Ашхабад – велике місто минулого, сьогодення і майбутнього [draft]



Столиця незалежного Туркменістану – ашхабад – великий адміністративний центр, місто мрії і любові, прекрасний архітектурний ансамбль якого гармонійно вписався в простір між величезною пустелею Каракуми і відрогами гір. На місці старої старої забудови в напрочуд короткий термін виникло нове міське середовище. Ашхабад неодноразово включений в Книгу рекордів Гинесса.

Походження назви

Персидські слова, в перекладі “любов”, що означають, і “місто”, “населене місце”, лягли в основу назви міста. З часу завоювання Туркменії Російською імперією в 1881 році до 1919 року місто носило назву “Асхабад”.

У 1919 році на честь революційного діяча П. Г. Полторацкого місто перейменували в Полторацк. У 1927 році місто дістало назву Ашхабад.

У 1921 році після того, як Туркменістан придбав незалежність, ряд найменувань населених пунктів були змінені. Місто ашхабад офіційно стало називатися Ашгабат, саме така форма найбільше відповідає туркменській назві.

Офіційні засоби масової інформації Росії використовують назву ашхабад, згідно з Розпорядженням Адміністрації президента Російської Федерації від 1995 року. Нині в текстах законодавчих актів Туркменістану російською мовою, на столичних офіційних сайтах, в офіційних ЗМІ Туркменії місто іменується ашхабад.

Географічна характеристика

Ашхабад знаходиться на півдні Туркменістану, на Туранской низовини, в 25 км від кордону з Іраном.

Столиця Туркменії розташовується на прикопетдагской предгірній рівнині в оазисі Ахал-Теке. З південного боку підступають гори Копетдаг, з північною – пустеля Каракуми.

У 1962 році до ашхабада був проведений Каракумский канал, таким чином була розв’язана проблема постачання міста водою.

Клімат субтропічний внутрішньоконтинентальний, з жарким літом і м’якою, холодною (відносно такої широти) зимою. Ашхабад є одним з дуже жарких міст світу, де влітку температура може піднятися вище +45 °C. У літній період опадів майже не буває. Нетривалої зими температура дуже мінлива, при сильних вторгненнях з північного боку арктичного повітря трапляються морози і нижче − 10 °C. Тільки у суворі зими утворюється постійний сніговий покрив. У ашхабаді середньорічна температура складає +17 C.

Історія

На місці туркменського поселення-фортеці в 1881 році було засновано місто Асхабад як адміністративний центр Закаспійської області і військове прикордонне зміцнення Російської імперії.

Міські вулиці були спроектовані прямими. Одноповерхові глиняні будиночки оточували фруктові сади. Після землетрусів, що сталися раніше, багатоповерхові глинобитні будови не зводилися.

У 1925 році місту ашхабаду (у той час – Полторацку) офіційно присвоїли статус столиці Туркменської РСР.

У 1948 році в ашхабаді стався землетрус величезної руйнівної сили (9-10 балів), що знищив до 98 % усіх будов. Нині в Туркменії вважається, що тоді загинуло до 176 тисяч чоловік.

У столиці Туркменістану в 2003 році назви усіх вулиць замінили на порядкові номери. Виняток становили дев’ять основних магістралей, названих в частину Туркменбаши і його рідних, а також поет Махтумкули.

У 2008 році стався виступ озброєних бойовиків, який в історію увійшов як “ашхабадський заколот”. Влада для пригнічення бунтівників, що розташувалися в столичному районі “Хитровка”, застосували важку бронетехніку. Очевидці повідомляли, що впродовж вихідних на півночі столиці лунали вибухи і перестрілки з автоматів. За офіційними даними, бойовики були замішані в незаконному обігу наркотиків. А незалежні джерела повідомляли, що супротивниками військових стали радикально налагоджені опозиціонери.

Архітектура

В період Російської імперії в адміністративному центрі переважали саманові будинки з плоскими дахами.

У радянський період столиця Туркменії забудовувалася сучасними будівлями, але в жовтні 1948 року була зруйнована землетрусом, після якого відбудована наново. У місті укрупнювалися квартали, розширювалися вулиці, були створені мікрорайони і облаштовані зелені зони відпочинку.

За радянський час в ашхабаді були побудовані споруди, які надалі стали міськими архітектурними пам’ятками : будівля Ради Міністрів республіки; будівля Академічного театру драми імені Молланепеса; будівля управління “Каракумстроя” (нині знесено); комплекс будівель Академії наук Туркменії; будівля Державної республіканської бібліотеки; будівля Туркменського держцирку; будівля Російського базару; будівля Палацу “Мекан”, декорована скульптурними рельєфами.

У сквері імені В. И. Леніна встановлений пам’ятник Леніну (1927 рік). У 1970 році створений пам’ятник воїнам, які загинули під час Великої вітчизняної війни.

Після розпаду СРСР, з 1991 року, столиця стала точково забудовуватися висотними житловими і адміністративними будівлями, а також громадськими спорудами. У сучасному ашхабаді будівлі зводяться переважно в східному архітектурному стилі. У більшості своїй мечеті, хмарочоси, удома і тротуари прикрашає красивий білий мармур.

Телерадіомовний центр “Туркменістан” – теле- і радіо комунікаційна вежа вважається символом ашхабада і є туристичною пам’яткою. Вежа знаходиться недалеко від ашхабада, на одному з гірських хребтів Копетдага. Найвища архітектурна будова Туркменії має висоту 211 метрів.

У 2008 році почалися будівельні роботи. А в жовтні 2011 року відбулася церемонія відкриття телекомунікаційного об’єкту, на якій був присутнім президент Туркменістану Гурбангула Бердимухамедов.

Основна функція вежі полягає в утриманні і обслуговуванні теле- і радио- комунікаційних антен. Радіус покриття антенного сигналу складає сто кілометрів. Крім того, тут організований туристичний центр, що має багато різноманітних цікавих пам’яток. Зараз вежа передає сигнали цифрового і аналогового телебачення, радіо.

На 29 поверсі, на висоті 145 метрів розміщується ресторан. Платформа, що обертається, на якій знаходиться ресторан, забезпечує панорамний огляд, таким чином можна помилуватися і місцевими природними пейзажами, і видами туркменської столиці. У дизайні інтер’єрів ресторану поєднуються як сучасні тенденції архітектурних стилів, так і елементи національного декору. На 28 поверсі, на висоті 140 метрів розташований VIP зал.

Для відвідувачів в Центрі телерадіомовлення “Туркменістан” доступні два оглядові майданчики – головна і спеціальна обсерваторії, що відкривають огляд на 360 градусів. На 30 поверсі, на висоті 150 метрів розташовується Головна обсерваторія, звідки туристам зручно дивитися на сучасний ашхабад і мальовничі простори передгір’їв Копетдага.

Телевежу прикрашає восьмикутна “Зірка Огуз-хана”, яка визнана як найбільше у світі архітектурне зображення зірки і внесена в Книгу рекордів Гіннесу. З будь-якої точки столиці і її передмість можна побачити телевежу.

Палац одружень “Багт кошги” відкрився в 2011 році. За замовленням Уряду Туркменістану Ашхабадський Палац одруження побудувала турецька будівельна компанія “Полимекс”.

Будівля в одинадцять поверхів має площу більше 38 тисяч кв. метрів і представляє з себе триступінчату споруду, кожна сторона якої зображена у вигляді восьмикінечної зірки. Куб, що височіє на величезних колонах, утворює верхній ступінь і містить в собі кулю діаметром 32 метри, символізуючий планету Земля з картою Туркменії. Чотири входи служать символами чотирьох сторін світу.

Внутрішній інтер’єр приміщень Палацу виконаний в туркменському стилі. У центрі розміщені шість залів для урочистих реєстрацій браку і кожен має свою назву, для проведення святкових заходів три весільні зали, з яких два розраховані на 500, а один на 1000 місць. Золотий зал для одружень, званий “Шамчираг” розміщений на дев’ятому поверсі будівлі, в центральній частині “кулі”.

Окрім цього, в Палаці знаходяться 36 магазинів, сім банкетних залів, два кафе, салон весільного одягу, салони різних необхідних весільних послуг, пункти весільного оформлення автомашин, прокат ювелірних виробів і національних прикрас, салон краси, фотосалон, готель на 22 комфортабельні номери. Третій і четвертий поверхи займають адміністративні приміщення, архів. Внизу під будівлею побудована закрита автостоянка на триста машин.

Дві архітектурні пам’ятки міста – Телерадіомовний центр “Туркменістан” і триступінчата споруда Палац одружень “Багт кошги” – у вересні 2012 року були відмічені на міжнародній премії “International Property Awards Europe” в номінації “Архітектура громадських споруд”.

Своїм архітектурним розмахом виділяється “Монумент нейтралітету”, відомий також як Арка Нейтралітету, що проіснував на центральній площі з 1998 року по 2010 рік. Це один з найбільш відомих символів правління Ниязова (Туркменбаши). “Арка нейтралітету” в 2010-2011 роках була демонтована і перенесена в південну частину міста ашхабада. “Монумент Нейтралітету” знову був відкритий в 2011 році.

Арка була зведена за розпорядженням Сапармурата Ниязова в 1996-1998 роках турецькою фірмою “Полимекс”. Урочиста церемонія відкриття пройшла в грудні 1998 року.

Багаторівнева споруда, що має висоту 83 м, увінчане 12-метровим скульптурним позолоченим зображенням Президента Туркменістану Туркменбаши на тлі прапора, що розвівається, підтримують три що розкинулися широко пилона. Монументальна композиція неквапливо обертається по ходу пересування сонця, при цьому здійснюючи навколо своєї осі повний оберт протягом доби. Віссю усієї споруди служить панорамний ліфт, який веде на кругові оглядові майданчики, звідки відкривається вид на ашхабад.

У 2010 році позолочену статую Ниязова на вершині Арки нейтралітету і саму Арку демонтували. Влада країни прийняла рішення про перенесення Арки нейтралітету, щоб поліпшити архітектурний вигляд міста. Відтворили пам’ятник у вигляді “Монумента нейтралітету” на проспекті Битарап Туркменістан (тобто. Нейтральний Туркменістан) в південній частині ашхабада, в передгір’ях Копетдага. Висота нового монумента склала 95 метрів, що вище на 20 метрів колишньої Арки.

На Арчабилском шосе створюється діловий центр “Ашхабад-сити”. Побудовані по ексклюзивних проектах будівлі міністерств і відомств, дослідницьких, учбових і культурних центрів.

У сучасній архітектурі столиці прийнятою нормою склалася точкова забудова висотними (в основному 12-поверховими) будовами. Це житлові вежі, в яких перші поверхи займають служби сервісу і торгові площі. Багато споруд, навіть старих, обкладені білим мармуром.

Серед сучасних архітектурних споруд інтерес туристів викликають палаци Туркменбаши і Рухиет, Арка нейтралітету, бізнес-центри, Телерадіомовний центр “Туркменістан”, парки і фонтани. У парку Незалежності можна подихати свіжим чистим повітрям в оточенні скульптур відомих великих діячів туркменського народу – від міфічного Огуз-Хана і сельджукских султанів до духовних лідерів і поетів.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *