Котор – це дивовижна можливість для відпочинку [draft]



Котор є другим містом в Чорногорії після Будви по кількості туристів. Він знаходиться на березі Адріатичного моря. Котор відомий не лише своєю багатовіковою історією, але і дивовижними умовами для відпочинку. Розвинена інфраструктура, історична архітектура і пам’ятники щороку притягають в місто тисячі туристів.

Старе місто

Душа і серце Котора – це Старе місто, яке оточене древніми стінами і зберіг безліч архітектурних і історичних пам’ятників : старовинні церкви і собори, хитромудрі сходи і вузенькі вулички, дивовижні фонтани і просторі площі. Нині Старе місто знаходиться під охороною ЮНЕСКО і включене в перелік всесвітньої спадщини.

Традиційна оборонна стіна оточує Котор. Протяжність кріпосних стін складає чотири з половиною кілометри, висоту двадцять метрів, а товщина досягає шістнадцяти метрів. Вони зводилися для оборони від недоброзичливців. Потрапити в місто можна тільки здолавши міські ворота. Головним входом служать Морські ворота. На стінах проходу можна побачити барельєфи 15 віків, на яких зображені Мадонна з немовлям, Святий Трифон і Святий Бернард. Річкові ворота зведені на честь перемоги, яку взяло місто над флотом турецького адмірала Барбаросса.

Пройшовши всередину міських стін, можна познайомитися з множиною середньовічних пам’яток Котора, серед яких годинна вежа із стовпом, біля якого засудженим озвучувався вирок; князівський палац, де розміщувалася резиденція венеціанського намісника, церква Святого Луки, в якій знаходяться два вівтарі (православний і католицький); палац Гргурина, який споруджений в 18 столітті, зараз в нім розміщений Морський музей.

Каплиця Порятунку Богородиці

Туристи, які вирішили відвідати гостинну Чорногорію і не побували в Которе, можуть вважати, що вони провели час даремно. Зараз вже вкладені досить сил у відновлення древнього міста і його околиць, а значить гості можуть насолоджуватися колоритними красотами цього краю, як і раніше до руйнівного землетрусу. Дістатися до Котора не складе великих труднощів, тому що є транспортне сполучення з Подгорицей, Будвой.

Каплиця Порятунку Богородиці являється пам’яток Котора, яка знаходиться поза стінами міста. Стіни вселяють трепет і відвідувачам залишається дивуватися, як таке можна було звести ще до використання сучасної техніки. У всі часи Котор був під надійним захистом. Для того, щоб завершити оборонний комплекс навколо міста, на різній висоті були споруджені бастіони, на одному з яких зараз і розташована каплиця Порятунку Богородиці. Її не можна назвати молодою, тому що каплиці вже більше за пятиста роки. Архітектура древньої споруди залишилася незайманою і пронесла через віки свою унікальність.

Каплиця Порятунку Богородиці невеликого розміру, це пояснюється тим, що в той період мало людей одночасно могло наважитися сходити ушанувати пам’ять загиблим від чуми 1572 роки, на згадку про яких і було побудовано цю споруду. Там день і ніч горять лампади, які освітлюють набагато все навкруги. Відвідати каплицю можуть усі ті, що бажають в практично слушний для них час. Вона знаходиться на 80 м нижче рівня Котора, хоча зорово здається, що вона набагато ближче до міста.

Фортеця Святого Івана

На околиці Котора, вгорі трехсотметровой піднесеності знаходиться фортеця Святого Івана. Своє найменування вона отримала від назви кастели, руїни якої існують і сьогодні.

Ще в иллирийские часи почали будувати на вершині гори Святого Іоанна укріпні споруди. Тільки у дев’ятому столітті відбудували місто. Зі зміною влади мінявся зовнішній вигляд укріплень. Фортеця складалася з численних веж, валів, бастіонів і додаткових споруд.

Під час венеціанського правління в 15-17 повіках Османи намагалися обложити фортецю. У 18 столітті укріплення були під владою Габсбургів, а на початку 19 столітті – Французькій імперії. Тільки що-небудь змінити у вигляді фортеці правителі Франції не встигли, оскільки в 1814 році її зайняли британці. Котор за рішенням Віденського Конгресу знову повернувся в лоно Австрійській імперії.

Під час Великої Вітчизняної війни у фортеці Святого Івана розташовувалися озброєні частини. Міські укріплення звільнили в листопаді 1944 року. На честь знаменної події щорічно цього дня організовується морська регата. У 1979 році фортеця була включена в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Нині її прагнуть відвідати усі, хто вирішив побачити найзначиміші пам’ятки Чорногорії.

Морський музей

Однією з найпопулярніших пам’яток Котора є Морський музей. Його експозиція присвячена історії чорногорського узбережжя.

Кожен гід, який запрошує туристів на екскурсію по вулицях Котора, попереджає відпочивальників міста, що обійти його можна за пару годин, а ось познайомитися з експозицією Морського музею потрібно буде день. У нім обладнана унікальна колекція експонатів, яка розповідає не лише про історію Боко-Которского затоки, але і про усю країну.

Експозиція Морського музею розміщується у будівлі Гргуринского Палацу. Він є пам’ятником архітектури 18 віків. Ця будівля зведена в стилі пізнього бароко і знаходиться на Гргуринской площі. По обидві сторони від головного входу можна побачити дві бронзові гармати 18 віків. Вони встановлені в пам’ять захисників міста, які обороняли Котор від загарбників Османа.

У колекції музею представлені моделі старих судів і шлюпок. Самі ранні з них відносять до того періоду, коли ці землі входили до складу однієї з провінцій Римської імперії, Далмации. Найпізніші з них – це моделі сучасних судів. Також в музеї можна побачити унікальні історичні літописи, які говорять про історію міста, кораблі; фотографії, суднові журнали, морський інвентар, навігаційні інструменти і багато що інше.

Особлива експозиція музею, який почав свою роботу понад сто років тому, присвячена I і II Світовим війнам.

Собор Святого Трифона

Яскравою пам’яткою Чорногорії є кафедральній собор Святого Трифона в Которе. Зараз це центр духовного життя которцев і зразок романської архітектури.

Святий Трифон вважається покровителем Котора. Тому на початку 12 століття на честь його звели собор в готичному стилі. У 1166 році його освятили. Але історично вийшло так, що храму не вдалося зберегти свій первозданний зовнішній вигляд.

Частина собору сильно постраждала після землетрусу 1667 року. Наново довелося будувати дві дзвіниці храму. У результаті частина будови набула рис бароко. Істотні ушкодження отримав храм і після землетрусу 1979 року. Тільки до 2003 року були закінчені відновні роботи. Реставратори доклали усі зусилля, щоб максимально зберегти архітектуру собору.

Фасад будови є дві спрямовані вгору вежі-дзвіниці, які між собою з’єднуються широкою аркою. Вхід в храм знаходиться усередині арки. На верхній частині фасаду встановлене велике вікно-розетка. Симетричні візерунки розташовані на кожному його елементі.

Багато туристів собор притягає своїм внутрішнім убранням. На апсидах і зведеннях храму є елементи фресок, які датуються 14 повікою. Ті, що бажають можуть вклонитися мощам Святого Трифона, які знаходяться в каплиці собору.

Вівтар заслуговує на особливу увагу. Восьмигранну триярусну конструкцію підтримують колони з червоного мармуру. Мініатюри з життя Святого Трифона вирізані на кожному ярусі. Невеликими витонченими колонами підтримуються рівні. Усю конструкцію вінчає фігурка ангела із золотими крилами.

У храмі представлено унікальне зібрання картин великих живописців, як Иероним Санта Кроче, Трипо Коколи, Марин Ловра Добришевич і інших. Собор зібрав під своїми величними зведеннями рідкісні срібні і золоті вироби, які виконані місцевими майстрами в 14-18 повіках.

Кожен мандрівник, який хоч раз побуває на Адріатичному узбережжі Чорногорії, назавжди збереже у себе в серці і пам’яті унікальну природу країни, пам’ятки міст. Відвідування Котора – цей дивовижний дотик до древньої історії.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *