Дублінський замок – унікальне місце Ірландії [draft]



Найзначніша пам’ятка столиці Ірландії – Дублінський замок розташований в історичному центрі міста, на південь від річки Лиффи. Замок з моменту створення займає важливе і помітне місце в державі. Він є головним урядовим комплексом будівель в Дубліні.

Замок вже існував при першому Лордові Ірландії, королеві Іоанні, але більшість будов датуються 18 повікою. До 1922 року був головним форпостом Британії. У урочистій обстановці замок в 1922 році був переданий першому уряду Ірландії під керівництвом Майкла Коллинза.

Спочатку замок створювався як зміцнення Дубліна, упродовж свого існування використовувався з різноманітними цілями. У різний період служив резиденцією короля, маєтком намісників Британської імперії в Ірландії. У будівлях розміщувалися суди і парламент. Після сильних ушкоджень будівлі Чотирьох Судів Дублінський замок використовувався як судовий комплекс впродовж десяти років. З 30-х років в замку проводиться інавгурація президентів Ірландії. У 1938 г розміщувалася резиденція Хайда Дугласа – першого президента Ірландії. З того часу там проходять офіційні прийоми глав держав, іноземних делегацій, влаштовують банкети з нагоди головних державних свят.

Будівництво Дублінського замку почалося в 1204 році за наказом короля Англії Іоанна Безземельного після нормандського вторгнення. До 1230 року були виконані основні будівлі. Фортеця, споруджена за типовим нормандським проектом, мала внутрішній двір в оточенні високих товстих стін з круглими дозорцями вежами по кутах.

Замок розташовувався на південному сході нормандського Дубліна і формував межу міста. Для цього вдало використовувалася природна перешкода – річка Поддл. Також рів замку наповнювали водою з річки. Міська стіна на північному сході примикала до Пороховій вежі, далі оточувала увесь Дублін і знову з’єднувалася на південному заході замку з вежею Бирмингем-Поддл. У стіні, що примикає до вежі Бирмингем-Поддл, для наповнення рову замку водою були склепінчасті проходи. Досі частина стіни збереглася під будівлями 18 століть і доступна для перегляду відвідувачам.

Дерев’яні будови внутрішнього двору в середні віки зазнали численні зміни. Великий Хол, найістотніше спорудження того періоду, з дерева і каменю використовувався під будівлю суду, парламенту, банкетного залу. Під час пожежі 1673 роки Великий Хол був сильно пошкоджений вогнем і незабаром знесений. Окрім вежі Рекорд з первинних будов замку видимим нічого не збереглося. Найвища споруда була побудована в 1228/1230 роках; у 19 столітті до вежі надбудували зубчасті стіни.

У період правлінні Британії словосполучення “католик замку” сприймалася ірландцями як приниження і означала схвалення британської адміністрації. Перед візитом короля Едуарда VII в 1907 році з палацу були вкрадені вищі символи відмінності ордену Святого Патріка. Королівські відзнаки монарх одягав на церемонію посвячення в лицарі. Досі невідоме місцезнаходження викраденого.

Коли почалася англо-ирландская війна, замок перетворився на оплот Британії і центр протистояння ірландському сепаратизму. У листопаді 1920 року в підпіллі фортеці були убиті офіцери Ірландської республіканської армії. Згодом цей день в історію увійде як Криваве воскресіння.

Палац до 1922 року перейшов під управління ірландського уряду. У 1974 році проходила цивільна панахида по президентові Ірландії Эрскину Чайлдерсу, що помер на посту; у 1975 році відбувалося прощання з Имоном де Валера, який покинув пост президента за два роки до кончини.

Нині замок після капітального ремонту використовується для проведення різних конференцій. У першому півріччі 2004 роки, коли Ірландія головувала в Євросоюзі, замок служив місцем проведення офіційних зустрічей і конференцій. У крипті Королівської каплиці розташований центр мистецтв, нижній поверх замку використовують для проведення концертів. Бібліотека Честера Битти з 2000 року базується на території замку. Якщо палац не зайнятий для проведення державних прийомів і церемоній, він відкритий для відвідування.

У музеї і бібліотеці Честера Битти представлені великі збори античних і середньовічних рукописів, витворів світського і культового мистецтва, стародруків. Багато експонатів мають дальне- і близькосхідне походження. У бібліотеці є багато історичних унікальних документів Стародавнього Єгипту, ранні рукописні екземпляри Корану і Біблії.

Основні фонди складаються з приватної колекції американського промислового магната Альфреда Честера Битти. Дата створення музею – 1950 рік, в Дублінський замок він переїхав в 2000 році. “Європейський музей року” – таке звання присвоїли в 2002 році. У музеї представлені колекції від 2700 року до н. е. і до справжнього періоду.

У Західному відділі виставлені біблейські тексти на папірусі приблизно другого – четвертого віків, серед них є ранні тексти Евангелий і Діянь апостолів, цілий ряд древніх фрагментів Нового Заповіту, листа Святого Павла. У відділі зібрані досить багато західноєвропейських і вірменських рукописів Середніх Віків і часів Відродження, також інкунабули. Тут зберігають оригінальне за значенням і розмірам збори маніхейських джерел.

Близько 6000 документів, малюнків і каліграфів налічується в ісламській колекції, унікальні збори 260 фрагментарних і повних копій Корану, що відносяться до кінця восьмого століття. Є екземпляри Корану, написані кращими каліграфами ісламського світу.

Східноазіатський відділ представляє альбоми і свити з Китаю, колекцію нефритових книг, доставлену з імператорського двору Китаю, збори декоративно-прикладних і текстильних виробів. Наприклад, колекція, що містить 950 табакерок.

Японію представляють ілюстровані книги про древню столицю Нара, численні роботи японських художників сімнадцятих – дев’ятнадцятих віків, у тому числі твори Хіросіге і Хокусая.

Фонди відділу містять багато буддистських рукописів Тібету, рукопису з Монголії, Бірми, Таїланду; індуїстські, джайнистские, сикхські книги з Шри-Ланки, Індії і Непалу. Тут також зберігаються священні книги народів батаки, що мешкають на півночі острова Суматра.

Королівська каплиця служила британським віце-королям в якості будинкової церкви. Потім з 1814 року до 1922 року (до утворення Ірландської вільної держави) як місце для молитви ірландських лорд-лейтенантов. Каплиця Церкви Ірландії стала в Дублінському замку третьою каплицею, і другою, спорудженою на цьому місці.

Ірландські лорди-лейтенанти і оточення до того, як каплиця була побудована ходили в церква Святого Вербуга, розташованою в задній частині замку. Пізніше амвон з Королівської каплиці перенесли в церкву Святого Вербуга.

Провідний ірландський архітектор початку 19 віків, Френсіс Джонстон (1760/1829 гг) займався розробкою проекту каплиці Церкви Ірландії. Розташована раніше на цьому місці церква під власною тяжкістю перетворилася на розвалини, оскільки грунт в цих краях досить м’який. Будівництво Королівської каплиці робили, використовуючи дерев’яний каркас для того, щоб конструкція стала максимально легкою. Сім років знадобилося на будівництво.

Лорд-лейтенант Джон Рассел, шостий герцог Бедфорд в лютому 1807 року заклав у фундамент каплиці перший камінь. Завершили будівництво з деяким запізненням, до того ж первинний бюджет був перевищений. У 1814 році на Різдво відбулося відкриття каплиці у присутності віце-короля Чарльза Уитвора, першого графа. Віце-король передав в дар каплиці величезний вітраж, встановлений над вівтарем, раніше придбаний в Парижі. У 1790 роки Уитворт служив посланцем в Санкт-Петербурзі. За деякими оцінками вітраж був вивезений з Росії. Розкішний внутрішній вид каплиці виконаний в неоготичному стилі. Бічні вітражі виготовлені майстром Бредли з Дубліна, над вікном розташований герб Уитворта.

Зовні каплицю прикрашав тонкий шар вапняку, на стіні встановлено близько дев’яносто бюстів роботи батька і сина Смитов : зображення Святого Патріка, архієпископа Ашера, Бріана Бору, Джонатана Свифта.

Обробкою стелі каплиці займався майстер Джордж Степлтон. Скульптор Едвард Смит разом з сином Джоном висікли скульптурні зображення: три фігури людського зростання над вікном символізують Віру, Надію, Благочестя. Зображення Відданості і Благочестя розміщені над галереєю. Зведення і колони виконані з деревини, згори покриті спеціальною фарбою, завдяки якій здається, що вони кам’яні. У оцінках сучасників каплиці це був “найяскравіший і розкішніший дублінський інтер’єр своєї епохи”.

За галереєю прохід веде до спалень в Державні апартаменти. Раніше там знаходилися особисті спокої лорда-лейтенанта, він разом з оточенням зупинявся в непогідну погоду.

У Королівській каплиці встановлений великий орган, подарований чоловіком королеви Вікторії принцом Альбертом. У обробці інструменту вирізане зображення – портрет сліпого композитора Ірландії Торла О’Каролана.

Після закінчення кар’єри лорд-лейтенантов, їх герби розміщували в галереї, а згодом із-за нестачі місця – у вікні каплиці. Останнє вікно займає герб останнього лорд-лейтенанта, віконта Фицалана.

Церква в 1943 році перейшла у власність ірландської армії. Каплиця стала католицькою і називається “Церква Пресвятої Трійці”. З того часу там не проводять ні богослужінь, ні мес. Нещодавно будівлю каплиці відновили, надавши їй вигляду як в 19 столітті. Зараз вона відкрита для відвідувань. Центр мистецтв знаходиться в крипті каплиці і використовується для проведення різних культурних заходів. Тут проходили зйомки телесеріалу Тюдори, знімали сцену суду над Томасом Мором.

Кожен мандрівник – гість столиці Ірландії повинен відвідати Дублінський палац, на території якого знаходяться Королівська каплиця, Бібліотека Честера Битти, Вежа Рекорд. Для відвідування цього дивовижного місця краще присвятити цілий день. Біля замку розташовано затишне кафе, з красивої веранди можна помилуватися на місцеві краси і центр прекрасного Дубліна.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *