Озеро Севан – перлина Вірменії [draft]



Вибрати, що подивитися у Вірменії в першу чергу являється зовсім не просто, оскільки в країні досить багато красивих місць, які гідні уваги. Серед списку пам’яток, які обов’язково рекомендується відвідати, можна без сумніву виділити озеро Севан. Воно є найбільшою і красивою водоймою, розташованою в Кавказьких горах. Ті, хто побував в цьому місці, вважають його воістину дивовижним і чудовим.

Загальні відомості

Озеро Севан – цей скарб природи, який є сусідами з небом і розташований у великій гущавині гір на висоті 1900 м над рівнем моря. Вода його чиста і прозора, адже, за переказами, з нього пили тільки боги. Відомі мандрівники і історики минулого із захопленням говорили про озеро і називали Севан “лотосом піднебессі”.

Існує ряд припущень походження Севан. Швидше за все, це озеро виникло декілька тисячоліть тому в результаті вулканічних процесів, які відбувалися в Гегамских горах. На південних схилах до озера є декілька десятків круглих кратерів, які заповнені прісною водою.

З Севана витікає лише одна річка Раздан, а впадають 28 річок. Але все таки водами річок, які впадають, відновити колишній рівень і запас води не вийде, тому що випар в жаркому котлі між гір дорівнює 88 % приношуваної води річками. У зв’язку з цим було вирішено про постійне додаткове скидання вод в озеро з півдня, з басейну Арпи по тунелю, довжина якого 48 км під Варденисским хребтом.

Походження назви

Вважають, що своє ім’я озеро отримало від імені древнього храму Севанаванк, яке спорудили на північно-західному півострові в дев’ятому столітті. З вірменського він переводиться як “Чорний монастир”, і дійсно храм складений з чорного туфу. Існує і інша версія про ще древнішу появу назви. У урартов, які жили тут до приходу вірмен, озеро носило назву Цуини, Свини, звідки близько і до вимови Севан. Цуини як би означало “водойму”.

Існує і декілька легенд про походження назви Севан. Згідно однієї з них озеро з’явилося, коли одна з невісток не поклала кришку, яка перешкоджає шляху джерелу. Розтікаючись по сторонах, вода почала затопляти будинки, кидаючи які місцеві жителі говорили, щоб той, хто залишив джерело відкритим закам’янів. Забудькувата невістка перетворилася на камінь, який можна побачити на поверхні озера, – Арснакар (“камінь невістки”). По іншій оповіді, ванские вірмени, які вимушені були покинути свої землі переселилися на береги озера Севан. Природна водойма дуже нагадувала їм батьківщину. Але суворий і холодний високогірний клімат не підійшов переселенцям. Згадуючи тепле і м’яке повітря озера Ван, вони із сумом говорили, що їм дістався Чорний Ван. З того часу озеро стало носити ім’я Севан.

Розміри озера

Колись береги Севана були покриті лісами – дубом, буком і іншими видами дерев, які застосовувалися в суднобудуванні. Нині площі лісів убожіли, і тому інтенсивно проводяться в прибережних зонах лісопосадки.

Тоді ж максимальна довжина озера від села Цовагюх до порту Цовак дорівнювала 75 км, а максимальна ширина від берега затоки Артундж до Мартуни складала 37 км. Мінімальна ж ширина від маяка на косі Шогель до мису Учташ дорівнює всього вісім кілометрів.

Частина озера на захід від цієї маленької перемички іменується Малий Севан, і максимальна глибина там дорівнює 84 м, в східній стороні, біля виходу із затоки Артундж – 51 м, коли на перемичці між цими частинами – 58 м.

Площа самого озера складає 1240 кв. км, його басейн біля в чотири рази більше. Тут розташовується два міста, два селища, сто сіл, де мешкає понад 250 тисяч чоловік.

Флора і фауна

Рослинний і тваринний світ цієї місцевості досить різноманітні. Тут росте до 1600 видів дерев і рослин, мешкають близько 20 видів тварин, але особливо багато пернатих. Це кряква, кам’яна сіра куріпка, чайки, огарь, а під час перельотів на озері відпочивають фламінго, пелікани, лебідь-крикун, лебедь-шипун, баклани і інші – всього біля 180 видів, деякі з яких гніздяться.

Севан є єдиним рибопромисловим районом країни, де розводяться цінні види риб, такі як судак, форель, вусані, храмули, привезені з Ладоги сиг і інші. Форель, яка називається ишхан (“князь-риба”), нині занесена в Червону Книгу, її чисельність підтримується штучно в чотирьох заводах рибоводів.

У Севані мешкають ендемічні види риб : Севан храмуля, Севан беглу (вусань), форель Севана (ишхан). Останній був раніше представлений чотирма підвидами (на сьогодні зникли підвиди зимовий бахтак і боджак) виступає ендеміком Севана, але його існування під загрозою із-за конкуруючих різновидів риб, які завезені або потрапили в озеро з інших місць. Такими є сиг прохідної, узкопалий річковий рак і срібний карась.

На березі озера були організовані рибницькі господарства для штучного розмноження риби. В той час, як на озері ишхан знаходиться під загрозою зникнення, судячи з усього, він добре прижився в озері Іссик-Куль, куди потрапив з озера Севан.

Водойма є важливим і сприятливим житлом чайки, популяція якої тут складає до п’яти тисяч пар. Інші пернаті, які зупиняються на озері, – пискулька, американський лебідь, белоглазий нирок, червононосий нирок і чорноголовий реготун.

Національний парк Севан

У 1978 році у басейні озера Севан був створений Національний парк Севан. Він складається з чотирьох заповідників і десяти заповідників. Загалом, включаючи буферні зони, під охороною парку полягає 150 100 га, з яких тільки 24800 га, – земна поверхня. Національний парк Севана полягає під юрисдикцією Міністерства охорони і на нім активно проводяться дослідницькі роботи, головним чином по збереженню екосистем озера Севан.

Відпочинок на озері

Туристи можуть вчинити поїздку навколо Севана різними способами: на автомобілі, мотоциклах, велосипедах або на вітрильних човнах уздовж узбережжя. Протяжність подорожі такими способами навколо озера складає нині не менше 200 км.

Севан також відомий пам’ятниками культури, що розташовують на узбережжі, і рекреаційними ресурсами : чистим повітрям, мінеральними джерелами, красивою місцевістю. На березі озера росте штучний ліс (широколистяні породи, сосна і обліпиха).

Севан є не лише заповідною територією, але і зоною відпочинку. У відведених місцях споруджені сучасні готелі, котеджі з усією необхідною інфраструктурою. Навколо озера до десяти видів пляжів, частина з яких дикі, а частина облаштовані, існує і загальний міський пляж.

Зі збільшенням рівня озера, частину традиційних пляжів накрило водою, але виникли нові. На Севані багато водних розваг – серфінг, водні батути, катамарани, яхти, катери і прогулочні кораблі. Сезон масового купання складає липень і серпень, коли вода прогрівається до 19-20 градусів.

Севан – це відмінне місце для екотуризма і пляжного відпочинку. Це озеро є одним з найпрекрасніших місць Вірменії, яке необхідно відвідати. Севан дійсно зачаровує своєю красою. Озеро притягує безліч туристів. У цьому місці можна насолодитися природою, подихати чистим повітрям, відвідати мінеральні джерела і просто відпочити.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *