Кломпи – чарівні черевички Нідерландів [draft]



Дерев’яні черевички в Європі – складова частина традиційного національного костюма. Залежно від країни існує багато різновидів: це можуть бути черевики, сандалі або навіть туфлі на каблучку. У Франції дерев’яне взуття називають сабо, клумпес – в Литві, а в Нідерландах – кломпи. У багатьох європейських країнах про моду носити таке взуття з часом забули. А в Голландії кломпи і по нинішній день невід’ємна частина національного одягу, жителі країни досі зберігають значущість і призначення черевиків.

Мандрівник, що бажає відвідати країну біля Північного моря, має бути обізнаний про культуру місцевих жителів : нічого не знати про кломпи – означає нічого не знати про Нідерланди. Яскраві дерев’яні черевички, створення яких почалося приблизно п’ятсот років тому, являються символом Голландії так само як і казкові тюльпани, вітряні млини і канали.

Зазвичай кломпи використали бідні верстви населення як дешевий і зручний захисний одяг на шахтах, фабриках, фермах. Практичне призначення дерев’яного взуття нині знижується – в повсякденному житті у більшості Нідерландів вона вже не так популярна, проте їх із задоволенням взувають фермери, рибалки, городники, садівники. Окрім усього згаданого, кломпи продовжують приносити країні чималий доход, оскільки залишаються найважливішим сувеніром для туристів, такі пам’ятні подарунки з ручним розписом нерідко вручають високопоставленим гостям і представникам іноземних держав.

Появу цього типу взуття зв’язують з вологим помірно-морським кліматом Голландії, коли є висока вірогідність у будь-яку пору року промочити ноги. Історично вони були поширені серед біднішого населення – рибалк і селян, які не мали засобів придбати собі зручне, міцне і дорожче взуття. Кломпи легко було виготовити, надійно захищали від вологи, товста підошва, підбита соломою або подрібненим папером часто зігрівала в зимові холоди.

Вирізують голландські черевики з різних видів деревини: верби, буку, берези, але найчастіше з тополі і осики, їх в державі росте удосталь. До швидкого поширення такого ремесла в країні привів величезний попит на дерев’яні черевики.

В давнину кломпи робили вручну, талановиті майстри придумували і створювали свої спеціальні моделі, потім прикрашали їх різним розписом. У різних регіонах був свій стиль, тому не складно було по візерунку на черевиках визначити з якої провінції житель. Особливою популярністю користувалися спеціальні кломпи, призначені для певної мети : на підошві з шпильками – для ходіння по льоду, леза як на ковзанах – для катання на катку, для гри у футбол, були навіть святкові – для весілля.

Щоб зробити черевичок вручну досвідченому майстрові потрібно потрудитися години чотири, а у наш час на міні-фабриці за допомогою верстатів цю роботу виконають за п’ять хвилин. Принцип виготовлення кломпов такий же, як і для виточуванні копії дверного ключа. Деревина тополі легка, але тверда і досить легко піддається обробці. Для виготовлення взуття використовують форму-кліше, а деревину перед обробкою добре вимочують. Майстер “встановлює” форму-кліше і закріплює заготівлю-поліно у верстат, потім його запускає. В процесі обробки і кліше, і заготівля обертаються, а різець на поліні повторює форму кліше.

Для виготовлення правого, лівого або іншого розміру черевика використовують різноманітні форми-кліше. Після того, як зразок набрав відповідного зовнішнього вигляду, на іншому верстаті за тим же принципом автоматично випилюють внутрішню частину. Процес закінчується шліфуванням. Черевики готові, тільки неабияк мокрі. Якщо на них подути, то почне крапати вода. Тепер необхідно тільки висушити і розфарбувати.

Виточувати кломпи навчилися за допомогою механізмів, а ось різьблення і розпис виконують вручну. Пара красивих ексклюзивних голландських черевиків ручної роботи коштує недешево. Надівати таке взування радять на вовняну шкарпетку. Якщо носити щодня, то досить на один рік. Розмір підбирають так, щоб навколо стопи приблизно на палець залишалося вільне місце. Тоді носити кломпи буде комфортне.

Якщо їхати біля полу години від Амстердама в Заансе Сханс, то там розташовується етнографічний музей. У нім можна упізнати історію унікальних дерев’яних черевичків і побачити автоматизований цикл виробництва. У будиночках, розташованих на території музею, познайомлять з традиціями культури Королівства Нідерландів.

Усі 12 провінцій країни мають власний дизайн, свою особливість кломпов. На карті позначені регіони і моделі, що відповідають їм. На початку експозиції представлені старовинні експонати, метою яких був захист ноги людини від дії важких предметів під час роботи.

Кломпи в житті Нідерландів займали важливе місце. Існувало положення, що усім жителям міста, що вітають вихід короля, обов’язково взувати кломпи, щоб підкреслити його верховенство. Як тільки народжувалася дитина, для нього відразу ж заготовлювали першу пару дерев’яних черевичків. Закохана молода людина за традицією дарувала їх дівчині, що означало освідчення в коханні і пропозицію руки і серця.

Потім голландці навчилися берегти коней, робили для них спеціальні насадки, щоб вони копитами не провалювалися в м’який грунт. Потім представлені кломпи для вихідних, для спорту – древні ковзани, святкові, – для весілля.

Існує древня традиція під вінець йти тільки в кломпах. Весільні черевички від звичайних відрізняються дуже нарядним красивим різьбленням і розписом ручної роботи. Після урочистого банкету молодожони прикрашають кломпами стіну в житлі, вставляючи всередину квіти. У Голландії місцеві жителі жартують, що про людину добре розповідає кількість пар весільного взуття, розвішені на стінах будинки.

Також в музеї представлена колекція сучасних дерев’яних черевиків. Деякі зразки, інкрустовані дорогоцінними металами і каменями, можна назвати справжніми шедеврами, витворами мистецтва.

У магазині при музеї можна придбати на свій вибір кломпи необхідних розмірів і забарвлень. Також великий асортимент оригінальних сувенірних кломпов: скарбнички, брелоки, підставки взуттєвих щіток. Голландські черевички – улюблений сувенір туристів. У країні за рік їх робиться більше чотирьох мільйонів пар, тільки третина використовує за призначенням, інші розпродаються як сувеніри.

Все дерев’яні кломпи офіційно акредитовані як безпечне взуття зі знаком СЕ, їм властиво витримувати безліч дій, серед яких концентровані кислоти і гострі предмети. На практиці вони в деяких випадках безпечніші, ніж стандартне захисне взуття. У разі екстремальної ситуації, деревина тріскається, а не деформується, вм’ятини не давлять на пальці сталевого носа, що дозволяє їх легко зняти.

Існує думка, що носіння дерев’яних черевиків – це спосіб зберегти здорові ноги. Вони сприятливо впливають на тонус литкових м’язів, не стискають пальці. Деякі учені припускають, що більш високе зростання Нідерландів (якщо порівнювати з середньоєвропейським) пов’язане з носінням національного взуття попередніми поколіннями.

Додому з Нідерландів жоден турист не повертається без чарівного придбання – дерев’яних черевичків. І якщо сувенір з тюльпанів може пов’янути, то кломпи збережуться довго.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *