Палаци і замки Угорщини : подорож крізь століття [draft]



Замки, фортеці, палаци є невід’ємною частиною історичної і архітектурної спадщини Угорщини. Вони мимовільні свідки боїв, поразок, перемог, романтичних таємниць і подвигів. Старовинні споруди з неймовірною атмосферою неначе зійшли із сторінок дитячих казок. Стіни замків велично видніються серед природних пейзажів, прикрашають вулиці і розповідають історії туристам про легендарних королів, жорстоких правителів або романтичних хоробрих лицарів.

Сьогодні в Угорщині можна налічити близько тисячі палаців, замків, фортець. З них вісімсот – пам’ятники архітектура, яка знаходиться під охороною. Історичні події минулих століть, битви світових воєн не занадто благородно обійшлися з ними. До великої реконструкції людських творінь привели зміни в економічній і політичній ситуації в країні. Непросто уявити собі, як відвідати кожен палац, але подивитися на деякі з них, пройти через величні ворота, прогулятися по просторих залах із старовинними меблями і витонченими люстрами – стоїть без краплі сумніву. Можна зробити велику помилку, якщо під час перебування в Угорщині не відвідати який-небудь замок.

Вишеград

У мальовничому місці Закруту Дунаю, на високому пагорбі Сибрик, розташовується древня фортеця – Вишеград. На цій території вже в римську епоху була споруда, перші згадки про яке відносять до початку 11 віків. Цікаво, що “високе місто” (слов’янська назва) вона зберегла навіть після того, як на цих землях оселилися угорці. На початку 13 століття ординські племена проникли в Угорщину і знищили Буду. Складна система укріплень Вишеграда і вигідне розташування забезпечували захист від нападів ворога. У 14 столітті Карой Роберт (глава держави) вирішив перенести столицю у Вишеград. Це зумовило активний розвиток міста і резиденції. Син Кароя Роберта, після смерті батька зробив вибір і влаштувався у Буде, і палац спустів.

Подальша пора розквіту міста припала на період правління короля Матьяша Корвина. Під час його правління фортеця була перестояна в ренесансному стилі. Але все, же в 16 столітті потужна оборонна система не уберегла Вишеград від турецького нашестя. Після частих нападів палац був зруйнований. Відновлення фортеці почалося тільки в 19 столітті. Піднявшись з нижнього міста, можна потрапити в прекрасну будівлю і побачити розкішні зали, винний льох, каплицю, фонтани.

Підступи до палацу охороняє вежа Шаломона. В середні віки вона застосовувалася як в’язниця для в’язнів. Найвідомішим в’язнем був не Сигизмунд Люксембурзький, а Влад Цепеш (правитель Валахии), більше відомий як граф Дракула. Король Матьяш дізнавшись, що Дракула хоче зайняти угорський трон, захопив його в полон і зробив висновок у вежі. Дракула провів в ув’язненні 12 років життя.

Музей короля Матьяша діє на першому поверсі вежі. У нім можна побачити залишки скульптурного декору, відвідати виставку, присвячену турецьким нашестям, а також познайомитися з минулим побутом життя Вишеграда.

В період Середньовіччя Вишеград переноситься на початку липня. В цей час в нім збирається народ на Міжнародний рицарський турнір – театралізовану виставу. Лицарі в обладунках і на конях показують свою майстерність по володінню зброї, лучники змагаються у влучності, ремісники виставляють свої товари на площі, також проводиться конкурс трубадурів і багато що інше.

Рацкеве

Недалеко від Будапешта розташовується місто Рацкеве. На початку 15 століття на острові Чепель, який оточений рукавами Дунаю, в містечку Кеве влаштувалися серби, що рятувалися від турецьких набігів. На угорській мові їх іменували рацами. Нині місто відоме своїми чудовими умовами для рибного лову, красивим храмом, який прикрашений візантійськими фресками і замком воєначальника Євгенія Савойського.

Принц Савойський – видатний полководець, який розгромив турок в 1697 році, тим самим завершивши турецьке володарювання в країні. Незабаром після цього він вирішив оселитися в Рацкеве і дав вказівку побудувати в цьому мальовничому місці замок у барочному стилі. Савойський мріяв назавжди розміститися в новій резиденції, але увесь свій час проводив у військових походах. Прекрасним замком насолоджувалася його дочка. Коли принц помер, Рацкеве прешел у власність Габсбургів. У 18 столітті частина замку потерпіла від пожежі, пізніше споруду застосовували для господарських цілей.

Тільки в кінці минулого століття було здійснено повне відновлення Рацкеве, і він став відкритий для туристів як пам’ятник архітектури. Зараз в нім знаходиться один з кращих готелів в Угорщині. Його номери обставлені під старовину і відповідають усім вимогам затишку.

Незважаючи на не занадто великі розміри, Рацкеве має величний зовнішній вигляд. Нижче куполу замку можна побачити герб принца Савойського – це два леви, які спираються на п’єдестал з короною. Міфологічні фігури натуральної величини прикрашають балюстраду замку. Прекрасний зовнішній вигляд замку Рацкеве доповнює парк з алеями, лужками і багатовіковими деревами.

Геделле

Недалеко від Будапешта розташовується один з великих, значних і розкішних палаців Угорщини – Геделле. Його почав будувати в 18 столітті граф Антал Грашшалкович І. Спочатку палац володів U- образною формою і складався з шикарно прикрашеного центрального залу. Упродовж 18 століття Геделле неодноразово реконструювався нащадками графа.

Після того, як рід Грашшалковичей перестав існувати, палац поміняв декілька власників, а пізніше був офіційною резиденцією угорських монархів. Геделле вважався символом незалежності Угорщини і мав високий політичний статус. Більше усіх в Геделле любила проводити час імператриця Елізабет. Після її трагічної загибелі поряд з садом був розбитий парк, який присвячений пам’яті імператриці. У період між світовими війнами палац був резиденцією Миклоша Хорти. Після Другої Світової війни, як і багато замків Угорщини, Геделле прийшов до занепаду.

Відновлення пам’ятника архітектури почалося в 1991 році. Підсумком першого етапу реставрації стало відкриття в 1996 році основного замкового крила, який включав королівські кімнати і парадний зал, розкішно прикрашений ліпленням. Багаті інтер’єри цих апартаментів – це частина історичної виставки, яка присвячена епосі Австро-угорської імперії. Пізніше відвідувачі змогли побачити і інші королівські приміщення. У 2001 році відбулося відкриття залів, які присвячені Гришшалковичам і барочному мистецтву. Зараз в Геделле можна побачити ще замковий театр і павільйон. Упродовж усього року замок відкритий для різних заходів і концертів.

Брунсвик

У декількох десятках кілометрів від Будапешта розташовується Мартоншавар – мальовничий куточок з романтичною і умиротворяючою атмосферою. Щороку в це місце приїжджають тисячі туристів, найбільше прихильників класичної музики. Це пов’язано з тим, що поряд з цим місцем, серед дерев англійського парку знаходиться казковий замок Брунсвик.

Заслуга в закладці споруди і подальше перетворення на архітектурний шедевр належить Брунсвикам (батьку і синові). Спочатку побудований у барочному стилі замок був спроектований Йосипом Таллером. У 19 столітті Брунсвик був доповнений надбудовами, а після перестоен в стилі англійської неоготики.

Рід Брунсвики сталі відомі не лише як державні діячі, але і як основоположники Просвіти. Завдяки ним замок став не лише пам’ятником архітектури, але і центром культу Бетховена в країні. Великого композитора і членів графського сімейства зв’язували дружні узи.

Зараз в замку на першому поверсі знаходиться музей Бетховена. У демонстраційному залі проводиться показ фільмів-концертів творів Бетховена. У парку є озеро з острівцем, де щорічно влітку проводять концерти музики композитора. Дивовижна атмосфера цього місця, сусідство красивого замку, звуки прекрасної музики створюють неймовірний настрій.

Фертед

Найкрасивіший і більший палац Угорщини знаходиться в місті Фертед. Колись він належав знаменитій династії Эстерхази, представники якої відомі особливою любов’ю до багатства.

Найбільший розквіт рід досяг в 18 столітті при князеві Миклоше II. Він задумав утілити свій задум і розпорядився побудувати на місце мисливського замку величний палац підковоподібної форми за зразком Версалю. У парку князь наказав побудувати ляльковий і оперний театри, невелику церкву, будинок музики, кінний двір. Увесь цей великий ансамбль повинен був приголомшити гостей палацу, щоб вони повірили у велич і могутність князя.

Палаци і замки Угорщини : подорож крізь століття [draft]

У Миклоша ІІ було багато схожого з рисами характеру французького монарха. Окрім любові до розваг, він прославився як діяч культурного життя. Миклош ІІ запросив відомого композитора Йозефа Гайдна, що став організатором музичного життя в палаці. Нині в одному із залів знаходиться музей, який присвячений життя композитора і роботи його у Эстерхази. Після кончини князя його нащадки припинили доглядати за палацом, розпустили оркестр, а незабаром перебралися в іншу резиденцію. Палац прийшов до занепаду.

Сьогодні, як і декілька століть тому, палац Эстерхази відкриває ковані ворота своїм гостям. Відвідувачі мають можливість захопитися стінами музичного залу, оформленими позолотою. Побачити потік парадного залу, який прикрашає величезна фреска Аполлона на колісниці, фігури Дня і Ночі. Фреска відрізняється тим, що з якої б точки залу гості на неї не глянули, завжди здаватиметься: колісниця спрямовується прямо на людину, немов виїжджає з намальованого неба. Після захоплюючого подорож по красивих залах палацу, туристах необхідно прогулятися по прекрасному саду.

Кесег

Місто, яке розташоване біля підніжжя Альп і що відділяє Угорщину від Австрії, Кесег часто називають угорськими Фермопилами. Тут знаходиться фортеця, яка багато віків тому зіграла важливе значення в історії країни. Кесегская фортеця складається із зовнішньої фортеці і внутрішньої трапецієвидної форми цитаделі, які повідомляються між собою як два острови. Раніше обидві частини були оточені ровами з водою. Історики відносять підстави фортеці до 15 століття. Ця незвичайна будова викликає у туристів незабутнє відчуття, немов потрапляєш на машині часу в інші епохи.

Спочатку свого існування фортеця належала роду Гараи. Вони побудували на цитаделі рицарський замок, винний підвал, пізніше з’явилася каплиця, відвідування для прислуг. Друга назва фортеці – це замок Юришича. Завдяки історичній події, Кесег став головною пам’яткою країни.

Більше двох століть фортеця належала роду Эстерхази, а в 1931 році стала власністю держави. Після реконструкції кріпосний комплекс став культурним центром Кесега. У нім діє музей, театр і невеликий готель. Щороку у фортеці проводяться цікаві заходів, рицарські турніри, театралізовані вистави.

Казкові замки, старовинні фортеці, резиденції угорської знаті утопчуть в зелені парків і відкриті для допитливих туристів. Масивні ворота, величезні зали з люстрами, оксамитові гардини, старовинні меблі запрошують мандрівників вчинити екскурсію крізь століття. Немає такого палацу або замку в Угорщині, який би залишив людину байдужим. Розкіш убрання, дух середньовіччя, шедеври експозиції, мальовнича природа і старовинні таємниці ваблять усіх як магніт. Який би замок не відвідали туристи, вони отримають велике задоволення від споглядання краси, яка прийшла з глибокої старовини.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: палаци угорщини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *