Народні промисли – традиційні маски Шри-Ланки [draft]



З давніх пір дерев’яні маски використали в національних танцювальних представленнях і в різних ритуальних церемоніях. Уміння виготовляти маски йде у віки, передається з одного покоління майстрів в інше. На острові Шри-Ланка маски роблять з дерева Кадуру, що росте в заболочених місцях по краях рисових полів.

Дивовижна м’якість і легкість є відмінною рисою деревини Кадуру. Спершу дерево кладуть на сонці для просушування. Воно висихаючи дає клейкий сік, який знаходиться усередині ствола. Після цього ствол дерева розпилюють на декілька частин потрібного розміру. Потім за допомогою молотка і стамески вирізується основа для самої маски. Співвідношення сторін і розміри масок можна знайти в записах древніх манускриптів. Коли підготовчі роботи завершені, заготівлю кладуть коптитися строком до семи днів. Копчення – один з найважливіших процесів у виготовленні маски, оскільки захищає дерев’яну основу від псування комахами.

Після завершення процесу копчення майстер приступає до формування рис обличчя, при цьому користується молотком, різними за розміром і формі стамесками, зубилами. Надавши необхідної форми масці, умілець далі її шліфуватиме, поліруватиме, грунтуватиме, розписуватиме фарбами. Обов’язково перед розписом маску потрібно відполірувати.

Основним кольором для будь-якої маски служить жовтий відтінок. Інші кольори розфарбовувань для кожного виробу підбиратимуться свої власні, такі, що відповідають древнім записам і що характеризують тільки цей вид масок. Для того, щоб відтінки і кольори були яскравіші і виразніші, тривалий час зберігали свою насиченість в усі фарби додають Dorana oil – олія Дорана.

У кожної маски вираз обличчя має бути неповторним, відбиваючим індивідуальний характер різних персонажів, їх емоції, настрій. Тому майстрові необхідно не лише вирізувати акуратно усі риси і деталі особи, але і зуміти відбити, передати як можна точніше “душу” маски, а для цього потрібно великий досвід і знання древніх традицій. На Шри-Ланке усі маски, які побачать туристи, діляться на три види: Ракша, Колам, Санни.

Маски Санни

У місцевих жителів острова існує безліч різних ритуалів, метою яких є відновлення здоров’я, лікування від якої-небудь хвороби. Ритуал, в якому використовуються маски Санни, найпоширеніший у ланкийцев. Він спрямований на те, щоб повернути тіло людини у фізіологічну і психічну гармонію, порушену в результаті якихось нехороших неправильних думок і дій. Древні люди вірили, що усі недуги приносять демони, тому усі хвороби були зображені у формі демонів. Вигнання хвороби відбувалося в ході танцювального ритуалу разом з маскою демона цього захворювання.

Існує вісімнадцять демонів, що викликають вісімнадцять захворювань :

  • Амукку Санни є причиною шлункових розладів, отруєнь, блювоти;
  • Діва Санни викликає кір, вітрянку і шкірний висип, свинку, тиф, холеру, лихоманку;
  • Вата Санни – причина недуг із-за надлишку повітря в організмі, паралічу;
  • Гола Санни викликає появу отрути в організмі, утворення наривів і пухлин;
  • Піт Санни є причиною надлишку жовчі;
  • Гиниджала Санни викликає жар, паління, температуру;
  • Селесма Санни – причина перевтоми, головного болю;
  • Крапала Санни викликає появу чхання, слизу, кашлю, нежиті;
  • Кадавата Санни – причина нервозності і нестачі терпіння;
  • Мару Санни викликає страх смерті і саму смерть;
  • Кора Санни викликає параліч кінцівок, пухлину суглобів, кульгавість;
  • Бухуту Санни викликає тимчасове божевілля;
  • Джала Санни викликає тремтіння, почуття нестерпного холоду;
  • Кана Санни є причиною тимчасової сліпоти;
  • Геди Санни є причиною фурункулів і чиряк;
  • Бахири Санни викликає тимчасову глухоту;
  • Голу Санни викликає тимчасову німоту;
  • Вевулум Санни викликає судоми, лихоманки, конвульсії.

Ритуал вигнання хвороб проводиться в три етапи:

Хворий і шаман, що виганяє демона, вчинивши підношення, викликають появу демона недуги. Шаман намагається дізнатися, чому демон явився до хворого, що він хоче натомість на обіцянку відмовитися від страждущего.

Шаман віддає демонові те, що він хоче, бере з нього обіцянку покинути тіло страждальника, просить залишити знак, що сповіщає усім про його відхід.

Демона ввічливо відправляють до себе після того, як він покаже присутнім свій танець. Упродовж ритуалу грають барабани, певний барабан відбиває доки демона викликають, потім інший – під танець демона, третій, коли той йде. Крім того, існує маска (медична) головного демона Санни “Маха Кола”.

Маски Колам

У перекладі “Колам” означає “маска”. Діяння масок Колам прийшло з південних і західних сіл Шри-Ланки. Їх використали в танцювальних представленнях театру масок “Колам Данс”. Якщо вірити легенді, Колам Маски виникли при першому королеві Маха Саммата.

Вагітна дружина короля з незрозумілих причин захотіла подивитися представлення в масках. Проте, ніхто не мав поняття як це зробити. А королева страждала. Бог Сакра пожалів її і попросив бога Вишвакарама (бога ремісників) вигадати і вирізувати маски, сюжет і вірші для такого представлення. Після представлення королева заспокоїлася і прийшла в нормальний стан.

У кожному театральному показі театру масок відбивається ця легенда прибуттям двох персонажів : королеви і короля. Театральна вистава Колам зображує древні міфи, старовинні звичаї сингальского суспільства, обіграє численні історії з життя королівського оточення.

Маски Ракша

Ці маски використовують головним чином під час релігійних фестивалів і свят для театралізованих танцювальних вистав Колам данс. Віддання свідчить, що колись давно на острові Шри-Ланка правило плем’я Ракшасов, королем у них був демон Равана-ракшас, один з героїв відомого давньоіндійського епосу “Рамаяна”.

Ракшаси мали здатність приймати будь-який образ. Всього існує приблизно 24 види масок Ракша, тільки декілька з них використовують в театрі Колам данс. Усе Ракша-маски об’єднує обличчя демона, у якого очі, що випинають, у вигляді величезних куль, висунутий язик і загострені зуби, а голова завжди увінчана особливою зачіскою Гола Ракша – Маска Кобри. Замість волосся з голови стирчить сім-десять кобр. Вважається, що якщо повісити маску при вході до будинку, вона принесе силу і захист від поганої дії недоброзичливців і ворогів, а усім мешканцем будинку – добро.

Маска демона смерті – Мару Ракша замість волосся має зображення павичів з розкритими хвостами. Місцеве населення вішає маску на вхідні двері і вважає, що вона володіє надприродною силою виганяти з житла злих духів і позаземних істот.

Маска птаха гурулу – Гурулу Ракша є зображенням міфічного птаха Гурулу, що поїдає змій, і символізує захист. Ланкийци завжди просили у неї захисту і заступництва від цих рептилій. Якщо така маска є у будинку, то вона несе удачу, захищає житло і мешканців від поганого ока недоброзичливця.

Маска Гиниджал Ракша (замість волосся зображені язики полум’я) допомагає притягнути енергію щастя і гроші, т. е. удачу у бізнесі.

Проте, якщо у будинку живе вагітна жінка, то прийнято усі маски знімати.

Музей Масок

Центром ремісничого виробництва масок є місто Амбалангода, що знаходиться на південно-західному узбережжі Шри-Ланки. У місті працює музей масок. Експозиції представляють історію їх появи, застосування їх в різних церемоніях і ритуалах. Також тут є бібліотека, в якій зібрана величезна кількість старовинних книг, цінних досліджень по традиційному ремеслу виготовлення масок.

Основне населення цього регіону – рибалки. На усю країну вони славляться своїми барвистими представленнями: ритуалом по вигнанню хвороб і театром Колам. Зараз мистецтво виготовлення масок перетворилося на приватне ремесло. Деякі з безлічі масок користуються особливим захопленням приватних осіб : експертів і колекціонерів. Маски можна придбати в численних магазинчиках і сувенірних крамницях по всій країні.

Місцеві ремісники навчилися утілювати в дереві тваринний світ Шри-Ланки, індуїстські божества, Будду, маски, сюжети з життя ланкийцев. Практично усі туристи, приїхавши на Шри-Ланку, купують на пам’ять сувеніри. Зазвичай сувеніри придбавають під час екскурсійних програм, коли зупиняються біля спеціалізованих магазинів, або на відпочинку на узбережжі, в магазині готелю.

Деякі туристи, досліджуючи в курортних городках самостійно сувенірні крамниці, торгуються з продавцями і купують сувеніри значно дешевше. По приїзду додому, дерев’яний виріб починає тріскатися. На Шри-Ланке висока вологість, якщо виріб зробили з деревини з природною вологістю, то через час воно покривається великими тріщинами. Щоб не розчаруватися, краще придбавати сувеніри в солідних магазинах або за рекомендацією гіда.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *