Дублін – древнє місто Західної Європи [draft]



Столиця країни, місто-графство в Ірландії – Дублін розкинувся на місці, де річка Лиффи впадає в Дублінську затоку. На острові Ірландія – найбільше місто. У країні – це головний порт, центр економічного, політичного, культурного життя.

Назва “Дублін” означає “чорний” і “затон, ставок”. За деякими джерелами слово “Дублін” пішло від скандинавського “глибокий затон”. Сучасна назва міста пишеться як Baile Átha Cliath на ірландській мові і переводиться “поселення у броду”, скорочено називають BÁC.

Кріпосні стіни і місто були закладені близько 841 року. Дублін став оплотом невеликого королівства вікінгів на острові. Королі вікінгів укладали угоди, домовлялися з місцевими кельтськими племенами, це дозволяло їм упродовж трьох віків утримувати владу.

У 1169 році англійські війська вторглися на острів. Лорд Ірландії Генріх II в 1171 році Дублін проголосив королівським містом. Багато англо-норманнские завойовників довгий час було захоплено ірландською культурою, переймали звичаї, мову, вели торгівлю за межами області навколо Дубліна.

Столиця Ірландії перетворюється на резиденцію Його Преосвященства і поповнюється поселенцями з Уельсу і Англії. Англійський уряд розташовується в Дублінському Замку. До Парламенту Ірландії входять представники англійського співтовариства. Значимі будівлі, що збереглися з тієї епохи, включають: Собор Христа, Собор Святого Патріка, Церква Святого Аудина і знаходяться недалеко один від одного.

У 1348 році місто уразила епідемія бубонної чуми – Чорна смерть. Досі в Дубліні область, де поховані у братських могилах жертви хвороби, називається Чорні могили.

У 1536 році династія під проводом Шовкового Томаса Фицджеральда обложила Дублінський замок. Щоб знищити Фицджеральдов і змінити їх на англійських адміністраторів, Генріх VIII відправив велику армію. Це стало початком близьких, але не завжди вдалих стосунків між англійською короною і Дубліном.

В кінці сімнадцятого століття столицею Ірландії управляла нова англійська протестантська меншість. Дублін до початку вісімнадцятого століття був єдиною частиною держави, де протестанти складали велику частину населення.

Рівень життя і прожитковий мінімум в столиці за останні п’ятнадцять років помітно підвищилися. Провідною галуззю промисловості здавна є пивоваріння: відоме пиво Guinness в місті варили з 1759 року. Існує багато виробничих об’єднань, які випускають фармацевтичну продукцію. У Дубліні і передмістях відкрили офіси відомі компанії інформаційних технологій. У місті планується будівництво метрополітену.

Велика річка Лиффи, що протікає із заходу на схід через сучасний Дублін, розділила місто на дві рівні частини. Впродовж декількох віків поступово долалася заболоченість річки за допомогою засипки боліт і зміцнення набережних, завдяки цьому рівень води трохи піднявся.

Для Дубліна на тлі помірно-морського клімату характерна відсутність сильних перепадів температур, м’які зими (8 С) і прохолодне літо (20 С). Найвологіші місяці – серпень і грудень, сухий, – квітень. Самими сонячними є червень і липень. Світловий день максимально може тривати 19 годин, взимку – 9 годин.

На північний схід в трьох кілометрах від центру розташований Фенікс-парк, найбільший загальнодоступний міський парк площею 707 га. Назву пам’ятка дістала від ірландського словосполучення, що означає “чиста вода”.

У 12 столітті ця ділянка землі належала ордену Иоаннитов. Майно ордену в 1539 році конфіскували в державну казну. Герцог Ормонд, віце-король Ірландії в 1662 році заснував Королівський мисливський парк, наказав обнести його стіною і розводити там ланей і фазанів. Для вільного відвідування Фенікс-парк відкрили в 1745 році.

У 1754 році побудували представництво для британського лорд-лейтенанта, нині це резиденція президента Ірландії. Тут же в парку розташовується колишня дублінська резиденція держсекретаря у ірландських справах – Дирфилд, з 1927 року – штаб-квартира національної поліції, особняк посла США. Починаючи з 1929 року проводяться автомобільні перегони.

Дивовижне видовище побачать відвідувачі, потрапивши на територію парку! Величезні стада ланей вільно пасуться майже в центрі міста. Невеликі олені абсолютно не бояться туристів, коли ті фотографуються на їх фоні. Побачити ланей можна в суху сонячну погоду, коли вони виходять на прогулянку. У Феникс-парке росте близько 350 видів рослин.

Серед пам’яток парку, окрім Дублінського зоопарку, є замок Аштаун 15 повік, встановлений в 1979 році Папський хрест, присвячений візиту Іоанна Павла II, споруджена в 1747 році корінфська колона вгорі з феніксом монумент заввишки в 63 м на честь Велінгтона.

Самим відвідуваним місцем в столиці є Дублінський зоопарк, за рік – більше 960 тисяч чоловік. Зоопарк створений в 1830 році і вже через рік приймав перших відвідувачів. Перша виставка представляла не більше 46 видів ссавців і 70 особин птахів. Із-за нестачі корму значна частина тварин загинула в період Пасхального повстання 1916 року. Незабаром кількість тварин була відновлена.

У 1994 році ірландським урядом була прийнята програма, спрямована на збереження і розвиток Дублінського парку для тварин і організацію на його території окремих тематичних зон. Виставка “Світ приматів” була першою. Вона представляла острівці, на яких мешкають певні види приматів. Далі окрилися “Міська ферма”, “Світ кішок”, “Африканські рівнини”, “Арктичні льоди”.

У Дублінському зоопарку містяться леви, ягуари, слони, тигри, леопарди, жирафи, зебри, антилопи, бегемоти, носоріг, орангутанги, горили, гібони, макаки, лемури, пінгвіни, страуси, фламінго, ігуани та ін.

Що добре зберігся замок Аштаун розташований в однойменному районі, у Феникс-парке. Ця укріплена будівля, ймовірно побудовано в 15-17 повіках, перебудоване в 16 столітті. Невеликий замок війни обійшли стороною, що і вплинуло на його довговічність.

Реконструкція 1989 року повернула замок до первинного виду. Були прибрані деякі нововведення, виконані на момент, коли споруду використали як дипломатичну резиденцію, наприклад, георгианские вікна. Чотириповерхова будівля замку знаходиться під охороною держави. У нім для туристів проводяться екскурсії, присвячені замку, історії Дубліна і Північної Ірландії.

Будівля офіційної резиденції президента Ірландії спроектовано політиком, фінансистом і доглядачем Фенікс-парення Натаниелем Клементсом в середині 18 століття. З 1820-х років будівля була резиденцією віце-короля Ірландії, в якому він жив велику частину року.

За твердженням деяких істориків, витікає, що зовнішній вигляд споруди використав ірландський архітектор Джеймс Хобан в якості моделі при розробці проекту Білого дому.

На прилеглій території в 1882 році борцями за незалежність країни були убиті головний міністр лорд Фредерік Кавендиш, заступник міністра Томас Берк.

У 1922 році пост глави держави, а також представника британського монарха зайняв генерал-губернатор Тімоті Хили. Генерал-губернатор розмістили з міркувань безпеки в колишній резиденції віце-короля. Будівля до 1932 року служила резиденцією, потім останній генерал-губернатор, Бакли переїхав в спеціальний приватний особняк на півдні Дубліна.

До 1937 року будівля була порожня. Нова конституція ввела посаду президента. Перший президент Дуглас Хайд оселився в особняку в 1938 році. У 1945 році, незважаючи на великий знос, “будинок президента” вирішено було зберегти. З того часу в особняку періодично проводяться реставраційні роботи.

Внутрішнє оформлення маєтку не настільки розкішне, як в інших президентських і королівських палацах, але будівля є комфортною резиденцією глави держави. Президентський коридор (коридор Франчини) прикрашений уподовж бюстами президентів Ірландії. У особняку розташовані державна приймальня, апарат президента, великий зал, бібліотека, малі і великі їдальні і спальні, декоровані в стилі 18-19 віків.

У центрі столиці держави, на Килдер-стрит, поблизу будівлі парламенту розташований Національний музей Ірландії. Серед колекцій – доісторичні золоті коштовності, ранні християнські реліквії і прикраси, кельтські наряди, експонати мистецтва кування по металу (8 і 12 віків).

У музеї представлений Клоникаванский людина – мумія залізного століття, що збереглася. Знахідку виявили на болотах Клоникевена графсва Мит, в 2003 році. Зростання тіла 157 см Інтерес учених викликала зачіска Клоникевенского людини – підведений за допомогою спеціального гелю, ірокез. Склад гелю : соснова смола і рослинна олія, привезені з Іспанії або Франції, підтверджують торгові стосунки Ірландії з Європою.

Однією з культових пам’яток Дубліна є Музей пива Гіннес, побудований в 1904 році. Це самий відвідуваний безкоштовний атракціон країни, в 2006 році його відвідали 700 000 чоловік. Семиповерхова цегляна будівля, де розташований музей, спочатку використали для ферментації. Виставкові зали представляють історію, традицію бренду, способи варення пива, є колекції пивних бочок і реклами. Тут же є бар “Гравітація”.

Дублін – мальовниче і привабливе місто. Відвідування столиці Ирладнии подарує гостям дивовижні можливості побувати в неймовірно красивих місцях і познайомитися з доброзичливим народом. Яскраві враження отримає кожен турист.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *