Замки Кіпру : Ларнакський замок, Пафоський замок, замок Саранта Колонес [draft]



Вигідне стратегічне і географічне положення, сприяючий клімат острова Кіпр з давніх часів сприяли тому, що за свою історію він неодноразово переходив з рук в руки численних завойовників. Острів був зосередженням людської цивілізації, де з’єднувалися воєдино культурно-історичні традиції греків, ассирійців, візантійців, персів, венеціанців, англійців і турок-османов.

Кріпосні споруди зводилися в різні віки для оборони острова від завойовників. В результаті воєн деякі замки були зруйновані, а пізніше відновлені і пристосовані під різні потреби остров’ян. Зараз у багатьох з них розміщуються музеї.

Замок Ларнаки – середньовічну фортецю Османа заснували в чотирнадцятому столітті європейці, а в 1625 році турки перебудували для оборони гавані Ларнаки. Замок розташований на території Республіки Кіпр, в місті Ларнака (древній Китион), на південному краю знаменитої пішохідної красивої вулиці, яку називають “Фініковий Променад” або просто Финикудес. У справжній період у будівлі замку знаходиться історичний музей.

Історичні записи свідчать, що замок в гавані Ларнаки побудований за часів владарювання кіпрського короля Якова I де Лузін’яна (1382-1398 рр.). Кріпосна споруда увійшла до складу оборонної системи південного узбережжя Кіпру, Фамагусти, що розтягнулася від порту, – мис в районі Пили – Лимасол – заливши Акротири.

У 1489-1571 роках, під час панування на Кіпрі венеціанців, замок також служив для захисту морського порту Ларнаки. Пізніше, після захоплення острова фортеця перейшла під управління імперії Османа. За увесь період свого існування споруда не один раз перебудовувалася і піддавалася реконструкції. До 1625 року майже повністю зруйнований на той момент замок був відновлений турками. Про це свідчить табличка, встановлена над входом в замок. Після цього форт набуває сучасного вигляду, який поєднує в собі риси архітектури Османа і романської. Але до вісімнадцятого століття зміцнення було частково зруйноване.

У 1878 році після приходу британців замок відремонтували і передали судово-поліцейським органам. У будівлі розташовувався поліцейський відділок, також тут містили затриманих і виконували смертні вироки через повішення. У 1948 році після останньої страти в Ларнакському замку поліцейський відділок перебрався в іншу будівлю на протилежній стороні бульвару Финикудес. У приміщеннях замку був організований історичний музей. У 1963 році, коли в місті відбувалися безлади, частину музейних експонатів викрали або істотно пошкодили.

За результатами археологічних досліджень, Лузін’янський (первинний) замок значно більше перевершував по розмірах відбудованого в 1625 році турками-османами, займані території тягнулися далеко на південний захід і північ. Від першої споруди збереглися тільки в південній частині арки і напівкругла апсида, уздовж якої встановлені надгробні плити (14 повік), привезені з готичних храмів Нікосії.

Також збереглися в північній частині Ларнакського замку дві двоповерхові примикаючі будівлі, виконані в стилі Османа. Арочна галерея на першому поверсі однієї з будівель виконувала одночасно функції входу в замок і внутрішнього дворика. Праворуч від входу британці обладнали приміщення для страти засуджених, для цього там була встановлена шибениця.

Нині на другому поверсі будівлі розміщується Музей Середньовіччя – ларнакський історичний музей. У займаних музеєм чотирьох кімнатах виставлені експонати з ранніх християнських базилік з четвертого по сьомій століття. На стінах розвішені фотографії фресок епохи раннього християнства. Для відвідування музей працює щодня.

Досі в замку на своїх місцях розташовані гармати (без бійниць) початку двадцятого століття фірми Friedrich Krupp AG, головним призначенням яких було давати салют судам, що входять в гавань. В наші дні у внутрішньому дворі регулярно організовуються театральні фестивалі і концерти симфонічної музики.

Пафоський замок знаходиться на західному краю гавані в місті Пафос. За період існування середньовічний замок виконував функції фортеці, в’язниці, а під час окупації острова британцями служив складом солі.

На місці Пафоського замку раніше існував візантійський оборонний форт Саранта Колонес. Він розташовувався північно-східніше приблизно на 600 метрів від сучасної споруди, побудований ще на початку сьомого століття. Там, де знаходиться сучасний замок, височіла дозорна вежа. Землетрус 1222 роки знищив дозорну вежу у згоді з фортом “Сорок колон”. Через час Лузін’яни замість них побудували споруду з обтесаного вапняку. Спочатку новий замок складався з двох веж, сполучених стіною.

Коли в 1373 році почалася кипро-генуезская війна, Пафоський замок обложили генуезці. Цілий рік захисники фортеці змогли успішно відбивати атаки супротивника. Замок здався генуезцям тільки після падіння Фамагусти. Зруйновані під час війни вежі були відновлені в 1391 році королем Кіпру Жаком I де Лузін’яном.

До 1473 року оборонна споруда була посилена і укріплена. Проте венеціанці незадовго до 1570 року демонтували замок, щоб він не дістався туркам, що насувалися. У 1571 році османи остаточно захопили Кіпр. У 1592 році форт був відновлений і укріплений за вказівкою турецького губернатора Ахмед-бея. Про це сказано в турецькому написі над входом в замок. До 1935 року, коли на Кіпрі правили англійці, замок був використаний в якості соляного складу.

Замкова споруда має декілька невеликих вікон і тільки один вхід зі східного боку. Будівлю замку складає центральна вежа, оточена обгородженим двором. Біля будівлі, що збереглася, розташовані руїни іншої фортеці, можливо, зведеної одночасно із замком.

Нижній поверх замку представляє з себе зал з кам’яними склепіннями. Розташовані по обидві сторони приміщення турки використали як тюремні камери. Основне приміщення на другому поверсі замку було пристосоване під гарнізонну мечеть.

У першій половині двадцятого століття замок, виконаний в архітектурному стилі Османа, був визнаний однією з головних пам’яток Пафосу, має статус музею. Останніми роками Пафоський замок є місцем проведення щорічного фестивалю, що влаштовується у вересні. Фортеця Пафосу, побудована на головній міській набережній, вражає своєю ставністю. Усередині розміщується виставкова галерея.

Замок Саранта Колонес (Замок Сорока колон) у Пафосі представляє візантійську фортецю, засновану в сьомому столітті для оборони міста і гавані від арабських набігів. У 1200 році грунтовно перебудована хрестоносцями. У 1222 році фортеця зруйнована в результаті землетрусу і більше не відновлювалася. Розвалини замку, що збереглися, нині є частиною Археологічного парку Пафосу.

Назву парку зв’язують з великою кількістю гранітних колон, що переважали в його зовнішньому вигляді. Досі безліч уламків цих колон знаходиться серед розвалин фортеці.

Ймовірно, фортецю візантійці звели в першій половині сьомого століття з метою захистити місто і гавань від загрози, що насувалася, з боку арабів. Імовірно, будівництво замку відбувалося під безпосереднім керівництвом брата імператора Іраклія I (610-641 рр.) Феодора, оскільки він же у той час керував обороною острова. Замок, дві портові вежі і навколишня міська стіна стали основним елементом в системі оборонних споруджень Пафосу.

Незважаючи на очевидну неприступність, кріпосна споруда була захоплена і зруйнована арабами під час їх другого вторгнення на Кіпр в 653-654 роках. Через декілька років замок знову відбудували, проте відповідно до арабо-византийским угоди в 688 році, в якому було обумовлено створення “Кіпрського кондоминиума” (т. е. спільне управління островом), зміцнення було демілітаризоване, тобто фактично демонтовано.

Фортецю повністю відбудували в 965 році, а в 1191 році вона перейшла під управління Річарда Левове Серце. Нові власники замку (Лузін’яни або лицарі ордену госпитальеров) в 1200 році грунтовно перебудували і посилили замок. Але потужний землетрус 1222 роки повністю зруйнував споруду.

Госпитальери, хрестоносці або королі Лузін’яни після повного руйнування Саранта Колонес не стали відновлювати замок. Замість нього в західній частині гавані була побудована нова цитадель, що збереглася до нинішніх днів лише в перебудованому виді під назвою Пафоський замок.

Споруда в остаточному виді за своїм типом відносилася до подвійної міцності, виконано було в стилі романської архітектури. Загальна площа замку приблизно складала 60 кв. м (це приблизно відповідає розмірам внутрішнього замкового приміщення фортеці Бельвуар).

Кріпосні стіни завтовшки три метри і чотири масивні круглі вежі по кутах складали зовнішній замок. У центрі кожної куртини (прямого кріпосного валу) ще розташовувалася трикутна напіввежа. Навколо замку був виритий глибокий рів, із західного боку через нього перекинули дерев’яний міст. Чотири прямокутні вежі по кутах і одна напівкругла сторожка складали квадратну внутрішню цитадель (35х35 метрів). Всього замок включав вісім веж.

Зі східного боку розташовувалися головні кріпосні ворота, що мають форму підкови. Внутрішній замок включав численні господарські і військові будівлі, серед яких були пекарня, казарми, млин для цукрової тростини, кузня, мармурові басейни, лазня, стайні і багато що інше. Окрім оборонних споруд на верхньому поверсі внутрішнього замкового приміщення знаходилася каплиця. На нижньому і верхньому поверхах було облаштовано декілька туалетів, які з’єднувалися з каналізаційною системою.

Екскурсійний тур по Кіпру буде насиченим і цікавим, якщо включити поїздки по замках острова.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *