Кенія: обряди і традиції [draft]



Відпочинок в Кенії з кожним роком стає все популярніше, ця екзотична країна притягує туристів своїм унікальним розташуванням. Відвідавши Кенію, можна потрапити на екватор. А ще в країні багато національних парків і заповідників, в яких проводяться спостереження за дикими тваринами, і кожен той, що бажає може побачити представників фауни у своєму традиційному середовищі.

Але Кенія – африканська країна, а значить звичаї місцевих жителів значно відрізняються від поведінки європейців. Звичайно, Кенія довгий час була колонією Великобританії, але все таки люди зберегли свою культуру і традиції.

Всього в Кенії налічується більше 40 племінних об’єднань, які відрізняються по своїй мові, звичаям і крові. Місцеві жителі при зустрічі часто цікавляться один у одного: “З якого ти племені”.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Мови Кенії

Сьогодні в країні дві офіційні мови: суахілі і англійський. Але у видалених куточках від туристичних центрів дуже не багато хто зв’язно говорить на мові європейців, тому необхідно хоч трохи розбиратися в суахілі або пересуватися з гідом-перекладачем. Крім того існує ще більше 50 говору, який характерних для різних районів країни, розібратися в них не завжди можуть і фахівці. Найпоширеніші з них: долуо, луо, масайский, кикамбо, оропом, лухья.

Серед молоді сьогодні користується популярністю мова – шенг. Це суміш англійського, суахілі і місцевого говору. Він дуже зручний для побутових питань, оскільки дуже простий у вивченні і складається з набору слів, які часто згадуються в розмовах.

Кенійська кухня

У Кенії прийнято вживати багато рослинної їжі. Великою популярністю користується картопля, мал. Його змішують з різними інгредієнтами. З м’яса зазвичай їдять козлятину, баранину і яловичину. Блюда не занадто складні, та зате гострі. Використання гострого перцю дозволяє зменшити можливість зараження, високі температури призводять до того, що м’ясні компоненти швидко псуються, а спеції допомагають уникнути отруєння.

У Кенії можна спробувати м’ясо зебри або страуса. Такі делікатеси подаються в місцевих ресторанах. Смак у блюд може бути дуже специфічним, але воно того коштує. Обід на вулиці може коштувати менше долара, а ось в ресторанах ціни за одно блюдо іноді перевищують двадцять баксів.

Кенія дуже любить пиво, тому в країні розвинена пивоварна промисловість. Пінний напій продають в усіх магазинах і барах, а ось міцних напоїв майже не існує. Їх часто привозять з-за кордону, коштують вони дуже пристойно.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Традиції і сучасність

Кенія дуже цікава країна для вивчення – сучасність граничить з традиційністю, а іноді і дуже сильно переплітається. Наприклад, столиця країни Найробі – це великий бізнес-центр, в якому велика кількість цивілізованих людей мешкає постійно. Але варто від’їхати на пару сотень кілометрів, і можна зустріти племена, які ще зі списами захищають свої стада від нападу левів або інших хижих тварин.

Найвідомішими у всьому світі стали племена масаи. Їх культура і традиції вивчалися інститутами різних країн. Це можливість доторкнутися до минулого людства, пізнати особливості побуту тих, хто ще не встиг випробувати на собі чудеса сучасного світу.

Схожі традиції і у племені самбуру, яке мешкає на півночі країни, і хоча мова різна, дуже багато схожого у віруваннях і особливостях ведення побуту.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Самбуру

Це кочові племена, які постійно переміщаються по території країни. Їх основне зайняття – розведення великої рогатої худоби, а для підтримки стада потрібні пасовища. Раз в 5-6 тижнів сім’ї збирають свої речі і вирушають в дорогу на пошук нових територій.

Племена зазвичай не великі – до 10 сімей кочує разом. Вони створюють прекрасні будиночки “маньяттас” з шкур і глини. Усередині підвішуються гамаки для сну, вогнище зазвичай розводитися за територією будинку. Такий пристрій легко зібрати і розібрати.

Для захисту влаштовують спеціальне обгороджування, воно буває дуже актуальне, оскільки навкруги можуть виявитися дикі звіри.

Щоб вижити в складних умовах, в племенах строго розподілені обов’язки. Чоловіки займаються худобою, вони відповідають за випас, пошук нових територій і заготівлю м’яса.

Жінки ж облаштовують будинок, шукають дерево для розведення вогнища, готують їжу і виховують тварин. Діти починають допомагати батькам з найменшого віку.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Самбуру дуже релігійні, вони вірять, що є верховний бог Нкай, який мешкає високо в горах. Йому поклоняються і приносять жертви. Існують чаклуни, які звертаються до богів і просять допомоги в певних питаннях.

Дуже почетаеми в народі вагітні жінки. Культ материнства і свята, пов’язані з дітородінням, дуже популярні.

Традиційний наряд “шукка” є відрізом яскравої тканини, який обмотується навколо тіла. Костюм доповнюється величезною кількістю намист і інших прикрас, усі їх створюють жінки племені для своїх близьких.

Чоловіки фарбують волосся вохрою і заплітають в довгі коси. Під час свят на осіб наносяться різноколірні візерунки, це є дуже важливою прикрасою.

У племенах прийняті обряди ініціації. Коли діти зростають, вони проходять хворобливу процедуру обрізання, вона потрібна і для хлопчиків і для дівчаток. Після цього проходить ще 10 років для хлопців, перш ніж вони стануть молодшими старійшинами і зможуть одружуватися.

Право голосу в племені мають саме чоловіки, усі важливі рішення довіряють старшим старійшинам, але поступово молодше покоління змінює доросліших товаришів.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Масаи

Племена масаев розташувалися по усій Кенії. Вони мало схильні до впливу європейців, не прагнуть до цивілізації і поважають свої обряди. Вони напівкочовий народ, і хоча будують житла надовго, у будь-кому моменти бувають готові їх кинути, якщо раптом в сезон дощів територію заповнить вода.

Будинки створюються з дерев’яного каркаса, а потім обмазуються гноєм. Зазвичай за спорудження такої конструкції відповідає жінка. Усередині викладаються шкури тварин для сну, а в центрі розводитися вогнище.

Плем’я зазвичай включає близько 100 чоловік, усі вони розділені на вікові групи. Кожні 15 років утворюється нова молода група, в неї входять діти і юнаки, які народилися і змужніли за цей час. Для них проводитися обряд обрізання, і після цього вони вирушають в мандри по савані.

Початкова група повинна навчитися виживати у світі, тому 2-3 роки вони присвячують мандрам, набору досвіду. Їх відрізняє особливий одяг, тому в країні з них ніхто не дивується.

Друге присвячення дозволяє чоловікові стати повнолітнім, а значить одружуватися. В цей час з’являється перша власність – свої стада. Чим більше у масая рогатої худоби, тим він багатіший. Заможний житель може узяти собі в дружини більше жінок.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Полигамность – відмінна риса масаев. Жінка виходить заміж за одного чоловіка, але право відвідувати її будинок з’являється у усіх членів племені, які знаходяться в одній віковій групі з її чоловіком. Жінка сама вирішує приймати або ні якогось чоловіка, але усі народжені нею діти вважаються нащадками чоловіка.

Часто дружин пропонували не лише свої одноплемінникам, але і гостям, але поступово ця практика зменшується. У Кенії дуже зросла кількість захворювань ВІЛ, і навіть дикі племена вже починають розуміти, що це може повністю винищити одвічне населення Африки.

Жінки теж проходять обряд обрізання, щоб мати можливість отримати як можна більший викуп від жениха. Але сьогодні вже законодавчо в Кенії цей обряд заборонений, поступово варварські методи відходять в минуле.

Відвідуючи цю чарівну країну, можна заїхати в село масаев. Вони продемонструють захоплюючі сцени полювання, покажуть свої танці і дозволять сфотографуватися з представниками племені, одягненими в традиційний одяг.

Але треба пам’ятати, що багато масаи забезпечують собі життя крадійством, тому треба бути уважніше зі своїми речами. Ніколи не заходьте у будинки місцевих жителів без супроводу гіда, щоб не втратити усе своє майно.

Кенія: обряди і традиції [draft]

Традиції Кенії дуже захоплюючі. Місцеві жителі люблять веселитися, слухають швидку музику, влаштовують запальні дискотеки.

Багато готелів пропонують не лише захоплюючі екскурсії, але ще і яскраві шоу-програми. Відпочинок в Кенії завжди буває захоплюючим і яскравим.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *