Озеро Балхаш – природний феномен в Казахстані [draft]



Багато мандрівників вже відвідали архітектурні пам’ятки Казахстану, якими багаті Астана, Алмати і інші міста країни, але її природними пейзажами не поступаються ім. Степу, пустелі, лугу, гірські хребти і озера утворюють унікальні мальовничі картини і природні комплекси. У Казахстані другою за розміром непересихаючою водоймою після Каспію виступає озеро Балхаш. Воно розташовується на сході республіці. Озеро Балхаш служить основною природною пам’яткою країни і великим надбанням казахського народу. Нині багато туристів намагаються побачити озеро Балхаш, коли відвідують Казахстан.

Балхаш – напівпрісноводе безстічне, друге після Каспійського моря за величиною, солоне непересихаюче озеро. У переліку найбільших озер світу воно займає чотирнадцяте місце. Цікаво, що Балхаш розташовується на території трьох областей Казахстану – Алматинской, Карагандийской і Жамбильской. Виглядає озеро Балхаш як довгий півмісяць. Його води мають дивовижний факт. На дві частини озеро розділене вузькою протокою, вода в яких різна по хімічному складу. На заході озера вода майже прісна, а на сході – солона. Це являється унікальному складом води.

Озеро знаходиться у Балхаш-Алакольской улоговині на висоті 340 м над рівнем моря. Довжина водойми складає 605 км, ширина на сході від 9-19 км, на заході – 74 км. Площа озера 16,4 тис. кв. км. Найбільша глибина складає 26 м.

Слово “Балхаш” виникло від слова “balkas”, яке з казахської, татарської і алтайської мов означає “купину на болоті”, “болотиста місцевість, покрита купиною”.

Легенда

Відповідно до легенди про походження озера, у забезпеченого чародія Балхаша була красива дочка Или. Коли настав час видавати її заміж, то Балхаш оголосив, що віддасть Или тільки за найсильнішого, красивішого і багатішого. Серед женихів, що приїхали, були два сини китайського імператора з караванами, заваленими дорогими товарами; сини монгольського хана з кіньми і сріблом; і молоді бухарські купці з виробами із слонової кістки і килимами. Але був серед претендентів і бідний пастух Каратал, в якого відразу ж закохалася дівчина.

Після змагань, на яких Каратал переміг, Балхаш вигнав його. Але вночі Или втекла з будинку і поскакала з обранцем від батька. Балхаш, дізнавшись про втечу дочки, наклав закляття на молодих, і вони перетворилися на дві річки, які нестримно несуть свої води з гір. А для того, щоб ці річки ніколи не з’єдналися, Балхаш впав між ними і став озером.

Історія

Перші дані про озеро Балхаш виявлені в китайських письмових джерелах. Це пояснюється тим, що китайці були єдиною розвиненою цивілізацією, яка живе недалеко і має можливість познайомитися з цією місцевістю. Регіон, що знаходиться на захід від Великої китайської стіни, вони називали “Си-Юй”, що означає “Західний край”. Про його існування вони знали вже в 126 році до н.е. До 607 року китайці вже склали карти 44 країн, які знаходилися у той час на території Середньої Азії. Але ці описи до теперішнього часу не збереглися.

За деякими даними, озеро Балхаш було відомо китайцям під назвою “Си-Хай”, т. е. “Західне море”. Під цим найменуванням воно відмічене на атласі 1855 року. У той же період біля озера була і інша назва, дана йому калмиками і джунгарами “Балхаш-Нор” (“Озеро Балхаш”). А східні народи, такі як тюрки і монголи, які означали білим кольором усі географічні об’єкти на захід від своїх жител, назвали його “Ак-Денгиз” (“Біле море”). А після того, як межі їх країн відсунулися на захід, озеро стало “синім” (східним) – “Кукча-Денгиз”. Казахи називали озеро “Тенгиз”, що означає “Море”.

У 18-м столітті озеро було відмічене на декількох картах: на карті 1716 року, які видані шведським офіцером Ренатом, і на російській карті, яку склав капітан Страленберг в 1730 році.

Під час правління китайської династії Цин (1644-1911) озеро тягнулася уздовж північної межі китайської держави. У 1864 році, у відповідності російсько-китайській угоді, що стосується північно-західної межі, Балхаш і території, що примикають до нього, відійшли до Російської імперії.

У 1903-1904 роках озеро і території, що примикають до нього, вивчала експедиція Л.С. Берга. В результаті її було встановлено, що Балхаш знаходиться за межами Арало-Каспийского басейну, і що вони ніколи не об’єднувалися у своєму геологічному минулому. Цікаво, що Берг, вивчаючи водойму, прийшов до того, що озеро не зменшується і вода в нім прісна. Також він відмітив, що був період, коли Балхаш зовсім висох, але потім знову наповнився водою, і з того часу вода його ще не встигла стати солоною.

Нині Балхаш привертає загальну увагу знахідкою, яку виявили вертольоти. Роблячи політ над перешийком, яке розділяє озеро на солону і прісну акваторії, вони виявили абрис захисних валів із сторожовими вежами. З’явилося ще одно підтвердження того, що тисячу років назад на місці нинішнього озера були два автономних. Сьогодні по цьому перешийку озеро можна пройти убрід. Знайдене на дні місто було центром Великого шовкового шляху в Сари-Арку.

Клімат околиць Балхаша вважається пустинним. Середня температура липня тут складає +30 З, січня – біля – 14 С. Сухий клімат, вітри і температура призводять до великої швидкості випару води – в прохолодні роки норма дорівнює від 950 мм, а в посушливі досягає до 1200 мм Балхаш є теплим, добре таким, що прогрівається озером. Температура води на його поверхні коливається від 0 З в грудня до +28 З в липні. Середньорічна температура західної частини озера дорівнює +10 З, східною – +9 С. Щороку озеро замерзає, і лід тут звичайно є з листопада до початку квітня, до того ж схід оледеніння на сході здійснюється із затримкою на 10-15 днів.

Флора і фауна

Озеро відноситься до ареалу мешкання великих бакланів, фазанів, чирків, білих чапель і беркутів. З 120 видів птахів в Червону книгу занесене 12, у тому числі рожевий і кучерявий пелікани, лебедь-кликун, колпица і орлан-белохвост.

Балхаш має багату фауну, але, починаючи з 1970-х, якість води стала псуватися, що послужило причиною зниження видової різноманітності фауни в озері. До цього в нім мешкало близько 20 видів риб. Зараз риболовля в Прибалхашье можлива на такі види риб як сазан, сом, судак, жерех, вобла, окунь, карась, лящ і інші.

На берегах озера можна зустріти такі рослини, як туранга, верба, із злакових – рогіз південний, очерет звичайний і декілька видів очерету. У заростях очерету можна побачити диких кабанів.

Туризм

Відпочивальникам на території озера пропонуються різні види проведення часу. Так у будинках відпочинку є усі умови для відмінного відпочинку, чиста вода придатна для купання, а на пляжі можна позагорать. Також місцевість унікальним чином підходить для риболовлі і полювання. Приїхавши на озеро Балхаш мандрівники відкривають для себе його чарівну природу, незвичайний тваринний і рослинний світ і інші краси. Оскільки ця місцевість вважається відмінним рекреаційним центром, він забезпечить позитивною енергією.

Бази відпочинку на озері надають можливість користуватися природними цілющими чинниками для оздоровлення людини. Особливі властивості має озерна сіль і бруд, який виявлений в джерелах біля водойми. Купання в чистій воді і яскраве сонце сприяє рекреації. Навколо озера на прибережних базах розвивається індустрія відпочинку.

Околиці озера розділені на декілька десятків зон, в кожній з яких є турбази, будинки відпочинку і готелі. Туристичний кластер має в розпорядженні катамарани, скутери, човни, катери, водні лижі, тенісні столи, спортивні і ігрові майданчики. Облаштовані береги і корпуси, в них є танцзали, бари, ресторани, надаються оздоровчі послуги. Майже у будь-якому санаторії або готелі приймають гостей з дітьми, для яких працюють дитячі кімнати і аніматори.

З вудкою на березі озера буде проведений високоякісний відпочинок, тому що обстановка тут спокійна і умиротворена. Балхаш виступає великим родовищем, де навіть початкуючі рибалки не залишаться без риби. Заради рибного лову сюди приїжджають навесні, влітку і на початку осені. У квітні відбувається переднерестовий процес відомої балхашской вобли. Зазвичай вода трохи прогрівається після зими, можна вже ловити карасів і сазанів. Так, риболовля на озері Балхаш подарує істинне задоволення любителям цього зайняття, та і тим, хто просто бажає відпочити на лоні природи.

Також величезні можливості надаються для любителів полювання. Тут можна промишляти на качку, вовків, лисиць, зайців, гусей, фазанів, а особливу насолоду доставить полювання на крякву і лисуху. Також цікавим зайняттям буде підводне полювання. Для того, щоб взяти участь в цьому заході немає необхідності в професійному устаткуванні, потрібно тільки з собою узяти підводну рушницю, маски і трубки. Для багатьох рибалк-підводників це місце є традиційним для проведення відпустки.

Перелік послуг і спеціалізація турбаз, готелів, здравниць може відрізнятися. Є місця, в яких раді тільки рибалкам, а є, де можливий тільки пляжний відпочинок. Тому перед поїздкою бажано ознайомитися з повним списком основних і додаткових послуг, і вибрати те місце відпочинку, яке відповідає усім вимогам.

Озеро Балхаш – дивовижна водойма в Казахстані. Його відвідування доставить масу вражень і зарядить енергією кожного відпочивальника. Різноманітні варіанти відпочинку дозволяють організувати проведення часу згідно зі своїми перевагами.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: цікаві факти про озеро балхаш, озеро балхаш

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *