Туркменістан – країна пустель і оазисів [draft]



Що бажає поринути в неповторну атмосферу Сходу слід відвідати Туркменію. У жаркій країні прихильників історії притягають пам’ятні місця міст Великого шовкового шляху, медресе і мечеті, величні палаци Тимуридов і Хорезмшахов, багаті бібліотеки і дивовижні обсерваторії.

Любителів природи Туркменістан захоплює весняними долинами з міріадами кольорів, розжареними просторами пустелі Каракуми, чистими водами Каспійського моря, природними чудесами Середньої Азії : сірчаним озером Коу-Ата і кратером Дарвази, що горить.

Резюме країни

  • Туркменістан – офіційна назва країни.
  • Держава в Середній Азії граничить з Афганістаном, Іраном, Казахстаном і Узбекистаном. Туркменія не має виходу до світового океану, омивається водами внутрішнього Каспійського моря.
  • Ашхабад є столицею.
  • Площа країни складає 491200 кв. км.
  • Населення Туркменії досягає більше 5,4 млн. чоловік.
  • Форма правління – президентська республіка.
  • Офіційна мова – туркменська.
  • Найбільшими містами є ашхабад, Туркменабат, Дашогуз, Балканабат, Туркменбаши, Мара.
  • Основні релігії – іслам, християнство.
  • Офіційна валюта – манат.
  • Часовий пояс UTC+5.

Історія

Доісторичний період. По припущенню учених, в доісторичні часи територію Туркменії населяли неандертальці. Підтвердженням служать сліди їх перебування, виявлені біля селенію Гаурдак в Чарджоуской області. На території Туркменістану знайдені печерна стоянка Джебел (поблизу Небит-Дага) і мезолитические стоянки Кайлю. Геометричні мікроліти (мініатюрні знаряддя з каменю) і мікрошкрябання переважали на стоянках Джебел, Дам-Дам-Чешме 1 і 2. Народи тут вже опанували техніку виготовлення найпростішої кераміки, але як і раніше користувалися кам’яними знаряддями. У печері Джебел окрім шарів епохи мезоліту були виявлені також пам’ятники неоліту і початку бронзового століття.

У VI – V повіках до н. е. на зміну джейтунской культури прийшла культура Аннау, носії якої були вихідцями з Ірану, що вже освоїли мідноливарну справу. Одночасно з культурою Аннау самозарождается поселення Намазга-Тепе, і на його основі формується Маргианская цивілізація (Гонур-депе), що відноситься до дравидским культур Середнього Сходу (Хараппская цивілізація).

На території Туркменії в II тисячолітті до н.е. поселяються арійські племена андроновской культури. По припущенню дослідників в IX – VII повіках до н.е. тут склався протоиранский союз Арьйошайана, який надалі був розгромлений і відтіснений в південну частину турано-массагетскими кочівниками.

Радянська Туркменія. На початку ХХ-го століття російські більшовики в туркменських містах мали вплив серед російських робітників, і тому спроба встановити радянську владу була зроблена одночасно з центром, тобто в листопаді 1917-го року.

У серпні 1921 року основна територія Туркменії увійшла до складу Туркестану АССР, а в 1924 році перетворена в Туркменську РСР. Земля була передана сільськогосподарським кооперативам підконтрольним радянській державі, які займалися в основному бавовництвом. Отримала розвиток нафтовидобувна промисловість. Активно проводилася боротьба з неписьменністю, насаджувалася атеїстична ідеологія.

У ашхабаді в ніч шостого жовтня 1948 року стався сильний землетрус, який забрав життя до 100 тисяч чоловік.

У 1954 році почалося спорудження Каракумского зрошувального каналу. Газопровід “Середня Азія – Центр” введений в експлуатацію в 1967 році, туркменський газ був спрямований в центральні райони Росії.

У жовтні 1991 року відбувся референдум про незалежність республіки, після якого Комуністична партія Туркменії самораспустилась.

Після розвалу СРСР у Туркменістані встановився авторитарний режим колишнього першого секретаря компартії – Ниязова, який отримав в 1993 році офіційний титул Туркменбаши. Сапармурат Ниязов в 1999 році був оголошений довічним президентом.

У економічному, політичному, громадському і побутовому житті населення були введені численні нововведення аж до абсурдних. Культ особи Туркменбаши полягав в зведенні пам’ятників і найбільшою у світі одинкупольної мечеті Туркменбаши Рухи, були перейменовані вулиці, а також гірські вершини і навіть ціле місто (Красноводськ став Туркменбаши). Були заборонені опозиція і вільний інтернет, зате введені цензура, стеження за громадянами своєї країни і іноземцями, в обов’язковому порядку на усіх рівнях нав’язувалася помірно-націоналістична ідеологія “священної” книги Туркменбаши Рухнама, по статусу наближеної до Корану. Проте, завдяки заходам соціальної підтримки і експорту природного газу, Туркменія зберегла помірно високий рівень життя.

Усупереч прогнозуванню настання кризи в Туркменістані у разі раптової кончини Ниязова, після несподіваної і швидкої для туркменського народу смерті Туркменбаши в грудні 2006 року зміна політичної влади сталася зовні мирно і очевидної кризи не сталося. У країні було скасовано багато нововведень Туркменбаши і скасований культ його особи, проведені деякі реформи. У 2012 році пройшли четверті президентські вибори і створена Партія промисловців і підприємців.

Географічні дані

Велика частина Туркменістану має рівнинний характер, зокрема Арало-Каспийская низовина з окремими пониженнями рельєфу : Унгузская западина, Сарикамишская западина.

На півночі і в центрі країни розташовуються піщані пустелі Туранской низовини, з північно-західного боку обмежені долиною Узбой, Центральні і Заунгузские Каракуми, в південній частині – Південно-східні Каракуми.

На північному заході розташована околиця плато Устюрт, на заході – пустинне плато Красноводську. У межі на південному заході країни простягнувся хребет Копетдаг, на півдні знаходяться передгір’я Паропамиза – височини Карабиль і Бадхиз, на заході уздовж узбережжя Каспійського моря тягнеться хребет Великий Балхан. На узбецькій межі проходить хребет Кугитангтау, де знаходиться найвища вершина Туркменії – гора Айрибаба або пік Великого Туркменбаши. Западина Акчакая – найнижча точка на території країни.

У надрах Туркменістану містяться такі цінні корисні копалини : природний газ, нафта, свинець, сірка, бром, мирабилит, йод. У країні є різноманітна сировина для обробки: вапняк, гіпс, граніт, мергель, доломіти, гравій, вогнетривкі глини, галечник, кварцевий пісок. Природні ресурси Каспію тісно пов’язані з нафтовидобувною і рибною промишленностями.

У Туркменії річки є тільки в східних і південних районах, на більшій території країни відсутній постійний поверхневий стік. На сході протікає найбільша річка Амударья, з якої для зрошування центральних районів відводяться води через Каракумский канал, на нім побудовані Копетдагское, Зеидское, Хаузханское водосховища. З північного боку на територію Туркменії заходить канал Шават, огорожа води відбувається з Амударьи, що протікає в Узбекистані. Окрім цього, є великі річки Мургаб, Теджен, Атрек.

На заході Туркменії знаходиться Каспійське море. Найбільше озеро Сарикамиш, на 3/4 знаходиться на території Туркменістану. У долині Узбоя розташовуються невеликі прісні озера.

У Туркменії створені дев’ять заповідників, що мають статус науково-дослідних управлінь і мету зберегти в первозданному виді рідкісні природні комплекси. Великі заповідники: Копетдагский, Репетекский, Амударьинский і інші.

Інтернет

Стан інтернет-свободи в Туркменії вважається одним з гірших у світі. В період правління Сапармурата Ниязова, Інтернет знаходився під неофіційною забороною.

Перший в ашхабаді Інтернет-провайдер створила туркменська компанія “Туркментелеком”. Інтернет отримав стрімкий розвиток після обрання президента країни Гурбангули Бердимухамедова. У столиці Туркменії працює дещо інтернет-кафе.

Безкоштовний доступ у всесвітню мережу отримали співробітники і студенти внз і науково-дослідних інститутів, постійні читачі Центральної наукової бібліотеки Туркменії. Поступово ситуація з інтернетом змінюється в кращу сторону. У 2017 році доступ в інтернет подешевшав більше ніж в два рази.

Проте уряд досі блокує доступ до таких всесвітньо відомих сайтів як “YouTube”, “Twitter”, “Facebook”, “LiveJournal”. Число користувачів в Туркменії складає близько 5 % населення. Багато іноземних компаній, що функціонують в Туркменістані, втратили доступ до корпоративних мереж. Інтернет жорстко цензурируется, заблоковані багато сайтів, які критично відносяться до туркменської влади.

У жителів країни популярним є сайт “Мій світ@Mail.Ru”. Швидкість і якість Інтернету украй низькі, якщо порівнювати з інтернетом в інших державах.

Національна кухня

За технологією і асортиментом продуктів кухня туркменського народу дуже близька до кухонь інших середньоазіатських народів. Проте усі блюда у туркмен мають власні способи приготування. Популярні блюда: плов – “palow”, пельмені – “börök”, манти – “manty”, а також блюдо під назвою “dograma” – це жирний суп, в який додають накришені шматочки м’яса і хліба.

Існують відмінності в смаках і традиційних блюдах туркмен зі східних районів (текинци) і прикаспійських туркмен (огурджалинцев). Хліб і м’ясо служать головними продуктами харчування туркменського народу. Туркмени-текинци вживають блюда з м’яса пернатої дичини і молодих верблюдів, туркмени-йомуди, сарики використовують бараняче м’ясо.

Килимоткацтво

Туркменський килим є одним з найбільш відомих виробів ручної роботи, які роблять туркмени. Краса і довговічність є відмітною характеристикою туркменських килимів. Килимоткацтво в Туркменії в кінці 20-го століття стає однією з найважливіших галузей економіки. У 2001 році був витканий килим ручної роботи найбільший у світі, загальна площа якого 301 кв. м, а в 2003 році включений в Книгу рекордів Гіннесу.

У Туркменії килим є одним з національних символів і оголошений державним надбанням.

Туризм

Туристична галузь Туркменії є одним з секторів економіки країни, що нестримно розвиваються останніми роками. Особливо інтенсивний розвиток отримав пляжний і лікувальний туризм. Передусім це пов’язано із створенням на узбережжі Каспійського моря в 2007 році туристичної зони Аваза (перший готель “Ватанчи” відкрився в 2009 році).

Проте, для зарубіжних туристів причиною стримування служать численні обмеження і особливо візовий режим з усіма державами світу. Перед в’їздом до Туркменістану кожному туристові необхідно отримати туристську візу, для цього потрібно особисту заяву або письмове клопотання приймаючої туристичної організації.

Крім того, істотно обмежуються можливості контакту і взаємодії іноземних туристів з місцевим населенням, також фотографування ряду об’єктів.

Багато подорожей по Туркменії розпочинаються з в’їзду до приморського міста Туркменбаши або столиці країни ашхабад, де функціонує сучасний міжнародний аеропорт ашхабад імені Великого Сапармурата Туркменбаши. Аеропорти в містах Туркменбаши, Туркменабаде, Мара також має міжнародний статус.

Для туристів в Туркменістані організовуються екскурсійні поїздки з відвідуванням історичних пам’яток ашхабада, Кенеургенча, Дашогуза, Мари, Ниси, Мерва, відпочинок і лікувальні тури в Моллакаре, Арчмане, Йили суве, пляжні тури на Авазу.

Ашхаба́д – столиця Туркменії, є найбільшим адміністративно-політичним, науковим і культурним, промисловим центром держави. Ашхабад – окрема адміністративно-територіальна одиниця Туркменії – місто з правами велаята (т. е. області).

У 2013 році ашхабад, як саме біломармурове місто у світі, п’ятий раз включений в Книгу рекордів Гіннесу, в столиці побудована 543 нових будівлі, покритих білим мармуром. Ще раніше в цю Книгу були занесені такі пам’ятки туркменської столиці, як найбільший комплекс фонтану, що представляє 27 синхронізованих фонтанів; найвищий у світі флагшток, що має довжину 133 метри; найбільше зображення зірки в архітектурі – на телевежі восьмикінечна зірка Огуз-хана; найбільше колесо огляду закритого типу.

Мерв – древнє місто Середньої Азії в південно-східній частині Туркменістану, Мургаб, що стояв на березі ріки, знаходиться в 30 км на схід від сучасного міста Мара (Марийский велаят). Руїни Мерва є пам’ятником Всесвітньої спадщини людства.

Мерв – одне з міст, що прекрасно збереглися, – оазисів, розташований уздовж Шовкового шляху і такий, що є різноманітністю пам’ятників, які пережили руйнівні наслідки віків. Руїни Мерва однаково привертають увагу і археологів, і туристів. Поселення людей, розташовані на південній околиці пустелі Каракум, притягали родючі грунти і велику кількість води, що поставляється з широкої дельти річки Мургаб.

У Бадхизский природний заповідник (заснований в 1935 році) і Бадхизскую піднесеність включені передгір’я Паропамиза і північна частина Гіндукушу. У цьому заповіднику мешкають 250 видів птахів, 40 видів ссавців, 34 види плазунів, серед яких середньоазіатський олень, кулан, туркменський гірський баран, короткопалий орел, плямиста гієна, леопард.

У Балканському велаяте великими популярними центрами паломницького туризму є святе місце Хакберди-Ахун і мавзолей Парау-Биби (X – XI вв.) біля села Парау. Окрім цього, в пустелі є озеро Ясга, в одній частині якого міститься солона, а в іншій – прісна вода.

На гірських хребтах Малі Балхан і Великий Балхан знаходяться каньйони, водоспади, вершини особливо популярні серед альпіністів, а також мешкають багато унікальних тварин.

Древнє місто Дехистан (Машад-Мисриан) складається з великого кладовища Машат (мавзолей Шир-Кабир 10-е століття) і руїн міста Миссириан 10-15 вв. Дехистан, заснований в кінці третього століття до н. е., був процвітаючим містом старовини.

Курорт Аваза на сході Каспійського моря розташовується поблизу міста Туркменбаши. Основна спрямованість – літній пляжний оздоровчий відпочинок, також розважальні і екскурсійні тури. Берегова лінія піщана. Готелі, що мають різний клас, розташовуються по усій території Авази. Є комплекси з великою територією, захищені стінами і примикаючі до моря, і прості котеджні комплекси.

Відвідувати Туркменістан комфортніше всього восени, у вересні-жовтні, і навесні, в квітні-червні, коли тут не холодно і не жарко. У країні немало облаштованих готелів, популярних нічних клубів і ресторанів, в сучасних торгових центрах асортимент товарів не поступається магазинам світових столиць. Відпочинок в Туркменії залишить неповторні враження.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *