Музеї Ватикану : Етруський музей, музей Пио-Крістіано, Етнологічний місіонерський музей [draft]



На території держави-міста Ватикан розташовується комплекс музеїв, заснованих на початку шістнадцятого століття папою Юлієм II. Колекції, що містять художні роботи майстрів класики, створені римськими папами.

Історія зборів музеїв бере початок з мармурової скульптурної групи “Лаокоон і його сини”, знайденої у виноградниках Эсквилина на місці Золотого будинку Нерона в 1506 році Фелисом де Фредисом. Дізнавшись про знахідку, папа Юлій II послав за нею скульптора Мікеланжело Буонарроти і архітектора Джулиано Сангалло. За визначенням Мікеланжело скульптура виготовлена з двох брил мармуру, Сангало підтвердив достовірність роботи. Після того, як скульптура була передана Юлієві II її встановили у Бельведері в спеціальній ніші для публічного доступу.

Григоріанський Етруський музей розташований у будівлі періоду папи Пия IV і в палаці Інокентія VIII. Музей створений за наказом папи Григорія XVI, почав працювати в 1837 році. Предмети, знайдені в південній Этрурии при археологічних розкопках античних поселень послужили основою для його створення. Велика частина знахідок виявлена при розкопках в 1836-37 рр. в некрополі Сорбо (на південь від Черветери).

У двадцяти двох залах розміщуються музейні експонати дев’ятого – першого віків до нашої ери. Представлена велика кількість предметів побуту етрусків з бронзи, срібла, золота і кераміки. До експонатів відносять бронзову статую Марса (четверте століття до н. е.) і мармуровий портрет Афіни (стовп, завершений скульптурною головою, фрагмент з Парфенону, п’яте століття до н. е.).

У музеї виставлені також старогрецькі посудини, виявлені в некрополях етрусків; древні предмети побуту римлян із скла, кераміки, теракоти і бронзи.

Зали

У першому залі представлені знахідки (урни, саркофаги, рельєфи) раннього бронзового періоду (дев’ятий – восьме століття до н.е.), архаїчного періоду (сьомий – шосте століття до н.е.). У вигляді колісниці виготовлений один з експонатів музею – посудина ритуального призначення.

У другому залі, оформленому фресками Бароччи і Зукари (1563 р.) з етюдами із Старого Завіту, розміщується основна частина зборів з некрополя в Сорбо, Черветери – археологічні знахідки з дев’яти гробниць Реголини-Галасси : мініатюрна колісниця, похоронне ложе з бронзи, прикраси із золота і срібла.

У третьому залі у хронологічному і типологічному порядку розташовуються бронзові предмети повсякденного ужитку (прикраси, дзеркала, треножники, канделябри), статуї. Тут є комплект повного захисного спорядження етруських воїнів; бронзова статуя воїна під назвою Марса з Тоди; бронзовий шолом, декорований головою Силена, етруське рельєфне дзеркало з образом крилатої богині Эос, що тримає на руках Кефала. Фрески з сценами із Старого Завіту прикрашають зал.

У четвертому залі підібрані пам’ятники різного виду (рельєфи, скульптури, саркофаги, урни), що походять з Вульчи, Кьюзи, Орті, Черветери, Палестрина, виконана з каменю. На висічених з туфу саркофагах зображені міфи про Атридах, Ниобидах (друге століття до н.е.). Також статуя з туфу пари левів (шосте століття до н.е.).

П’ятий і шостий зали називаються Теракотовими і присвячуються храмовому етруському декору, вотивній (присвятною богам) теракоті. Фрагментарно відтворюється обстановка храму з численними теракотовими скульптурами і вівтарями. Вотивні дари представлені у вигляді маленьких теракотових статуеток божеств, зображень жертовних тварин, моделей голови, ніг, рук, внутрішніх органів людини. У храм їх приносили як вдячність за зцілення від якої-небудь хвороби.

У сьомому і восьмому залах демонструється майстерність етруських ювелірів. Тут виставлена безліч золотих експонатів, виявлених в гробницях з Черветери і Палестрини. Наприклад, браслет із золота, знайдений в гробниці Реголино-Галасси.

Дев’ятий зал представляє колекцію (близько восьми ста предметів) знахідок з некрополя у Вульче, зібраних маркізами Гульельми. У більшості художня бронза, грецька і етруська кераміка.

У десято-одинадцятому залах ілюструють обряд кремації, часто поширений у етрусків. Численна колекція похоронних урн з різних епох.

У дванадцятому залі зберігається колекція старовини етрусків, зібрана в другій половині дев’ятнадцятого століття Бонифаччио Фалькони Витербо, яку в 1898 році придбав папа Лев XIII. У неї включені археологічні знахідки різних періодів. До складу колекції входять етруські і аттічні вази, вотивні статуетки, бронза, ювелірні вироби. Стіни залу містять художнє оздоблення періоду папи Юлія II.

У тринадцятому залі містяться кришки саркофагів з теракота елліністичного періоду.

Чотирнадцятий називається “Зал римської старовини”. Серед експонатів знаходяться фрагменти бронзових статуй великих розмірів, статуя чоловіка (перше століття до н.е.), невелика колекція срібла і бронзи, скульптурний портрет імператора Галла, срібні вази, присвячені богові Аполлону (перше століття н.е.).

У п’ятнадцятому залі представлені теракотові вироби з Лацио і Риму: експонати із слонової кістки і скла; частково відтворена модель-реконструкція храму римського періоду, де використані справжні деталі убрання.

У шістнадцятому залі розповідається про археологічні розкопки римського періоду, проведені на території Ватикану і його околиць. У числі знахідок вівтар, присвячений Аттису і Кибеле; дві масляні лампи; дві урни з алебастру флавианского періоду, виявлені в 1816 році.

У сімнадцятому – двадцять другому залах міститься широка колекція італійських, етруських, грецьких ваз. Передусім, це грецькі розписані посудини, виявлені в 19 столітті в некрополях і помилково прийняті за етруські вироби. Двадцять другий зал представляє збори розписних грецьких ваз п’ятого – четвертого віків до нашої ери.

Музей християнського мистецтва папи Пия – Музей Пио-Крістіано – художній музей, що входить до складу комплексу “Музеї Ватикану”. Представляє зібрання ранньохристиянських творів мистецтва другого – четвертого віків : ковчеги, саркофаги, скульптури, барельєфи, епіграфіки (написи на твердих матеріалах) в епоху пізньої античності. Більшість предметів знайдена в римських катакомбах. Створений музей в 1854 році за наказом папи Пия IX, спочатку розташовувався в Латеранському палаці; при папі Іоанні XXIII перенесений у Ватикан. У 1970 році в нових залах музею відкрилася виставка.

Колекція музею представляє саркофаги, що оформлені малюнками і рельєфами з античними сюжетами, отримали нове значення : адоніс – пророк Іона, Орфей – Христос. Розташовуються саркофаги в хронологічному порядку, по іконографічних темах і типі. В період раннього християнства малюнки і фігури не втратили своєї естетичної цінності, їх символічне значення стало головним. Одним з відомих творів колекції є скульптура Добрий Пастир четвертого століття, відреставрована у вісімнадцятому столітті.

Найбільш відомими саркофагами є Саркофаг двох братів; Саркофаг Доброго Пастиря; Саркофаг Святої Сабини, епізоди Нового Заповіту, апокрифічні оповідання про життя Святого Петра; Догматичний саркофаг або Саркофаг двох заповітів.

Перша експозиція Етнологічного місіонерського музею була організована за наказом папи Пия XI в 1926 році і до 1963 року розміщувалася в Латеранському палаці. Пізніше за вказівкою папи Павла VI була перенесена в нову будівлю Ватикану.

Спочатку колекція музею містила до сорока тисяч експонатів, згодом для поповнення колекції спеціальною комісією було відібрано до ста тисяч предметів зі всього світу. Музей зберігає експонати, що представляють релігійні культи різних країн : Тібету, Китаю, Монголії, Кореї, Америки, Океанії, Японії, Африки.

Щоб повноцінно насолодитися відвідуванням музеїв, щоб здолати довгий маршрут по залах, допитливому відвідувачі потрібне зручне взуття, не менше п’яти годин вільного часу і настрій, що відповідає передчуттю свята.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *