Храм Неба (Тяньтань) – місце в Пекіні, де з’єднуються Небо і Земля [draft]



У центральному Пекіні знаходиться храмово-монастирский комплекс Храм Неба. Він включає єдину в місті будову круглої форми – Храм Урожаю, який є головною будівлею комплексу і його часто називають Храмом Неба. Загальна площа комплексу – 267 га. Унікальна пам’ятка столиці Китаю занесена ЮНЕСКО в список всесвітньої спадщини людства. Тяньтань – один з основних символів міста.

Будівництво храмово-монастирского комплексу почалося в період правління третього імператора Юн-ле династії Мін в 1420 році. Будова спочатку носила назву Храму Неба і Землі. Під час правління династій Мін і Цин Храм Неба служив для імператорів місцем поклоніння Небесам, молитви про багатий урожай. Але в 1530 році був зведений окремо Храм Землі, і первинна культова споруда стала виконувати функцію поклоніння Небу, з тієї пори в стінах Таньтаня вимовлялися молитви виключно тільки Небу.

Розташований на південний схід від імператорського палацу, первинний Храм Неба і Землі виник одночасно із Забороненим містом. Його незвичайна форма території (північна частина будови має округлу форму, південна – форму квадрата) служить поясненням функцій храму – поклонінню Небу і Землі: за китайською традицією квадрат символізує сили Землі, круг – Небо.

Впродовж майже п’яти віків за місячним календарем 15 чисел першого місяця і в день зимового сонцестояння сюди прибували імператори, щоб після трьох днів найсуворішого поста принести Небу щедрі дари. Раніше вірили, що владика Піднебесною має божественне походження, тому звертатися до Небес з молитвою про процвітання держави дозволялося тільки імператорові. Володар заклинав холод і жару, дощ і вітер, щоб вони виникали у той момент, коли належить віковічним природним циклом, – це вважалося запорукою хорошого урожаю.

Храм Неба відноситься до світових шедеврів архітектурного мистецтва. Вважається, що в цьому місці людині можна поговорити з Небесами. У Пекіні при династії Мін і династії Цин було споруджено чотири імператорські храми: на півдні Храм Неба, на півночі Вівтар Землі, на заході Храм місяця, на сході Храм Сонця. Вони усі збереглися до нинішніх днів. Храм Неба найбільший в Китаї, він по площі в чотири рази перевищує Заборонене місто.

Засновники ставили мету, щоб відвідувачі храму змогли відчути себе на Небі. Створюючи будову схожу на Небеса, архітектори використали квадратні і круглі форми, звук, колір, зміни висот, тому складається враження таємничості і магії. По плануванню споруду розділили на дві складені: “на небесах” і “на землі”. На західній стороні храмового комплексу квадратний палац нагадує маленьке “Заборонене місто”. Круглі зал Молитви про багатий урожай і Вівтар відносять до іншої “небесної” частини.

Зараз тут росте більше 100 тисяч дерев, з них близько 60 тисяч – сосни, більше 2,5 тисяч – кипариси. У Храмі Неба ростуть прадавні вічнозелені дерева, вік яких складає понад п’ятсот років.

Як відомо з історичних записів, з моменту будівництва в 1420 р. за п’ятсот років в храмі 23 імператори вчинили 682 жертвопринесення Небу. У Китаї історія жертвопринесень налічує до п’яти тисячі років. Китайці завжди вірили, що у світі все підпорядковано Небу і, якщо Піднебессі приносити жертву, воно допоможе ім. Люди за допомогою жертвопринесень висловлювали свої бажання. Коли імператор приносив жертву Небу, він зміцнював свою владу. У древньому Китаї були десятки Храмів Неба, до нинішніх днів зберігся тільки Храм Неба в Пекіні. Уряд Китайської Республіки в 1911 році наказом відмінив жертвопринесення небу. Храм став відкритим для вільного відвідування.

Головним спорудженням храмового комплексу є зал Молитви про багатий урожай. Спочатку побудований зал згорів в 1889 році від удару блискавки. Пізніше його відновили в колишньому образі. Вершину високої конусоподібної будівлі з потрійним карнизом вінчає золота куля. Шестиметрова основа – це триярусна мармурова тераса, що побудована у формі круга, має площу 5900 кв. метрів. Якщо дивитися на терасу здалека, різьблення по мармуру виглядає, як мереживо. Дах покриває черепиця небесного кольору – блакитного.

Будівля захоплює не лише зовнішнім, але і внутрішнім виглядом. Воно створене без використання цементу, сталі, цвяхів, поперечних балок і великих брусів. Висота – 38 метрів, діаметр – 30 метрів. Будову утримують 28 дерев’яних стовпа, безліч брусків, крокв і рейок.

Чотири центральні стовпи заввишки 19,2 м називають “колодязем дракона”, обхопити один зможуть три людини з витягнутими руками. Стовпи служать символами чотирьох пір року. Дванадцять стовпів мають по два кільця: внутрішні кільця символізують дванадцять місяців, зовнішні – по дванадцяти ділень-годин дня і ночі. Усі двадцять вісім дерев’яних стовпів представляють небесні сузір’я.

Колоди для стовпів були доставлені з провінції Юньнань. На круглій мармуровій плиті в центрі кам’яної підлоги нанесені зображення дракона і фенікса. Раніше справа були дві ширми, довгий стіл і два стільці. На столі встановлювалися таблички з іменами предків імператора. Ліворуч на стільці імператор відпочивав після проведення служби.

У призначений день Молитви про хороший урожай імператор в залі Імператорського Зеніту запалював фіміам, а після входив в зал Молитви про багатий урожай. У залі Небесного Склепіння окремо від інших зберігалася табличка Небесного Владики. Перш, ніж повернутися в зал Помірності, імператор вирушав через ліву частину воріт в Сховищі Богів.

Небесному Владиці в день жертвопринесення в печі розводили вогонь – це сповіщало його прихід. Імператор підносив три блюда і білий шовк. Коли усе це відносили, починалися танці. Усю церемонію імператор знаходився на мармуровій плиті Дракона і Фенікса, закінчивши мову, пробував їжу. Разом з чиновниками, музикантами, танцюристами за залом знаходилися його діти.

Зал Молитви про багатий урожай прикрашений зображеннями п’яти тисяч драконів, які виглядають дуже гармонійно. Завдяки унікальній архітектурі, дерев’яний круглий зал популярний серед фотографів. Внутрішнє убрання виглядає дуже велично.

Від головної будівлі в кожному крилі розташовані другорядні зали, де проходять служби Богам Сонця, Зірок, Місяця, Вітру, Блискавки, Грому, Дощу. Там же знаходяться сувенірні магазини.

Виходячи із залу Молитви, можна виявитися на мосту Яскраво-червоних Східців що сполучає два комплекси будівель Храму Неба. Він має довжину 360 м, ширину – 30 м, висоту – 4 м. На середині переходу, зі східного боку розташовується платформа, де імператор міг переодягнутися перед службою.

З південного боку знаходяться Вівтар і Небесне Склепіння. Три основні споруди розташовані по прямій. Увагу туристів притягує і захоплює вид напівкруглої стіни з півночі і квадратною з півдня.

Здалека Імператорське Небесне Склепіння нагадує блакитну парасольку, згори якого золота куля. Кругла будівля будувалася без поперечних балок. При створенні куполу враховувалися принципи динаміки. Побудований в 1530 році, зведення в 1752 році піддалося переробці. А з 1949 року він неодноразово реставрувався. Декоративні малюнки добре зберігають яскравість своїх фарб.

Будівля оточена Стіною Луна. У будь-якій точці, розташованій уздовж огорожі, чутний шепіт, вимовлений поряд із стіною. Такий ефект забезпечує кругла форма стіни, карнизи на ній, майже герметична цегляна кладка.

Перед ведучими вниз, в зал східцями розташовані камені Потрійного Звуку. Якщо крикнути яке-небудь слово перед першим каменем, луна відгукнеться один раз. Вимовлене перед другим – відбивається двічі. А сказане перед третім каменем луною повториться тричі. Це відбувається завдяки різниці у відстані, подоланній звуковими хвилями від каменю до Стіни Луна.

На південь від Стіни Луна в оточенні двох стін розташовується Круглий Вівтар, що повністю складається з білого мармуру. Внутрішня стіна кругла, зовнішня, – квадратна. Вівтар має висоту п’ять метрів. Верхня тераса в діаметрі складає 30 метрів, середня – 50 метрів, нижня – 70 метрів. Кожна тераса має чотири входи, на всіх напрямках ведуть сходи, що складаються з дев’яти східців. У центрі верхньої тераси встановлений круглий камінь, його оточують дев’ять кілець, складені з каменів. Перше кільце – дев’ять каменів, друге – вісімнадцять каменів . дев’яте кільце складається з вісімдесят одного каменю.

Середня і нижня тераси теж мають по дев’ять кілець. Вівтар викладений 3402-а мармуровими плитками. На терасах налічується 360 (що теж кратно дев’яти) різьблених балюстрад, символізуючих 360 градусів небесного кола. Якщо зайняти місце в центрі верхньої тераси і що-небудь неголосне сказати, то свій голос собі почується голосніше, ніж іншим. Це відбувається через те, що мармурові балюстради відбивають звукові хвилі, які концентруються в центрі.

Круглий Вівтар побудували в 1530 році. Перебудовували в 1740 році, при династії Цин. Після більше двох віків у вівтарі не виникло жодної тріщини.

Щорічно, в день зимового сонцестояння це місце відвідував імператор для принесення жертви. Його супроводжували князі, чиновники, солдати, музиканти. Усі ворота, починаючи з головних в Храм, і вікна, що зустрічаються на шляху імператора обов’язково були закриті. Спостерігати за процесією іноземцям не дозволяли, тому для них існував офіційний наказ весь день не виходити з будинку. Щоб зберігати тишу, зупиняли пересування потягів з Тяньзиня.

Всю ніч імператор читав молитву в Храмі. Три тисячі років назад чжоуский князь провів перше поклоніння Небу. У 1914 році воєначальник Юань Шикай провів останню церемонію.

У південно-східній частині Вівтаря можна побачити пекти з черепиці. Її використали для приготування їжі з биків і баранів. На південно-західній стороні знаходиться великий стовп, під час церемонії на нього вивішували великі ліхтарі.

Нині Храм Неба є загальнодоступним місцем, відкритим на початку двадцятого століття. Він користується особливою популярністю у місцевих жителів і туристів. Поряд з Храмом Неба на території парку, на терасі збирається багато місцевих жителів, що проводять там свій вільний час. У старовинних будівлях проводяться різні виставки. Приїхавши в країну, обов’язково потрібно відвідати головну пам’ятку Пекіна. Храм Тяньтань є енергетично особливим місцем, де здається з’єднуються Небо і Земля, Дух і Матерія, Инь і Ян.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: храм неба цікаві факти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *