Непал: національний парк Читван [draft]



Національний парк Читван є третьою по важливості туристичною пам’яткою Непалу після походів в гори і долини Катманду. Знаменита засніженими гімалайськими вершинами країна може здивувати одним з кращих національних парків в Азії, який розташований на рівнині. Це одно з унікальних місць у світі, де все ще можна постежити за індійським носорогом і бенгальським тигром в дикій природі. Щоб познайомитися з багатством флори і фауни Непалу, кращого місця, ніж національний парк Читван в цій країні не існує.

Національний парк Читван входить в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО унаслідок його біорізноманітності. Найбільш відомими тваринами парку є індійські носороги і бенгальські тигри. Побачити тигра під час сафарі-туру є великою удачею. У парку живе до 500-ти видів ссавців, серед них є ведмеді, кабани, олені, антилопи, мавпи. Читван служить одним з кращих місць у світі для спостереження за пернатими, їх в парку понад 400 видів.

Долина Читван, яку покривають джунглі, завжди була відома великою кількістю диких тварин. Впродовж багатьох віків малярійні болота уберігали світ тварин і обмежували посягання людини на цю територію. З 1846 по 1951 роки керівна в Непалі династія Рана перетворила це місце на мисливські угіддя. Королівська сім’я і високопоставлені чиновники жили в комфортабельних будиночках декілька тижнів і за цей період вбивали сотні носорогів, тигрів, леопардів і ведмедів губачей. Але полювання на тваринах проводилося рідко, а штрафи за браконьєрство були досить серйозними.

До кінця 1950-х років єдиними жителями долини Читвана, завдяки природному імунітету до малярії, була невелика етнічна група Непалу – тхару. У 1950-х роках Непал успішно проводив програму ліквідації малярії. Коли хвороба перестала погрожувати життю людини, в долину Читван з гірських районів країни попрямували селяни. Незабаром стали вирубуватися великі ділянки лісу для зайняття сільським господарством. Зі зникненням звичного місця існування втрачалися і самі мешканці. До середини 1960-х років, тут налічувалося менше 100 носорогів і 20 тигрів.

Щоб уникнути повного вимирання тварин, король Махендра зробив Читван королівським заповідником, а після перетворив його в перший непальський національний парк. З місцевості парку переселили 22 тисячі селян, а для боротьби з браконьєрством задіяли солдатів непальської армії, після чого повільно почалася відновлюватися чисельність тварин.

Пам’ятки

Найбільш популярною пам’яткою національного парку є індійський носоріг, який зберігся нині тільки в Непалі і Індії. Читван – це ідеальне місце існування для цих тварин, які знаходяться під загрозою зникнення.

У дикій природі залишилося мешкати менше трьох тисяч особин індійських носорогів, багато хто з яких живе в індійському штаті Ассам. У Азії ця найбільша тварина після слона, вага деяких носорогів досягає 2,5 тонн, а їх товсту шкуру важко пробити навіть кулею.

Незважаючи на охорону цих тварин солдатами непальської армії і покаранням за спричинення їм шкоди, питання браконьєрства все ще залишається актуальним із-за високої вартості різних органів цієї тварини на чорному ринку. Убивши носорога і уникнувши покарання, бідний селянин відразу ж перетворюється на забезпечену людину. Кілограм роги розцінюють приблизно в десять тисяч доларів і вважають, що він має чарівну силу. Припускають, що роги цієї тварини сприяють збільшенню статевого почуття, сеча лікує астму і туберкульоз, послід є послаблюючим засобом, кров допомагає позбавитися від проблем з менструальним циклом, шкура відлякує злих духів і так далі.

Декілька десятиліть тому кількість носорогів скоротилася до ста, але з моменту організації національного парку чисельність цих тварин вийшло збільшити до чотирьох ста особин. Парк служить одним з небагатьох місць у світі, де вони гуляють у безпеці.

Більшість туристів сподіваються побачити тигрів, але таланить небагатьом. Як і багато інших великих хижаків, тигри сплять майже 18 годин на добу. Їх нічні прогулянки замасковані від людини, тому побачити цих тварин є великою удачею. Нині близько 100 бенгальських тигрів мешкають на території національного парку.

У 1911 році британський король Георг V разом з сином Едуардом VIII побували в Читване і убили на полюванні 39 тигрів і 18 носорогів. У 1939 році генерал-губернатор Індії Віктор Хоуп відвідав тодішнього прем’єр-міністра Непалу Бахадур Рана. Чиновники відправилися на полювання в Читван і в течії 20 днів убили 120 тигрів, 38 носорогів, 25 леопардів і 15 ведмедів.

На початку 20-го століття, близько ста тисяч тигрів жили в дикій природі на території більшої частини Азії. Безмірне полювання, яке обумовлювалося попитом на шкури, мало катастрофічні наслідки. Зараз залишилося декілька тисяч тигрів, які мешкають на 7 % територій їх первинного ареалу. У всьому світі полювання на тигрів заборонене, але вимирання їм не загрожує, оскільки близько 20 тисяч цих тварин живуть в зоопарках по всьому світу.

Тури в Читване

Поїздка на слонах. З усіх національних парків Непалу, Читван – це найпопулярніше місце для подорожей в дику природу. Для тих, що бажають що знаходяться під опікою парку слони проведуть подорож в джунглі, яка триває півтори години. Тур на слонах організовується двічі в день. У пік туристичного сезону збираються довгі черги. Хазяї дорогих котеджів на території парку мають власних тварин і запрошують своїх гостей вчинити екскурсії на слонах. Приватні хазяї слонів пропонують недорогі тури за межами національного парку, але вірогідність побачити диких тварин невелика.

Джип-сафарі. Серед відпочивальників дуже популярні тури джип-сафарі. Вони тривають за часом чотири години і знайомлять з віддаленими районами національного парку.

Каное по річці Рапти. Туристи можуть вчинити тур на каное по річці Рапти з метою побачити болотяних крокодилів і гавиал. У Читване мешкає понад 400 видів птахів. І подорож на каное особливо буде цікава для любителів пернатих. Впродовж години туристи пливуть на каное вниз по річці, а після пішки разом з провідником повертаються назад.

Кращим часом для відвідування парку є період з жовтня по березень. Жара розпочинається з квітня і триває до початку червня. Під час сезону мусонів (з червня по вересень) кілька разів в день йде дощ. Багато котеджів закриті в сезон дощів. Красиву панораму, яка оточує долину Гімалаїв можна побачити у безхмарну погоду.

Національний парк Читван – це одно з небагатьох місць у світі, де за дикими тваринами можна з великим інтересом спостерігати їх проживання в природному місці існування.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: національний парк річка непал

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *