Спелеотуризм – екстремальний відпочинок зі спорядженням в печерах



Спелеотуризм – подорож по печерах із спорядженням як екстремальний відпочинок і спортивний туризм. Спелеотури – це подолання різних природних перешкод під час екстремальних прогулянок по підземеллю за допомогою спеціального спорядження.

Спелеотуризм особливо привабливий для любителів пригод, нових відчуттів і таємниць, готових спуститися в надра землі і побачити вологі коридори печер, прекрасні підземні озера і річки, загадкові сталактити і сталагміти. Зайняття спелеотуризмом зажадає від Вас хорошої фізичної форми і спеціального спорядження, тому спелеотури – екстремальний відпочинок для обраних. Умови печер можуть бути дуже різними, тому у будь-який момент спелеотурист може використати навички дайвінгу, скелелазіння і навіть знаходитися впродовж тривалого часу під землею в замкнутому просторі.

Спортивний спелеотуризм відрізняється від любительської подорожі по печерах постановкою цілей – пройти печери певної складності і отримати спортивний розряд.

Нові спелеотуристичні маршрути відкривають спелеологи, активно досліджуючи печери заради науки спелеології. Спелеотуристи, вирушаючи в спелеотур, теж свого роду спелеологи, адже навіть вивчені печери можуть таїти в собі новий хід або коридор.

Особливості спелеотуризму

Зайняття спелеотуризмом розвиває силу, витривалість і спритність, але Вам обов’язково потрібний досвід скелелазіння, уміння плавати, пірнати і користуватися страхувальними засобами. Особливості підземного туризму: майже 100% вологість повітря, знижена температура і відсутність природного освітлення.

Спелеотур складається з двох частин – надземної (подорож до печери на автомобілі, на човнах, лижах або пішки) і підземної (подорож по підземних печерах).

Пересування по підземних маршрутах вчасно спелеотура ускладнене різноманітністю рельєфу (підземні річки, колодязі, завали і вузькі щілини). Тому умовно усі спелеотури розділяються на категорії складності в залежності від підготовленості і побажань туристів. Підземна екосистема дуже крихка, тому спелеотуристи дбайливо відносяться до підземної природи, яка дуже довго відновлюється.

Печери для спелеотуризму

Підземна порожнина у верхній товщі земної кори, яка з’єднується з поверхнею землі одним або декількома вихідними отворами, називається печерою. Найбільші печери є декількома десятками кілометрів довжини складних систем проходів і залів.

Печери бувають двох видів:

1. Горизонтальні печери – для проходження печери майже не потрібні спеціальні засоби.
2. Вертикальні печери – це печери з перешкодами у вигляді похилих і прямовисних ходів, колодязів і уступів.

Перешкоди в печерах можуть бути сніговими і водними, залежно від розташування печери. Усі печери, для проходження яких потрібні спеціальні навички і технічні засоби, діляться на дев’ять категорій складності : 1, 2А, 2Б, 3А, 3Б, 4А, 4Б, 5А, 5Б. Основний критерій, що дозволяє визначити категорію складності печери, – це тривалість подорожі, кількість перешкод на маршруті і їх складність.

Перша категорія печер – це печери для спелеотуризму глибиною до 100 м, для проходження яких потрібний мінімальний набір допоміжних засобів. Для проходження печер четвертої і п’ятої категорій складності потрібна установка декількох підземних таборів, їх загальна глибина може перевищувати 1100 м, а часу на проходження необхідно близько 18 днів.

Кращі місця для спелеотуризма – це гори: Альпи, Анди, Гімалаї, Кавказ, Карпати, Кримські гори і інші. Соляні печери Велички (Польща) відомі на весь світ, спелеотуристи регулярно відвідують їх для дослідження і оздоровлення.

Печери Криму (всього їх близько 800!) ідеально підходять для спелеотуризма. Чотири печери Криму призначені для масових відвідувань: Мармурова печера (одна з п’яти найкрасивіших печер світу), Червона печера (щонайдовша печера Європи – 17 км), печера Еміне-Баїр-Хосар, пещера Трехглазка. Відвідавши численні карстові печери, спелеотуристи зможуть побачити підземні озера і річки, почути шум підземних водоспадів і помилуватися красою сталактитів і сталагмітів.

Спелеотури – це прекрасна можливість впродовж усього року відвідати гроти, загальнодоступні і необладнані печери. Доторкніться до загадок підземного світу під час зайняття спелеотуризмом як видом екстремального відпочинку.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: Спорядження для спелеотуризму, категории складности спелеотуризму

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *