Канберра – столиця Австралії [draft]



Канберра – сучасний, потопаючою в зелені місто. Елегантна і навіть в деякому роді казкова столиця Австралії підкорює туристів своєю незвичайністю, гармонійністю і продуманістю. Канберра містить безліч прекрасних пам’яток, які є світовою і культурною спадщиною країни. Архітектура міста настільки прекрасна, що відмінно поєднується з блискучими яскравими вітринами магазинів і затемненими стеклами численних ресторанів.

Розташована Канберра в глибині країни, а не в прибережній зоні. Місто знаходиться в 280-ти км на південний захід від Сіднея і в 650-ти км в північно-східному напрямі від Мельбурну. Столиця Австралії розташовується між Мельбурном і Сіднеєм, біля підніжжя гір. Назва Канберра в перекладі з аборигенского мови означає “місце зустрічі”. Місто було утворене в 1927 році з метою примирення Сіднея і Мельбурну, які конкурували за право виступати столицею Австралії. Щоб припинити усі розбіжності, уряд прийняв рішення побудувати нове місто на порожньому місці між Сіднеєм і Мельбурном.

Створене місто розтягнулося на берегах штучного озера імені свого засновника Берли Гриффіну. Завдяки його гармонійному проекту, вірному плануванню, який враховував усі особливості ландшафту, місто стало прикладом по містобудуванню.

Австралійський військовий меморіал

Головний австрійський меморіал присвячений пам’яті солдатам, які загинули під час воєн. Ідея про створення пам’ятника солдатам виникла у Чарльза Бина, австралійського історика I Світової війни. Так в травні 1917 року була зібрана перша колекція речей, які відносяться до військової історії Австралії.

Будівництво постійної будівлі для меморіалу було закінчене в 1941 році, вже після того, як почалася ІІ Світова війна. Офіційне відкриття було 11 листопада – в день пам’яті загиблих. Зараз меморіал є одним з найзначиміших монументів такого роду у світі. Він розташовується недалеко від будівлі Парламенту.

Меморіал складається з трьох частин: Мавзолею із залом Пам’яті, в якому знаходиться могила невідомого австралійського солдата, дослідницького центру і музею. Зал Пам’яті зроблений у формі восьмикутника, на чотирьох стінах якого мозаїкою викладені зображення солдата, моряка, льотчика і жінки-військовослужбовки. Мозаїку і вітражі виконав однорукий австралійський художник Напье Уоллер, який втратив руку під час І Світової війни.

Перед залом Пам’яті є вузький внутрішній дворик і невеликий ставок. Посередині двору розташовується вічний вогонь. Над двориком знаходиться довга крита галерея з дошкою Слави – бронзовими пластинами, на яких нанесені імена 102 тис. загиблих австралійських військовослужбовок. Щодня, коли меморіал увечері закривається, проводиться невелика церемонія, під час якої присутні можуть чути історію його створення і послухати сигнал перевірки перед вечірньою зорею.

Багато хто вважає, що частиною меморіального комплексу є і площа Збройних Сил Австралії, і Новій Зеландії, але це не так. Площа знаходиться біля північного берега озера Берли-Гриффін і веде до основи меморіалу. Ряд скульптур встановлений уздовж кожної сторони площі. Вони присвячені різноманітним військовим кампаніям. Біля самого озера розміщені монументальні скульптури у вигляді двох велетенських ручок від кошику, які подаровані Новою Зеландією. Ідеєю для появи скульптур виступила приказка новозеландських аборигенів маори, яка розповідає про співпрацю двох країн Співдружність.

Національний музей Австралії

Національний музей Австралії знаходиться в передмісті Эктон. У нім зібрані предмети, які связанни з 50-тисячолітньою історією і культурою аборигенів Австралії і островів Торресова протоки, історією самої країни після 1788 року і Олімпійських ігор в Сіднеї в 2000 році. У музеї є найбільша у світі колекція малюнків аборигенів і їх кам’яні знаряддя, прототип першого австралійського автомобіля і серце біговий коня-чемпіона Фар Лап.

У музеї функціонує п’ять постійних експозицій: “Заселення Австралії”, “Галерея перших австралійців”, “Символи Австралії”, “Переплетені долі” і “Вічність : історії з серця Австралії”.

Будівля музею була відкрита 11 березня 2001 року у момент святкування 100-річної річниці з дня створення Австралійської федерації. Сама ж ідея створення музею виникла ще на початку 20 століття, але її втіленню перешкоджали фінансові кризи і дві світові війни. Тільки у 1980 році парламент країни видав спеціальний декрет про створення музею, і почалися роботи по накопиченню колекції.

Музей побудований в стилі постмодерну. Він складається з декількох окремих приміщень, які з’єднуються між собою і створюють півколо біля так званого “Саду австралійських марень”. Це скульптурна композиція у вигляді карти на воді, з трав’яним покривом і деревами, на якій зображена центральна частина країни, назвам племен аборигенів і межами поширення корінних мов.

Зовні будівля виділяється яскравими кольорами: малиновим, помаранчевим, золотим, бронзовим, сріблястим і чорним, що різко робить його помітним на тлі міського пейзажу. Цікавою деталлю є те, що на стінах будівлі шрифтом Брайля написані фрази, такі як “пробачте”, “друг”, “любов сліпа”, “час покаже” і інші. Деякі фрази, які викликали громадський резонанс, були закриті срібними табличками.

Біля входу в музей можна помітити помаранчеву скульптуру “Лінія Улуру”, яка виконана у формі петлі і тягнеться уздовж півострова Эктон. Архітектура будівлі нагадує не забувати про те, що історія Австралії є історією багатьох мільйонів доль, які переплетені між собою.

Національний Ботанічний Сад Австралії

Національний Ботанічний Сад Австралії є власністю австралійського уряду. На території саду зібрана величезна колекція австралійської флори, а завдання саду полягає в її вивченні і поширенні отриманих знань.

Коли розроблявся план будівництва міста в 1930-х роках, створення саду було рекомендоване Консультативною Радою Федеральної Столичної Території. Місце для саду було виділене на Чорній Горі, і у вересні 1949 року сталася посадка перших дерев. Після почалася робота по проектуванню саду, збори колекцій і будівництво комплексу послуг для відвідувачів. Офіційно сад був відкритий в жовтні 1970 року. Нині адміністрація саду володіє 90 га землі на Чорній Горі, з яких 40 зайняті безпосередньо ботанічним садом.

Ботанічний сад поділений на тематичні секції, в яких висаджені понад 5,5 тис. рослин. Тут можна побачити невелику долину з вологим тропічним лісом, Сад Каменів з рослинами, які зустрічаються в різних місцях, ендемічну флору піщаних територій біля Сіднея, різні евкаліпти, квітучі кущі і багато що інше.

Також на території ботанічного саду знаходиться Австралійський національний Гербарій. У нім зберігається найбільша в країні колекція висушених рослин. Гербарій бере участь в створенні електронної бази даних ботанічної різноманітності країни – а це до шести мільйонів рослин.

Квестакон

Квестакон є національним науково-технічним центром Австралії, який знаходиться на південному березі озера Берли-Гриффін. У величезному центрі розміщені понад двісті інтерактивних експозицій, які присвячені науці і техніці. Щорічно його відвідують близько півмільйона туристів.

Квестакон був відкритий 23 листопада 1988 року. Його ініціатором виступив фізик Майк Гор, професор Національного університету Австралії. Він став засновником і директором центру. Будівля, в якій розмістився Квестакон є подарунком уряду Японії на 200-летнию дату утворення Австралії.

Усередині центр поділений на 7 галерей, кожна з яких присвячена окремій тематиці. Так, “Тиранозаври” – найпопулярніша експозиція, яка знайомить з історією доісторичних ящерів. Або ж “MiniQ” – експозиція, призначена для дітей від народження до шести років. Усі експонати в ній можна понюхати, поторкати і спробувати на смак. “Вільне падіння” є велетенською гіркою заввишки 6,7 м. “Диво” розповідає про ефект північного сяйва, лінзи Френеля і голограми. “Фантастична Земля” простежує історію геологічних змін і природних катастроф планети.

У центрі також є ряд майданчиків, які використовуються для різних презентацій, у тому числі і для виступів театральної трупи, що влаштовує лялькові шоу для дітей.

Окрім виставкових майданчиків, Квестакон організовує безліч виїзних програм по роботі з жителями Австралії. Так, програма “Shell Questacon Science Circus” є найбільшою у всьому світі програмою такого роду, в якій щорічно бере участь сто тисяч чоловік. Згідно цієї програми співробітники Квестакона проїжджають по Австралії близько 25 тис. км, відвідуючи видалені міста і аборигенні громади, проводить повчальні курси, а також виступає в школах, будинках престарілих і госпіталях.

Національна галерея Австралії

Національна галерея Австралії заснована в 1967 році. Вона є головною картинною галереєю і музеєм в Канберрі. Одним з перших у кого виникла ідея створення картинної галереї ще в 20 столітті був австралійський художник Том Робертс.

У 1912 році парламент Австралії створив Історичну меморіальну раду, яка вирішила зробити колекцію портретів австралійських генерал-губернаторів, політиків і інших діячів. Відповідальним за цей захід була призначена Консультативна рада Співдружності у справах мистецтва, що функціонувала до 1973 року. Перші колекції демонструвалися у будівлі Парламенту Австралії, тому що війни довгий час не дозволяли знайти кошти на зведення спеціальної будівлі. У 1965 році було прийнято рішення про будівництво галереї, але саме воно почалося тільки в 1973 році і тривало майже десять років. У 1982 році відкриття галереї відбулося у присутності королеви Великобританії Єлизавети II.

Галерея побудована в стилі бруталізма. Будівлю, яка оточена скульптурним садом, виділяють незграбні форми і груба фактура бетону, що змагаються з пишною тропічною зеленню. Цікаво, що бетон із зовнішньої частини будівлі не оброблений ні облицюванням, ні штукатуркою, ні фарбуванням, а внутрішні стіни тільки нещодавно були покриті дошками.

На головному поверсі знаходяться великі виставкові зали, в них представлені колекції, які присвячені австралійським аборигенам, а також американські і європейські збори. Основу аборигенної колекції представляє так званий “Аборигенний меморіал” – двісті фарбованих колод, якими аборигени позначали могили. Меморіал присвячений усьому корінному населенню, які загинули з 1788 по 1988 роки, захищаючись від іноземців.

Американське і європейське мистецтво представлене роботами таких художників, як Клод Моне, Поль Сезанн, Енді Уорхол, Джексон Поллок і інших. Нижній поверх займає виставка робіт азіатського мистецтва від неоліту до сучасності. Тут зібрані численні мініатюри, скульптури, колекція китайських гравюр на дереві, текстиль і кераміка.

На верхньому поверсі можна побачити австралійське мистецтво – різні предмети, які створені в Австралії з періоду європейського заселення і до двадцятого століття. Це скульптури, картини, предмети інтер’єру, фотографії і багато що інше. Всього в галереї є понад 120 тисяч експонатів мистецтва.

Щороку тисячі туристів відвідують Канберру для того, щоб оглянути багато пам’яток, серед яких є пам’ятники культури і мистецтва, а також історичні будови. Столиця Австралії демонструє гостям усю свою красу і досконалість. У Канберрі досить багато цікавих місць, які подарують туристам яскраві враження і емоції.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: канберра цікаві факти, цікаві факти про камберра

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *