Дивовижні мости Швеції [draft]



У століття високих технологій від старовинних пам’ятників архітектури увагу туристів відволікають сучасні досягнення науки. Часто предметом захоплення і здивування стають шедеври інженерії. Поза сумнівом, відносяться до них і унікальні споруди – мости Швеції.

Эресуннский міст

Через протоку Эресунн шведське місто Мальме і столиця Дании Копенгаген з’єднуються Эресуннским мостом – поєднаним мостом-тунелем щонайдовшим в Європі. Ця дорога зв’язує континентальну Європу з усією Скандинавією. Оскільки споруда включає міст, тунель і острів, тому його ще називають “Эресуннская лінія”. Завдяки Шенгенській угоді і мосту Орезунд (друга назва моста) перетнути межу між Швецією і Данией стало дуже просто: паспортного контролю немає, звичайні митні перевірки проводяться у стендів плати за проїзд.

Такой грандіозний перехід будували з 1995 р. по 1999 р. Офіційно відкрили міст на початку липня 2000 року, на святі почесними гостями були король Карл XVI Густав і королева Маргрете II. Рух транспорту по мосту був відкритий тоді ж.

Будівництво переправи затьмарили дві неприємні події: стався перекіс сегменту тунеля і на дні виявили ті, що не розірвалися з Другої світової війни 16 бомб. Але будівництво все ж закінчили раніше наміченого терміну на три місяці.

Призначена на початковому етапі висока вартість проїзду не дозволила використати перехід як планувалося. Інтенсивність руху швидко виросла в 2005-2006 рр. Вся річ у тому, що данці, скориставшись перевагами зниження цін на житло в місті Мальме, купували нерухомість в Швеції, а на роботу їздили в Данию. Близько 25 млн. чоловік скористалися переправою в 2007 році: до 9,5 млн чоловік на потягах і 15,2 млн чоловік на автобусах і автомобілях.

Межа між країнами розташована в 5,3 кілометрах від шведського берега. Половину відстані між островом Амагер (Дания) і Швецією складає міст протяжністю 7845 метрів. Конструкція моста, що має масу 82 000 тонни, несе чотири смуги автомагістралі і два шляхи залізниці на горизонтальній балці, що простягнулася уздовж довжини моста. Кожні 140 метрів встановлені опори, на яких лежить балка. Судноплавство здійснюється через створ основного прольоту заввишки 57 метрів і над тунелем через протоку.

На штучному острові Пеберхольм міст переходить в тунель. Данці дали назву острову смішне – Перець, оскільки по сусідству на північ розташований природний острів Сальтхольм (Сіль-острів). Під час робіт по поглибленню дна острів насипали з порід і скель, Пеберхольм в довжину складає 4 км, завширшки – 500м і має статус заповідника.

Через тунель Дрогден здійснюється з’єднання між островом Пеберхольм і населеною частиною Дании – півостровом Каструп (теж штучний) на острові Амагер. 4050 метрів – довжина тунеля складається з 3510 м під водою і по 270 м порталів з двох сторін. Розташовані пліч-о-пліч в тунелі дві труби несуть автодороги, дві – залізничні колії, п’ята труба передбачена для надзвичайних ситуацій. Рішення будувати тунель, а не іншу частину моста було викликане прагненням не створювати перешкоди літакам, що йдуть на посадку в аеропорт Копенгагена (Каструп) і забезпечити судам вільний прохід. Вартість будівництва усієї системи оцінюється в 4 мільярди доларів.

Залізничний громадський транспорт експлуатують спільно датські і шведські компанії. Були розроблені нові потяги з подвійним стандартом напруги. Кожні 20 хвилин і під час ночі в обох напрямах відходять потяги. У години пік можуть бути пущені додаткові потяги. Також по залізниці здійснюються вантажні перевезення.

Із зростанням популярності залізниця нині переобтяжена. Затори виникають не на мосту, а на суші, на залізничних станціях з обох боків. В годину пік люди простоюють в пробках, оскільки складно пустити додаткові потяги.

Серед вод протоки міст вписується витончено і красиво, справляючи на подорожуючих найкращі враження.

Міст Гамла

Два береги річки Умеельвен сполучає міст Гамла, довжина якого 301 метр. Це в Умео (місто в північній Швеції) найстаріший міст, що зберігся до сьогодення.

Давно, коли в місті не було мостів, жителі перебиралися на інший берег влітку за допомогою порома або зимою по льоду. У 1809 році в період Російсько-шведської війни солдати побудували з колод наплавний міст через річку. Але незабаром весняний паводок зруйнував його. Упродовж багатьох років вважалося, що будівництво моста через Умеельвен занадто дороге. У 1856 році це питання зацікавило губернатора Густава Мунте. Після вивчення, було з’ясовано, що саме відповідне місце для будівництва вище за течією річки, недалеко від зруйнованого моста.

Міст відкрили в 1863 році, дуже довго за право користування жителі міста платили гроші. У 1894-1895 рр. дерев’яне покриття замінили сталевим, такий вид зберігся до цих днів. Зараз по мосту дозволено пересуватися тільки пішки або на велосипеді. У 2013 році визначений був знос моста, послідували заклики провести реконструкцію.

Свинесундский міст

На кордоні Норвегії і Швеції через фьорд Идде в затоці Свинесуд пролягає Свинесундский міст. Коли завершилося будівництво, він став найзахіднішою пограничною переправою між Норвегією і Швецією. Щодня по мосту пересувається до 15 тисяч автомобілів. До будівництва цього моста, автотранспортне повідомлення здійснювалося по Свинесундскому старому мосту 1946 року будови. Зі збільшенням потоку автотранспорту виникла необхідність спорудження нового моста.

Будували міст з 2003 по 2005 рр. В червні 2005 року відбулося відкриття. Церемонія приурочувалася до святкування столітньої незалежності Норвегії. На середині нового переходу зустрілися король Швеції Карл XVI Густав і король Норвегії Харальд V на знак дружби цих країн.

Вартість споруди – 60 мільйонів євро, проїзд для автомобілів платний, для мотоциклів і мопедів – безкоштовний.

Дві сталеві балки, що спираються на арку із залізобетону, з підйомом над фьордом 60 метрів є пролітною будовою. Подмостовий габарит забезпечує прохід судів. У зоні прибережного моста на шведській стороні створені чотири мостові опори і одна засада на березі Норвегії. Радіус кривизни арки – 1150 метрів. Опори прибережного моста і дві засади встановлені на скельну основу. Роботи не припинялися і взимку, в – 20 З, бетонну суміш підігрівали до + 15 С. Витратили 7500 тонн стали на виготовлення коробчатих балок 704-х метрової пролітної будови.

Старий Свинесундский міст

До 2005 року перехід через затоку Свинесунд на шведсько-норвезькій межі здійснювався по Старому Свинесундскому мосту. А ще раніше через затоку транспортне сполучення здійснювалося завдяки поромній переправі. Парламентами Швеції і Норвегії в 1938 році було прийнято рішення про будівництво моста. У 50 метрах від поромної пристані вибрали місце під забудову.

Після вторгнення Німеччини в 1940 році в Норвегію будівництво моста припинилося на деякий термін. Сильний вибух в 1942 році пошкодив міст і зірвав відкриття. Досі неясно що це було: диверсія або нещасний випадок. Будівництво продовжили в 1945 році. На мосту – два тротуари для пішоходів і дві смуги для автомобілів. Висота – 58 м.

Відкриття моста відбулося у присутності 15 000 чоловік в 1946 році. Міст за добу пропускав до 25 000 автомобілів. Старий Свинесундский міст в серпні 2005 р. оголосили пам’ятником культурної спадщини обох країн. Під час ремонту моста 2006-2008 г замінили бар’єрні і перилові обгороджування, покриття тротуарів і проїжджої частини, встановили нове освітлення. Фінансували ремонт Дорожні адміністрації Норвегії і Швеції.

На шведському березі для туристів встановлена для огляду моста спеціальна платформа. За проїзд по мосту необхідно заплатити.

Стремсундский міст

Через озерну систему Стремс-Ваттудаль біля міста Стремсунд прокладений Стремсундский міст. На момент будівництва в 1956 році цей сучасний перший вантовий міст став видатним творінням інженерної думки. Зображення моста з 1979 року з’явилося на гербі муніципалітету Стремсунда. Цю споруду іноді називають “Золотими Воротами Емтланда”.

Дивовижні мости Швеції [draft]

Транспортне сполучення з 17 століття здійснювалося за допомогою порома. Розробка проекту почалася в 1950 р. Із запропонованих варіантів конструкцій : арочного, вантового, балочного – вибрали проект вантового моста. Урочисте відкриття здійснив губернатор Емтланда Андерс Тотти у вересні 1956 року. Будівництво моста проводилося німецькою фірмою. Міст вантовий двухпилонний, загальною протяжністю – 332 метри. На мосту для руху автомобілів розмічені дві смуги і з кожного боку тротуари для пішоходів, влаштовані в підвищеному рівні. Ширина моста складає 14,3 метра. Перилове сталеве обгороджування на мосту простого малюнка.

Чернский міст

Острови Альмен (Бохуслен) і Челльен через Аскерефьерден сполучає вантовий Чернский міст. З трьох мостів, які сполучають послідовно континент з островом Черн, цей міст є щонайдовшим. Протяжність 386 метрів головного прольоту робить його ще і щонайдовшим вантовим мостом Швеції. Побудований він в 1980-1981гг. замість арочного Альменского моста, який був зруйнований в 1980 році від зіткнення з суховантажем.

Дивовижні мости Швеції [draft]

Альменский міст

Для руху арочний міст був відкритий в червні 1960 року. На той час це був міст такого типу щонайдовший у світі, він пропускав в добу 12 000 автомобілів. У 1980 році 18 січня в 01: 30 ночей суховантаж з Ліберії в густому тумані зачепив арку моста, в результаті на судно рухнув центральний проліт. Рух автомобілів не встигли швидко перекрити, сім машин впало в протоку, вісім чоловік загинуло.

Дивовижні мости Швеції [draft]

Міст перебудували в рекордно короткі терміни, в листопаді 1981 року знову відкрили для руху. Загальна протяжність складає 667 метрів, ширину – 15,2 метра. На мосту обладнано по дві смуги для пересування автомобілів і пішоходів.

Эльвсборгский міст

У Гетеборгу південну і північну частині через річку Гета-Эльв сполучає висний Эльвсборгский міст. Довжина моста – 933 метри, над водою він височіє на 45 метрів. Побудований в 1966 році, 15 жовтня того ж року 40 вантажівок загальною вагою 900 тонн проїхалися по мосту для випробування на міцність. Відкритий міністром транспорту Швеції Пальмі Улофом.

У 1993-1995 рр. перед Чемпіонатом світу по легкій атлетиці міст перефарбували в зелений колір, витративши для цього фарби 36 000 літрів.

Дивовижні мости Швеції [draft]

Здійснюючи тур в Швецію, допитливий турист обов’язково зверне увагу на прекрасні мости скандинавської країни.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *