Пам’ятки ашхабада : цікаві місця, які варто побачити [draft]



Ашхабад – великий адміністративний, промисловий, науковий і культурний центр країни. Біломармурова столиця Туркменістану розташовує безліччю учбових закладів, театрів, музеїв, виставкових залів, спортивних споруд, парків. Прекрасна архітектура і найбагатше внутрішньо убрання мечетей притягають численних туристів і паломників. А в передмістях ашхабада можна побачити древніші культурні і історичні цінності.

Мечеть Туркменбаши Рухи – найбільша в Центральній Азії і найбільша одинкупольна мечеть у світі, є головною мечеттю в Туркменії. Названа на честь першого президента Туркменістану Сапармурата Туркменбаши.

Восени 2002 року Сапармурат Туркменбаши особисто взяв участь в закладці фундаменту мечеті. Будівельні роботи проводилися в 2004 році французькою компанією Bouygues в 15 км від ашхабада, в селі Кіпчак. Офіційне відкриття за участю Сапармурата Ниязова відбулося в 2004 році.

Туркменська казна на будівництво мечеті виділила суму більше за $100 мільйони. Загальна площа споруди, створеної з білого мармуру, складає 18 тисяч кв. м, висота – 55 м. Кожен з чотирьох мінаретів має висоту 91 метр, яка символізує 1991 рік – дату надбання державної незалежності Туркменії.

Мечеть вміщує десять тисяч вірян, спільно зможуть молитися три тисячі жінок і сім тисяч чоловіків. У будівлі вісім входів, і перед кожним побудовані високі арочні ворота і каскади фонтанів. Усередині передбачено підігрівання підлоги, виконаної у формі восьмикінечної зірки. На території мечеті облаштовані спеціальні приміщення на п’ять тисяч чоловік призначені для обмивань і ритуальних заходів. Поблизу мечеті знаходиться підземна автостоянка на 400 автомобілів і 100 автобусів. Стіни мечеті прикрашають вислови з Корану і цитати з книги Сапармурата Ниязова “Рухнама”.

Біля мечеті розташований мавзолей президента, усередині нього встановлені п’ять саркофагів. З часу будівництва в центрі знаходився саркофаг для першого Президента країни Сапармурата Ниязова, в якому його поховали в 2006 році. У чотирьох саркофагах по кутах покояться мати і батько Туркменбаши, а також два брати, які загинули під час землетрусу 1948 року. Лідери іноземних держав регулярно відвідують мавзолей.

Монумент Незалежності Туркменістану – пам’ятник в ашхабаді, символізуючий незалежність Туркменістану. Відкритий в 2001 році.

Монумент Незалежності є колоною заввишки 118 метрів, яку вінчає позолочений півмісяць з п’ятьма зірками – символ єднання п’яти великих туркменських народностей. Нижня частина пам’ятника побудована у формі півсфери, що нагадує традиційну туркменську юрту. У цій будівлі розташовується “Музей Незалежності”, в якому зібрані історичні предмети, пов’язані з витоками становлення суверенітету держави.

Парадна пішохідна алея є невід’ємною частиною монумента. На самому початку її на мармуровому постаменті височіє позолочене зображення першого Президента Туркменії Сапармурата Ниязова. Монумент оточують 27 скульптур народних героїв. Над проектом створення скульптур працювали відомі туркменські скульптори Б. Аннамурадов, С. Бабаїв, В. Джумаев, С. Артикмамедов, Г. Ярмаммедов, Ш. Ярмаммедов, Н. Атаев та ін. Навколо монумента Незалежності розбитий сквер з клумбами і фонтанами.

Поблизу монумента знаходиться Алея почесних гостей, на якій за традицією зарубіжні гості саджають молоді дерева.

Пам’ятник побудований турецькою компанією “Polimeks” до десятиліття незалежності Туркменістану.

Державний музей культурного центру Туркменістану створений на початку 1990-х років.

Згідно з указом Президента Туркменістану, в 1998 році в результаті об’єднання тих, що діють музею образотворчого мистецтва і музею національної історії і етнографії, був утворений Національний музей Туркменістану. Відкриття відбулося в листопаді 1998 року. Музей включає сім постійних галерей, що представляють історію, сучасну культуру і етнографію Туркменії.

У 2007 році по обидві сторони Національного музею Туркменістану почалися будівельні роботи музею етнографії і краєзнавства і музею Президента Туркменістану. У 2009 році Національний музей Туркменістану дістав нову назву – Головний національний музей Туркменістану. У тому ж році урочисто відкрилися музей етнографії і краєзнавства Головного національного музею Туркменістану і музей Президента Туркменістану. З 2009 по 2013 рік він називався як Головний національний музей Туркменістану.

У 2013 році увійшов до складу Державного культурного центру Туркменістану і був перейменований.

У музеї зберігається близько 130 тисяч експонатів. У запасниках міститься тисячі археологічних пам’ятників з Древнього Мерва і старої Ниси. У музеї зібрані колекції старовинних туркменських килимів, предметів традиційного побуту, рідкісних зразків національної тканини і одягу, виробів з дорогоцінних металів, нагород, зброї.

Будівля музею Президента Туркменістану складає три поверхи, два з них розповідають про історію розвитку Туркменістану з моменту вступу на посаду Президента Бердимухаммедова. У музейній експозиції десять розділів, де виставлені подарунки від ділових кіл, населення, іноземних громадян, зарубіжних державних діячів.

Музейна будівля розташована по проспекту Арчабиль, побудована після оголошення незалежності Туркменістану. Має загальну площу близько 15 тисяч кв. м. У 2009 році була проведена реконструкція. Навпроти музею встановлений Головний прапор Туркменістану.

Музей закритий по вівторках. Вхід платний, місцевим відвідувачам – знижка.

Головний прапор Туркменістану встановлений в ашхабаді в 2008 році, був у світі п’ятим по висоті (133 м) на флагштоку, що вільно стоїть, до 2010 року. Знаходиться на перетині проспектів Арчабил і Га­рашсизлик. Вага державного прапора Туркменістану, що розвівається на флагштоку, складає 420 кг Розміри прапора – 52,5 Х 35 м. У флагштока чергує почесна варта.

Національний музей туркменського килима розташований в центрі столиці, біля адміністративної будівлі Держоб’єднання “Туркменхали”.

Музей туркменського килима створений в 1993 році за наказом Президента Туркменістану з метою відродження, збереження і розвитку традиції туркменського килимоткацтва. У Туркменії щорічно відзначається День туркменського килима. За традицією центром свята стає єдиний у світі Музей туркменського килима.

Архітектурний ансамбль музею включає будівлю музею і адміністративне будівлі Державного об’єднання “Туркменхали”, що займають загальну площу 13400 кв. м. У стінах музею проводяться міжнародні наукові конференції і форуми.

Музей туркменського килима – один з культурних центрів країни, де демонструється близько двох тисяч килимових виробів, у тому числі і рідкісних. У музеї є найменший килимок, призначений для носіння ключів і найбільший килим ручної роботи площею 301 кв. м, створений в 2001 році і внесений в 2003 році в Книгу рекордів Гіннесу.

Фонд музею регулярно поповнює запаси, співробітники займаються пошуком і збором старих килимів. У музеї організовані реставрації старовинних килимів, що представляють складне завдання, оскільки квадратний метр окремих старих майстерно витканих екземплярів може містити до 1 3 5 0 – т и тисяч вузликів.

Національний музей живої природи Туркменістану почав працювати в 2010 році. Знаходиться в передмісті ашхабада, в містечку Гекдере. Він побудований за міжнародними стандартами і відповідає вимогам зарубіжних організацій по захисту тварин. Зоопарк займає територію сорок гектарів.

Тут міститься близько 250 видів диких і домашніх тварин, плазунів, птахів, представників підводного світу, серед яких є і занесені в Червону книгу. Музей живої природи представляє усі види фауни Туркменії.

На території знаходиться будівля музею “Світ тварин”, де встановлені акваріуми з мешканцями Каспійського моря і світового океану. Територію зоологічного парку прикрашають зелені насадження, фонтани і штучні озера.

Основні експозиції зоопарку називаються “Володіння хижаків”, “Африканська савана”, музей “Світ тварин”, “Пташиний базар”, “Територія копитних”.

Культурно-розважальний центр “Алем” знаходиться в ашхабаді, має загальну висоту (з шпилем) 95 метрів. Будівельні роботи, початі в 2010 році, здійснювала турецька компанія “Полимекс”. У 2012 році пройшла офіційна церемонія відкриття за участю Президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова. Щорічно навпроти центру міські служби встановлюють Головну новорічну ялинку країни.

Споруда побудована у вигляді ступінчастої піраміди, де височіє колесо огляду, що має діаметр зовнішнього круга 57 м. У світі це найбільше колесо огляду закритого типу, включено в Книгу рекордів Гіннесу.

Будівля “Алема” складає шість рівнів по сім метрів кожен, з них два підземних.

На цокольному поверсі центру розташований “Космічний музей”, де демонструються макети сонячної системи і космічного корабля. Відвідувачам пропонується вчинити на космічному кораблі віртуальну подорож по просторах Всесвіту, “прогулятися” по поверхні Місяця або якої-небудь іншої планети. Монітори музею відображають основні характеристики планет і їх супутників.

Колесо огляду встановлене над рестораном культурно-розважального центру “Алем” і вміщує 24 шестимісних кабіни, усередині якої за допомогою спеціального устаткування підтримується оптимальний мікроклімат. Сталева конструкція атракціону оформлена у вигляді зірки Огуз-хана і декорована національними ажурними візерунками, що світяться. Вона представляє циферблат сонячного годинника, який вінчає 17-метровий шпиль. На терасах піраміди-основи, що розташована на ступінчастій платформі з граніту, облаштовані оглядові майданчики.

“Огузхан і сини” – комплекс фонтанів, що є одним з основних символів ашхабада. Знаходиться на автодорозі, що веде з Міжнародного аеропорту в центральну частину столиці. Освітлювальна система комплексу функціонує за допомогою сонячної енергії.

Навесні 2007 року прозвучала пропозиція перебудувати старий фонтан. Влітку 2008 року відбулося відкриття за участю Президента Туркменістану. Комплекс фонтану в 2010 році внесений в Книгу рекордів Гіннесу як що об’єднує саме максимальне число фонтанів в громадському місці.

У центрі фонтану архітектурно-скульптурного ансамблю зображення легендарного героя-прародителя тюркських народів Огузхана, який сидить на коні з піднятою рукою, і його шістьох синів: повелителя Сонця – Гюн-хана, повелителя місяця – Ай-хана, повелителя Зірок – Йилдиз-хана, повелителя Неба – Гек-хана, повелителя Гір – Даг-хана і повелителя Моря – Денгиз-хан. Комплекс включає 27 фонтанів, що займають площу близько 15 га. Усі фонтани повністю програмовані, синхронізовані і освітлені. Монументальна композиція розроблена творчим колективом, керованим народним художником Туркменістану Бабасари Аннамурадова. За задумом авторів скульптурна композиція “символізує миролюбність туркменського народу, його непорушну єдність, згуртованість і творчий дух, потужність сучасного Туркменістану”.

Меморіальний комплекс “Halk hakydasy” (т. е. “Народна пам’ять”) розташований на південному заході ашхабада. Меморіальний комплекс присвячений загиблим в Геоктепинской битві, у Великій Вітчизняній війні, а також жертвам Ашхабадського землетрусу 1948 року.

Будівельні роботи почалися в 2012 році. Меморіальний комплекс відкритий в день пам’яті 2014 року, за участю Президента Бердимухамедова.

Архітектурний ансамбль займає площу 650 тис. кв. м. Довжина – 916 м, а ширина – 626 м. Комплекс складається з пам’ятника, спорудженого на честь Перемоги у війні 1941-1945 років, а також монументів, що увічнюють пам’ять про героїв, загиблих під час Гекдепинского битви і безневинних жертвах Ашхабадського землетрусу 1948 року. Побудований музей, передбачено будівля, де проводиться мусульманський обряд садака. Біля монументів встановлені фонтани, розбиті квітники і газони, встановлені декоративні лавки і світильники, прокладені доріжки. Вночі комплекс підсвічує прожекторами.

Ниса́, Наса́чи Неса́(також Парфавниса) – руїни древнього міста, розташовані в 18 км на захід від ашхабада, поблизу селенію Багир. Пам’ятник складають два городища (укріплені поселення) – Нова Ниса, парфянське місто в долині, і Стара Ниса – царська фортеця на піднесеності.

Палацовий комплекс “Огузхан” – резиденція президента Туркменії. Зведений навесні 2011 року в ашхабаді. Є президентським палацом замість розташованого неподалік колишнього невеликого “палацу Туркменбаши”.

У 1997 році для першого Президента Туркменістану Сапармурата Туркменбаши французька будівельна компанія Bouygues побудувала шикарний палац. Біломармурова будівля в східному стилі, увінчана золотим куполом відрізнялося яскравою зовнішністю. Проте, пізніше в Таджикистані і Казахстані були зведені більші резиденції. Загальна площа триповерхового палацу, що примикає до нього каскаду фонтанів, парення склало 7,5 гектар. Внутрішні приміщення оброблені дорогими породами дерева і мармуром. Для внутрішньої прикраси палацу було виготовлено 14 килимів ручної роботи, загальна площа яких 218 кв. м.

У 2008 році почалося будівництво нового палацу. Будівельні роботи завершилися в 2011 році. Першим хазяїном резиденції став другий президент Туркменії Гурбангули Бердимухамедов.

У центральному холі проходять церемонії зустрічей високих гостей, в “Золотому залі” влаштовуються зазвичай двосторонні переговори у вузькому крузі на вищому рівні. У залі “Горкут ата” проходять переговори в розширених складах. Зал “Сельджук хан” призначений для підписання міжурядових угод і двосторонніх документів. За підсумками переговорів в залі “Байрам хан” проходять брифінги і прес-конференції для міжнародних інформаційних агентств і представників провідних ЗМІ. Зал “Махтумкули” служить місцем проведення різних зборів і культурних заходів.

Колорит східного міста відмінно підкреслюють знамениті базари, яких в ашхабаді налічується відразу сім. Особливою популярністю користується Джигиллик (“Товчія”). Людне місце, яке привертає увагу туристів передусім можливістю придбання знаменитих туркменських килимів.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *