Братислава – наймолодша європейська столиця [draft]



Братислава – це злиття прекрасної і романтичної старовини середньовічного міста з активною енергією сучасного мегаполісу. Столиця Словаччини наповнена історичними місцями, дивовижною архітектурою і європейським духом, які так і залучають до себе гостей. Братислава – чудове місце для відпочинку. Це затишне і тихе місто зустрічає туристів теплом і привітністю.

Історичні відомості

Столиця Словаччини знаходиться на стику Східної і Західної Європи, між Дунаєм і північним ланцюгом Карпатських гір. Найбільше місто країни розташоване недалеко від кордону з Угорщиною, Чехією і Австрією. Братислава виникла на місці портового поселення на річці Дунай, що протікає зараз уздовж міської смуги. Родючі землі навколо міста сприяли повсюдній обробці виноградників, що надало можливість Братиславі перетворитися на центр кращого в Словаччині регіону по винному виробництву.

Братислава перетворилася на столицю Словаччини в 1993 році. Місто було утворене, очевидно, в 9-10 повіках. Із старовини Братислава полягала ближче до слов’янської культури. На місці міста з’явилося поселення, яке в різні періоди піддавалося захопленням римлян, кельтів і слов’ян. Важливу роль місто робило в Моравській імперії, що недовго проіснувала, в 9-10 повіках. Угорські угорці, які підкорили імперію в 10 столітті, надали Братиславі відносно велику економічну і політичну свободу в кінці 13 століття. Вони дозволяли торгівлю за течією Дунаю, винагороджували комерційну діяльність і дозволяли жителям виборчі права.

Після того, як Габсбурги отримали владу у угорець над Угорщиною і Богемією на початку 16 століття, Братислава перетворилася на столицю Угорщини. У такому статусі місто пробуло до 1784 року, війська турків були вигнані з Буди, і столиця знову перемістилася туди. Навіть після цього королі Угорщини до 1835 року організовували церемонії коронації в соборі Святого Мартіна у Братиславі, а угорський парламент проводив там свої засідання до 1848 року.

Коли Габсбурги і угорці об’єдналися в Австро-Угорщину в 1867 році, почав набирати силу угорський націоналізм, що зумовило спалахи протесту на захист слов’янської самобутності. Після І світової війни Австро-Угорщина перестала існувати, і Братислава приєдналася до Чехословацької республіки. Прага в 1918 році стала столицею Чехословаччини, а Братислава з 1919 року – столицею Словацької провінції. Також місту вдалося залишити свій статус і в період німецької окупації в роки ІІ світової війни.

Після того, як в Чехословаччині в 1989 році студентські хвилювання переросли в масову демонстрацію, комуністичний режим, що встановився в країні, після II світової війни, дав тріщину. Чехословаччина в 1993 році розпалася на дві незалежні держави: Словацьку і Чеську Республіки. Братислава набула статусу столиці Словаччини.

Братислава є відносно невеликим містом. Старе місто перероблене в пішохідну зону. Серед основних пам’яток – фортеця Град, Михальские коміра, Стара ратуша, Собор Святого Мартіна, а також численні палаци в стилі класицизму і бароко. Старе місто виступає основною скарбницею архітектурних шедеврів.

Пам’ятки

Братиславський Град є історичним серцем міста, наймальовничішою і яскравішою його частиною. За відомостями істориків він зведений ще в 10 столітті. Замок був учасником і свідком майже усіх подій, які відбувалися у Братиславі за усю її багатовікову історію.

Фортеця є величною прямокутною будівлею, яка прикрашена чотирма вежами, розташованими по його кутах. Сам замок знаходиться на кам’янистому підвищенні на березі Дунаю, прямо в центрі сучасної Братислави. Приголомшливий вид на місто відкривається із замку в гарну погоду. Усередині замкового двору є колодязь, глибина якого складає 80 метрів.

Найбільшим спорудженням комплексу є Коронна Вежа, яка побудована ще в 13 столітті. Архітектура фортеці містить в собі багато елементів, які властиві різним стилям, починаючи від готики і завершуючи ренесансом.

Увійшовши через головний вхід замку можна потрапити в арочний коридор, який завершується сходовим маршем, виконаним у стилі барокко. Саме цей марш приводить відвідувачів до експонатів національного музею Словаччини. У лівій частині південного крила замку розташовані чотири зали Скарбниці країни. У ній представлені усі найцінніші археологічні і історичні знахідки, які були знайдені коли-небудь на території держави. Серед туристів особливою популярністю користується виставлена тут статуя Венери Моравийской.

Піднявшись на третій поверх можна потрапити в зали історичного музею Словенії. На першому поверсі південного крила фортеці засідає національний Парламент країни. У колишній замковій каплиці, яка знаходиться в північній частині будівлі, сьогодні розташовується великий концертний зал, в якому часто організовуються різні музичні заходи.

Виявитися усередині Братиславського Граду можна через одні з трьох його воріт. Південно-східні або по-іншому ворота Сигизмунда були зведені ще в 15 столітті, і чудово збереглися до сьогодення. Відразу ж за цими воротами перед замком розташовується сад Леопольда з бастіонами, які відносяться до 17 століття. Віденські ворота були побудовані в 1712 році. А Корвинови ворота, які доповнюють архітектурний ансамбль будови на північно-східній його стороні, були зроблені в кінці 16 століття.

Собор Святого Мартіна

У східній частині Старого міста розташовується Собор Святого Мартіна, який споруджений ще в 1221 році. Цей храм вважається найбільшим і таким, що найбільш зберіг свій історичний вигляд культового спорудження Братислави. Упродовж багатьох віків саме під його зведеннями здійснювалося таїнство помазання на престол угорських королів.

Храм є трехнефную базилікою, шпиль якої піднімається увись на 85 метрів. У минулому вежа була однією з найважливіших складових фортифікаційних будов міста. Цікаво, що на самій вершині шпиля знаходиться не традиційний хрест, а копія корони угорських королів, як символ коронного собору. У вівтарній частині храму розташовується безліч образів Святого Мартіна, який представлений в традиційному костюмі угорського гусака і що сидить верхи на коні.

Цікава і історія появи Собору Святого Мартіна. Раніше церковні служби проходили усередині Братиславського замку, де була церква і резиденція місцевого настоятеля. Але король Эмерик Угорський, вирішив, що разом з великим числом прихожан всередину замку можуть потрапити зловмисники, тому прийняв рішення винести храм за територію фортеці, що і було зроблено з дозволу Папи Римського Інокентія ІІ.

Проте із-за численних воєн і фінансових проблем, що з’являються у зв’язку з цим, зведення нового храму було завершене тільки в середині 15 століття. Перший угорський король Максимиллиан II був коронований саме в цьому соборі в 1563 році. З того часу до 1830 року угорські монархи незмінно отримували помазання на правління в його стінах.

Підсумковий інтер’єр собору був готовий тільки в 18 столітті, коли австрійський скульптур і архітектор Георг Рафаель Доннер, будучи покликаний архієпископом Эстергомским, створив барочну каплицю Святого Іоанна Милостивого, головний вівтар храму і кінну статую Святого Мартіна.

Стара Ратуша

Головна площа Братислави розташована в центрі Старого міста. Раніше вона називалася Ринковою, а зараз на ній знаходиться безліч затишних кафе і магазинів. На Головній площі досить часто проходять різні заходи і ярмарки.

Стара Ратуша, яка розташовується на цій площі, виступає одній з архітектурних складових Старого міста. Вона є найстарішою міською ратушею в країні. Ця будівля виконана в готичному стилі. Ратуша була побудована в 15 столітті, і складається з декількох будов, які об’єднані один з одним. Головна будівля, що входить в комплекс Старої Ратуші, і прилегле до її вежі, була споруджена в 14 столітті бургомістром Якобом, а сама вежа виникла ще за 100 років до цього.

З часом зовнішній вигляд ратуші переносив численні зміни. Так, в кінці 16 століття, після землетрусу, ратуша отримала риси ренесансу; після пожежі, яка сталася в 18 столітті, в її вигляді виникли барочні мотиви. Останню перебудову вона перенесла після того, як в 1912 році в комплекс приєдналася прибудова в стилі неоготики.

У різні періоди будівля ратуші виконувала різні завдання. Вона служила місцем засідання місцевого муніципалітету, на її території розміщувалася міська в’язниця, монетний двір, військовий арсенал і міський архів. У сьогодення в ній знаходиться міський Музей Братислави, де серед цікавих експонатів відвідувачі можуть побачити різні тортурні пристосування, старовинні обладунки і начиння, скульптури і картини.

Головна площа міста також відома своїм фонтаном, який розташований в її центрі, і іменується Фонтаном Роланда. Відомо, що цей фонтан був побудований в ознаменування коронації тут першого угорського короля Максимиллиана II. А сам лицар Роланд франкського імператора Карла Великого досі вважається захисником і покровителем древнього міста.

Ворота Святого Михайла

Єдиною частиною середньовічних укріплень, які уціліли до сьогодення, є Ворота Святого Михайла. Хоча самі вони були побудовані ще в 1300 році, але до сьогодні залишився тільки їх варіант, який вийшов після реконструкції 18 віків, що надав фортифікаційній будові риси стилю бароко. Саме у той час на вершину воріт встановили статуї Святого Михайла і дракона.

У середньовіччі потрапити всередину міських стін можливо було тільки через одні з чотирьох воріт. На сході це служили ворота Святого Лаврентія. Південну частину міста відчиняли Рибальські ворота, якими найчастіше користувалися, що повертаються з дунайської риболовлі, місцеві жителі. Із західного боку гості проходили через Чорні ворота або ворота Видрика. А північні ворота отримали своє назви із-за розташованої неподалік церкви Святого Михайла.

Усередині вежі знаходяться експозиції міського музею Братислави. Серед його експонатів є численні приклади озброєння і технічних засобів оборони міста, які використовувалися у той час. За традицією, що встановилася, кортеж з угорським претендентом на престол перед коронацією повинен був показатися в місті через Чорні ворота. Після церемонії помазання на правління в Соборі Святого Мартіна, новий король при дотриманні по місту зупинявся перед воротами Святого Михайла, де вимовляв обіцянки перед архієпископом.

Примациальний (Архієпископський) палац

Одним з найкрасивіших споруджень міста також є Архієпископський палац. Цей архітектурний шедевр був побудований в кінці 18 століття в стилі класицизму, і є твором архітектора М. Хефеля, який звів його за дорученням архієпископа Эстергомского Йозефа Баттиани як його тимчасову резиденцію.

В середині 18 століття, зусиллями австрійського архітектора Хиллебрандта, тимчасова резиденція архієпископа була реконструйована і стала прекрасним палацом у стилі барокко. У палацовому саду розміщувалася майстрова скульптура Георга Рафаеля Доннера, який прикрасив його безліччю унікальних творінь мистецтва. Хоча, сад разом із скульптурами істотно постраждав в період наполеонівських воєн, коли в палаці розміщувався військовий госпіталь.

Історичне визнання палац отримав після того, як в один з його залів був поміщений відомий “Пресбургский світ” між французьким імператором Наполеоном Бонапартом і австрійським монархом Францем II Габсбургом. В ході цього договору Австрія втратила частину своїх володінь.

На початку 20 столітті палац був викуплений містом і в нім розмістився одна з філій муніципального музею. Відмітною гордістю цієї філії служить наявність шести старовинних гобеленів, на яких розкривається один з міфологічних сюжетів. Ці витвори мистецтва були виконані в Англії в 17 столітті на ткацькій мануфактурі в Мортлейке за схемою художника Франца Клейна з Ростока, і призначалися англійському королеві Карлу I. Але після несподіваної кончини монарха гобелени були віддані на зберігання Примациальний палац у Братиславі. Під час наполеонівських воєн, із страху їх втрати, гобелени були сховані в запасниках, де вони успішно пролежали до 1903 року.

Братислава – це молода столиця в Європі, але в ній, дійсно, є багато цікавого і старовинного. Місто радує туристів своїми унікальними пам’ятками. Братиславу прагнуть відвідати ті, хто хоче побачити щось колоритне і нове. Собори міста, краса вулиць, гостинні жителі і дивовижна атмосфера розташовує до відмінного відпочинку і безлічі яскравих емоцій.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: братислава з якого року столиця слова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *