Апостольський палац – архітектурний комплекс у Ватикані [draft]



Найважливіше і древніше спорудження Ватикану – Апостольський палац, по-іншому називають Папський палац або Ватиканський палац. З чотирнадцятого століття тут розташовувалася офіційна резиденція Папи Римського у Ватикані. Офіційно її називають Палац Сикста V.

Ватиканський палац не є однією будівлею і не виконаний в одному стилі. У комплекс споруджень Апостольського палацу включені урядові установи Римсько-католицької церкви, Папські апартаменти, бібліотека Ватикану, ватиканські музеї, деякі каплиці. На третьому поверсі Папського палацу розміщені зали для офіційних зустрічей, серед яких Зал консисторій, кабінет Папи, Климентинский зал, Великий і Малі тронні зали, папська бібліотека, приміщення для приватних аудієнцій. Приміщення папського секретаріату розташовуються на четвертому поверсі.

Більше тисячі приміщень палацу здобули всесвітню популярність завдяки розміщенню в них найбільших творів мистецтв. Це Станци Рафаеля, Сикстинська капела з широко відомими фресками стелі, виконаними Мікеланжело (відреставровані в 1980/90 роках).

До того, як столиця Італії була переведена в Рим в 1871 році, літня резиденція папи розташовувалася в Квиринальском палаці. Ще однією папською резиденцією служив Латеранський палац, літня заміська резиденція розташовується в містечку Кастель-Гандольфо.

Історія

Про те, коли почалося будівництво Ватиканського палацу, точних відомостей не має ніхто. Деякі історики приписують її Костянтину Великому, а хтось відносить первинне будівництво до періоду папи Симмаха (шосте століття). Достовірне те, що палац на Ватиканському пагорбі служив резиденцією папи римського Льва III в період відвідування Риму Карла Великого для коронації. З часом палац прийшов в запустіння, і резиденцію папи перенесли в Лютеранський палац. З моменту, коли папи поверталися з Авіньйона (1377 рік) Ватикан перетворюється на постійну папську резиденцію, ціла черга грандіозних будівель сприяє його розширенню.

Знаменита Сикстинська капела створена при Сиксте IV (1471 рік). Поблизу Ватикану при Інокентії VIII в 1490 році був споруджений Бельведерский палац. Архітектор Донато Браманте за дорученням папи римського Юлія II (1503 рік) двома прекрасними галереями з’єднав його з Ватиканом. Браманте почав створювати ложі, що оточують двір Святого Дамаза. Пізніше їх закінчив і розписав Рафаель зі своїми учнями. Капела Паулинская і що знаходиться поряд з нею Царська залу побудовані папою Павлом III.

В період правління Пия IV і Григорія XIII виникли східне і північне крила лож. Поперечна галерея, в якій розміщена Ватиканська апостольська бібліотека, була побудована Сикстом V. Музей Пия-Климента заснували Климент XIV і Пий VI. Музей Кьярамонти заснував Пий VII, він же провів Браччио Нуово – другу поперечну галерею (1817-1822 роки). Музеї Єгипетський і Етруський засновані папою Григорієм XVI. Четверта стіна двору Святого Дамаза споруджена під час правління папи Пия IX, тоді ж покрита скляним дахом Ложа Рафаеля.

Зовнішній вигляд палацу

Папський палац не є однорідним архітектурним цілим; це – комплекс палаців, капел, зал, галерей, які за часом і стилю відносяться до різних епох і містять в собі неповторні збори скарбів живопису, скульптури, архітектури. Неповторний архітектурний ансамбль включає до двадцяти дворів, дванадцять тисяч кімнат, двісті сходів. Зовнішній вигляд являє собою неправильний чотирикутник, що розтягнувся в косому напрямі з півдня на північ від храму Святого Петра. Дві галереї, що сполучають старий Ватикан і Бельведер, утворюють східний і західний подовжні фасади.

Дві поперечні галереї: Бібліотечна і Браччио Нуово вільний простір між галереями розділяють на три двори. Поблизу Ватикану двір називають Бельведерским. На схилі пагорба, на захід від палацу, де розмістилася вілла папи Пия IV, створена Пирро Лигорио, розташований другий великий сад Girardino Pontifico. Сад Giardino della Pigna знаходиться у третьому дворі.

Південна сторона палацу

З правого крила колонади Святого Петра, поблизу кінної статуї Костянтина Великого розташовується головний вхід. Оформлена прекрасною іонічною колонадою центральні сходи ведуть в Sala Regia – Царську залу, яка служить вестибюлем для Паулинской і Сикстинською капел. Царську залу прикрашають прекрасні фрески Вазари, Сиккиоланте, братів Цуккеро, Саммакини, Сальвиати.

Паулинскую капелу виділяє наявність в ній двох фресок Мікеланжело : “Розп’яття ап. Петра” і “Звернення апостола Павла”, істотно постраждала від дії кіптява воскових свічок. У світлі дні Пасхи тут здійснюють богослужіння. На другому поверсі розміщені широко відомі ложі Рафаеля, чотири зали – Станци Рафаеля, розписані за дорученням Юлія II, Льва Х Рафаелем і його учнями.

Зал Константина веде в зал світлотіней – Sala de Chiroscuri, звідки є вихід з одного боку в галерею Лож, з іншої – в капелу San Lorenzo, оформлену фресками Фра Ангелико. Також в Ложі можна потрапити з двору Святого Дамаза по головному шляху – прекрасним сходам, що складаються з 118 мір, зведеній при папі Пие IX.

У дев’ятнадцятому столітті в п’яти залах на третьому поверсі розташовувалася Ватиканська картинна галерея, що складається з невеликого числа картин – обраних творів великих майстрів. Навесні 1908 року в крилі Бельведерского палацу почала працювати Ватиканська пинакотека. У 1932 році за замовленням папи Пия XI для пинакотеки було побудовано нову спеціальну будівлю.

З боку собору Святого Петра, навколо двору Святого Дамаза розташовані особисті апартаменти папи і зал аудієнцій.

Бельведерский палац

Музей Пия-Климента розміщується у Бельведерском палаці, куди ведуть два вестибюлі: круглий з неповторним видом на панораму міста Риму і чотирикутний, в якому знаходиться загальновідомий бельведерский торс Геркулеса.

Біля круглого вестибюля розташований зал Мелеагра, в якому встановлена статуя цього етолийского героя, – міфічного мисливця на калидонского вепра. З круглого вестибюля є виходи у восьмикутний внутрішній двір, який оточений портиком з шістнадцятьма гранітними колонами. У чотирикутних нішах встановлені всесвітньо знамениті статуї Аполлона Бельведерского, Лаокоона і його синів, Персея Антонио Канови, Гермеса Бельведерского.

Шлях з внутрішнього двору веде в галерею Статуй, в якій серед інших творів розміщені Спляча Аріадна, Аполлон Савроктонский, Купідон Праксителя. Далі через зал Звірів (колекція відмінно виготовлених скульптурних фігур тварин) слідують в зал Муз. Він представляє з себе восьмикутне приміщення, підтримуване шістнадцятьма колонами з каррарского мармуру, в якому встановлені античні статуї Аполлона Массагетского і муз, виявлених в Тиволи.

Із залу Муз можна потрапити в Круглу залу на десяти мармурових колонах з куполом і підлогою, викладеною античною мозаїкою, виявленою в Отриколе. Тут знаходяться статуї Церери, Антиноя, Геркулеса, Юнони та ін., з червоного порфіру басейн унікальний у своєму роді по красі і величині. Від цієї зали на південь розташований зал Грецького Хреста, названий так по своїй формі. У нім розміщені саркофаги Святих Олени і Констанції, зроблені з темно-червоного порфіру.

Звідси потрапляють на головні внутрішні сходи музею, створену Симонети. Її прикрашають тридцять колон з червоного граніту і дві з чорного порфіру. Ці сходи приведуть в заснований Пием VII Єгипетський музей; потім на другий поверх в галерею Канделябр, Етруський музей. Розміщений в тринадцяти залах музей заснував Григорій XVI, в нім знаходяться найбагатші збори древнеиталийских цінностей.

Далі сходи виводять в прекрасний сад della Pigna. З торця в стіні обладнана напівкругла ніша (1560 рік, автор архітектор Пирро Лигорио), в якій встановлений бронзовий римський фонтан, що має форму шишки I ст. і дав назву цьому саду.

Галереї Браманте, Арацци, Браччио-Нуово

Музей Кьярамонти займає галерею Браччио-Нуово і північну сторону східної галереї Браманте. Усі сторони галереї Браманте розділені на тридцять відділень, обставлених древніми зборами статуй, барельєфів, бюстів (Юлій Цезарь, Тиберій, Сильний, Сон та ін., бюсти : Сципиона Африканського, Цицерона, Марія та ін.).

Галерея Браччио-Нуово містить статуї: Тита, Августа, Еврипіда, Клавдія, Мінерви, Демосфена та ін., бюсти : Лепида, Марка Антония, Траяна, Адриана та ін. Тільки одні грати відділяють галерею Киарамонте і заснований папою римським Пием VII музей Написів, що має більше трьох тисяч пам’ятників.

Західна галерея Браманте включає наступні зали і музеї. Кабінет нумізматики. Зал альдобрандинской весілля. Кабінет папірусів. У музеї священних предметів зберігаються збори церковного древнього начиння, виявленого в катакомбах та ін. Музей світських предметів включає колекцію античного начиння, виготовленого з різних металів; коштовних каменів; бронзових статуеток ідолів; різьблення із слонової кістки. Зал візантійських художників, де папа Григорій XVI розмістив колекцію картин 13-14 віків.

У західній галереї Браманте (другий поверх) галерея Арацци містить в собі дорогоцінну колекцію килимів, виконаних по картонах Рафаеля, із зображенням діянь святих апостолів.

Ватикан – дивовижна держава. Жоден турист не залишається байдужим після відвідування Апостольського палацу або візиту в папську обитель. Хтось захоплюється Сикстинською капелою, хтось проводить час в строгих садах Ватикану, хтось милується і захоплюється геніальними фресками майстрів Середньовіччя. Але кожен гість тут зустріне і побачить те, що залишить в його пам’яті найкращі враження назавжди.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: палаци ватікана

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *