Ісландія: цікаві і красиві місця [draft]



Ісландія – європейська самобутня і екзотична країна. Її пейзажі: незвичайні чорні пляжі; оксамитові нерівності – лавові поля, зарослі мохом і квіточками; майже повна відсутність дерев; чарівні льодовики і гейзери; біло-блакитні лагуни з айсбергами – нічим не нагадують шикарні європейські види. Але при цьому туристів всюди чекає найвищий сервіс, загальне знання англійської мови, можливість оплачувати будь-які послуги кредитною карткою, а загальний рівень комфорту в кілька разів вище континентальних країн.

Багате мінералами, геотермальне озеро Блакитна лагуна розташовано на південному заході країни, на півострові Рейкьянес. Воно утворює декілька кілометрів в довжину і 200 метрів завширшки, глибина складає від 1 до 3 метрів. Кефлавик – найближче місто знаходиться до заходу в 23 км.

Символ Ісландії, відомий у всьому світі геотермальний комплекс Блакитна лагуна єдиний на планеті оздоровчий курорт подібного роду. Утворений півострів із застиглої пористої лави. Морська вода, легко просочуючись крізь нещільний матеріал, швидко заповнює природні резервуари. Тут, в геотермальній зоні Свартсенги до поверхні землі дуже близько підходять пласти магми, це і створює високу термальну активність.

Створенню комплексу сприяло будівництво в 1976 році геотермальної електростанції. Глибинне буріння свердловин дозволяє досягати підземні теплі води, які нагріваються вище за температуру кипіння (+240 С). Унікальний оздоровчий басейн просто неба з’явився завдяки природним явищам і діяльності людини. У лагуну воду подають штучним шляхом і кожні два дні оновлюють повністю.

У унікальній геотермальній воді містяться кварц, морська сіль, кремній, біла глина і можуть бути присутніми синьо-зелені водорості – всього 2,5 %; водневий показник – 7,5. Підземна вода (+100 С), її 35 % в озері змішується з холодною океанічною 65 %, середня температура підтримується +37 С.+40 З, нічим не обробляється і не хлорується. Дощ або сніг можуть знизити температуру води.

Такі умови, може здатися, ідеальні для розмноження бактерій, носієм яких є людина. Щодня лагуну відвідує близько 300000 чоловік. Проведені ученими дослідження показали, в цій воді ніякі бактерії не виживають. Для омолоджуючих масок і масажу використовується лікувальна біла глина.

Особливий інтерес у туристів викликає молочно-блакитнуватий колір води. Світлові промені заломлюються в молекулах кремнію, що забезпечує такий відтінок. Часто купання в лагуні порівнюють з купанням в парному молоці. Приємно-тепла вода, оздоровчі властивості кремнієвої глини, взимку ще і північне сяйво над головою – усе це створює незабутні враження і притягає у Блакитну Лагуну все більше відвідувачів.

У Рейк’явіку бере початок популярний туристичний маршрут Золоте кільце. Його шлях пролягає по пам’ятках центральної Ісландії і закінчується в столиці. Екскурсія триває в середньому вісім годин. Маршрут передбачає три головні зупинки: парк Тингведлир, водоспад Гюдльфосс, долина гейзерів Хейкадалюр.

Тингведлир – так називається долина на південному заході Ісландії, недалеко від півострова Рейкьянес і національний парк. У епоху народовладдя в долині сходилися усі кінні шляхи з різних регіонів держави. Починаючи з 930 року в Тингведлир збирається альтинг, ісландське народне зібрання, що служить законодавчим і судовим органом. Ісландське віче – в Західній Європі старий парламент – регулярно збирався до 1798 року, поки данці його не розпустили.

У 1000 році в цій долині ісландці прийняли рішення прийняти християнство. У Тингведлире в червні 1944 року проголосили про незалежність Ісландської держави.

На південному заході країни в 1928 році був утворений національний парк “Тингведлир”. Він розташовується в межах великої лінійної западини землі – рифта, в оточенні активної вулканічної зони, де особливо виділяється вулкан Хенгидль на південному березі озера Тингвадлаватн. Река Ексара перетинає національний парк і на його території утворює водоспад Ексараурфосс. Із-за тектонічних зрушень, що відбуваються в цих місцях, тут часто бувають землетруси. Такі явища обумовлюються зіткненням в області розбіжності Євразійської і Північноамериканської літосферних плит.

Національний парк “Тингведлир” як унікальне підтвердження часу ісландського народовладдя занесений з 2004 року в список Всесвітнього спадку.

Гюдльфосс дослівно перекладається як “золотий водоспад”, ісландці вважають його найкрасивішим водоспадом в країні. Він знаходиться в долині Хаукадалур на річці Хвитау. Крижана вода річки з 32-метрової висоти зривається у вузький каньйон. Через водоспад Гюдльфосс проходить об’єм води 109 куб. м в сік, а влітку до 130 куб. м в сек. Близько сімдесяти метрів складає глибина водоспаду до точки падіння в долині. Два ступені Гульфосса – 11 метрів і 21 метр у висоту, повернені під кутом 90 градусів один до одного.

Двічі, в 1920 році і 1977 року на місці водоспаду намагалися побудувати гідроелектростанцію, що неминуче спричинило б руйнування водоспаду. Недолік фінансів не дозволив орендарям побудувати гідроелектростанцію, в результаті водоспад продали уряду Ісландії. Але навіть після цього існувала ідея побудувати на річці Хвитау гідроелектростанцію. По нинішній день жителі і гості країни мають можливість споглядати це незвичайне чудо природи.

Долина гейзерів Хейкадалур розташована на північ від озера Лейгарватн. Численні гейзери викликають інтерес у відважних мандрівників. Відомий Великий Гейзер або Гейсир, від якого названі усі гарячі джерела планети, втратив минулу активність і нерегулярно викидає на поверхню струменя води і пари. Гейзер вивергається усього лише кілька разів в добу, часто декілька днів, місяців не проявляє себе. Стовп води, Гейсиром, що викидається, може досягати шістдесяти метрів. Справжня удача – побачити унікальне природне явище.

Потужніший гейзер Строккюр проривається на поверхню кожні 7-10 хвилин, викидаючи стовп гарячої води і пари на висоту більше двадцяти метрів. Окрім цих гейзерів в долині є ще багато невеликих гарячих джерел, серед яких з яскраво-бірюзовою водою озеро Блези.

У відвідування екскурсії входить село Хверагерди. Місцеві жителі в теплицях, що обігріваються за допомогою термальних джерел, успішно вирощують рідкісні для північної країни овочі і фрукти. Також точками “Золотого кільця” є геотермальна електростанція Несьяведлир, церква в місті Скаульхольт, кратер вулкану Керид, на дні якого з’явилося озеро.

Великий, з п’яти найдоступніший острів Видей чи “острів дерев” розташований в затоці Фахсафлоуи, відокремлений від Рейк’явіка невеликою протокою Видейярсунд, що становить 600 м у вузькому місці.

Острів являє собою частину древнього вулкану, що діє в льодовиковий період. Колись він сховався під водою, а дев’ять тисяч років назад знову з’явився над рівнем океану. Скельні утворення, низькі пагорби, природні водойми займають велику частину острова. Декілька базальтових утворень на сході привертають увагу туристів своєю незвичайною формою : Торснес – Ніс Тора Каттарнеф – Ніс кота Виркисхевди – Мис фортеці. Найвища точка (32 м) – вершина пагорба Скулахолл.

Ймовірно, острів відкрили в 10 столітті ірландські ченці. На початку 12 століття постійно стали жити ісландці у будинках з дерну. У центрі Видея в 1225 році був створений монастир Святого Августина. До нинішніх днів збереглася “Сага про Святий Олафе”, складена в 13 столітті пріором монастиря Стюрмиром Карасоном.

Окружний суддя Магнуссон в 1751 році вирішив влаштуватися на Видее. Датський архітектор Эйтвед створив будинок для нього за прикладом датських маєтків. До 1755 року будівництво було завершене, будинок став першою кам’яною будовою в Ісландії.

Поряд з маєтком в 1774 році була споруджена церква. Нині це одна з церков Ісландії, що зберегла початковий вигляд. Під її вівтарем похований Скигли Магнуссон.

Власником острова в 1817 році стає Магнус Стефенсен, глава верховного суду, просвітник і видавець. У створеній на острові першої в країні друкарні друкують духовні і світські книги. Тепер надруковані на Видее книги є антикварною цінністю.

У 20 столітті Видей – важливий риболовецький порт. Пізніше будівництво порту в Рейк’явіку поступово понизило роль Видея. Комерційна діяльність в 1931 році зупинилася. У 1943 році острів покинув останній житель.

У восьмидесятих роках острову повернули історичний первинний вигляд. Були утворені громадські території, реконструйовані церква і будинок, виконані унікальні скульптурні роботи.

Хоча острів називається “островом дерев” вони були вирубані декілька віків тому. На Видее ростуть кмин, деревій, ромашки і жовтці. Свого часу жителі вирощували овочі і зернові культури.

На острові гніздяться тисячі птахів: дурники, гаги, морські пісочники, сірі гуси, бекаси, кулики, полярні крячки, великі веретенники. На Видей приїжджає багато любителів-орнітологів для того, щоб спостерігати за птахами. З незрозумілих причин на острові абсолютно відсутні миші, що стало основним аргументом проти будівництва моста до столиці. У морі мешкають морські тварини (тюлені) і різновиди риби. Жителі розводили овець, корів і свійську птицю.

Добираються до острова на поромі всього за п’ять хвилин. Некваплива прогулянка по широких пішохідних і велосипедних доріжках з одного краю острова на інший, а потім назад займає близько двох годин. Туристам організовані кінні прогулянки.

Видей – це популярне місце відпочинку жителів Рейк’явіка і гостей країни. Тут облаштовані ігрові дитячі майданчики, ресторани і кафе. Кам’яна церква є популярним місцем проведення весіллів.

У 1988 році споруджена американцем Річардом Серрой скульптурна композиція “Віхи” – круг утворюють дев’ять пар базальтових колон.

У 2007 році художниця Йоко Оно побудувала Вежу Світу. 15 прожекторів з призмами, що діють як дзеркала, відбивають стовп світла в небо до 4000 м. Щороку вежа світиться з дня народження Леннона – 9 жовтня до 8 грудня – дня його смерті.

Загадкова країна притягає туристів фотогенічністю і ні на що несхожими марсіанськими пейзажами. Їдуть в Ісландію за натхненням, а також, щоб щось упізнати і відкрити для себе. Опинившись в маленькій країні можна побачити і монолітні льодовики, і вулкани, що ревуть, і глибокі фьорди. Краса північної природи зачарує і подарує незабутні миті кожному гостю.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *