Музеї Ватикану : Ватиканська пинакотека, музей Кьярамонти, Історичний музей, Колекція сучасного релігійного мистецтва [draft]



Музеї і галереї Ватикану є значимим центром міжнародного туризму. Унікальний архітектурний стиль споруд 12 – 19 віків, найбагатші збори світового мистецтва – істинне культурне чудо світу. Ватиканська пинакотека, музей Кьярамонти, бібліотека Ватикану, Місіонерський етнографічний музей та ін. – це дивовижне багатство розташовується в одному комплексі будівель.

Один з музеїв Ватикану – Ватиканська пинакотека представляє колекцію творів живопису, була заснована у вісімнадцятому столітті папою Пием VI. За наказом Наполеона Бонапарта багато картин в 1797 році було відправлено до Парижу. Рішення повернути художні твори у Ватикан було прийняте на Віденському конгресі в 1815 році.

Картини пинакотеки служили прикрасою папських спокоїв, їх переміщали неодноразово з одного приміщення в інше, до того моменту, поки не розмістили в крилі Бельведерского палацу. Музей урочисто відкрився для публіки у березні 1908 року. Нова будівля (розробка архітектора Л. Бельтрами) для пинакотеки була побудована в 1932 році за замовленням папи Пия XI, в нім же вона розташовується до цього дня. Пинакотека відкрилася в новій будівлі в жовтні 1932 року.

Музей представляє переважно твори італійських художників, також там розміщується колекція візантійського мистецтва, що дістала папою Пием X. Роботи іноземних майстрів нечисленні. У хронологічному порядку у вісімнадцяти залах пинакотеки представлено всього до 460 картин дванадцятого – дев’ятнадцятого віків. За давньою традицією в колекції містяться картини тільки на релігійні теми.

Зали

У першому залі представлені твори середньовічних сиенской, умбрийской і тосканською шкіл. Роботи Никколо і Джованни Пизано.

У другому залі зберігаються твору сиенских художників треченто (період Проторенессанса), зокрема Джотто ди Бондоне і учнів триптих Стефанески; Бернардо Дадди “Мадонна”, Симоні Мартіні, Пьетро Лоренцетти.

У третьому залі представлений флорентійський живопис періоду Ренесансу : твори Филиппо Липпи, Фра Беато Анжелико, Беноццо Гоццоли.

Четвертий зал містить фреску Мелоццо та Форлі, фрагменти мозаїки з церкви Санти-Апостоли.

П’ятий зал – роботи Эрколе де Роберти, Лукас Кранах Старший “Пьета”.

У шостому залі знаходяться полиптихи. Роботи Антонио Виварини, Карло Кривелли.

У сьомому залі можна побачити роботи Пьетро Перуджино “Воскресіння”, “Св. Бенедикт”, “Воскресіння”; Пинтуриккио “Коронація Марії”.

У восьмому залі представлені твору Рафаеля Санті “Мадонна ди Фолиньо”, “Перетворення”, “Коронація Марії”, “Св. Павло”, “Св. Петро”, “Мадонна з немовлям і святими”. Тут також гобелени, виготовлені по ескізах Рафаеля.

У дев’ятому залі зберігаються роботи Леонардо да Вінчі : нескінчена картина “Св. Иероним”, художників 15-16 віків: художника з Венеції Джованни Белліні та ін.

Десятий зал представляє школу Рафаеля і венеціанський живопис; Паоло Веронезе, Тициан, Бордоне.

У одинадцятому залі роботи Федерико Бароччи, Джорджо Вазари.

У дванадцятому залі міститься живопис у стилі барокко Гверчино, Доменикино, Нікола Пуссена, Караваджо, Гвідо Рени.

Тринадцятий зал: Пьетро та Кортону, Рибера.

У чотирнадцятому залі роботи нідерландських і фламандських майстрів : Ніколи Пуссена, Жака Куртуа, Бартоломе Эстебан Мурильо.

У п’ятнадцятому залі виставлені портрети роботи Джузеппе Мариа Креспи, Томаса Лоренца, Тициана, Помпео Батони, Карло Маратта.

У шістнадцятому залі – роботи австрійського художника Петера Венцеля.

У сімнадцятому залі відвідувачам представлені ангели Джованни Лоренцо Бернини.

У вісімнадцятому залі зберігаються ікони і мозаїка.

Ватиканська пинакотека відкрита для відвідування публіки.

Музей Кьярамонти присвячений античній скульптурі. Його заснував в 1805-1807 році папа Пий VII з сім’ї Карамонти. Спочатку музей знаходився в галереї Corridore della Libraria, що сполучає палац папи Пия з Бельведером. У музей класичної скульптури входить три частини: основна частина – Коридор, Galleria Lapidaria, Braccio Nuovo.

Коридор представляє з себе велику арочну галерею, розділену на шістдесят секцій. З обох боків розтягнулися нескінченний ряд бюстів, статуй, рельєфів, саркофагів – близько 800 експонатів римської епохи. Найбільший інтерес викликають величезна голова Афіни, Адриана, що відноситься до епохи; голова посейдона (Нептуна); рельєф першого століття нашої ери, на якому зображені “Три грації” і грецькі оригінали “Дочки Ниоби”, зроблені з беотийского вапняку.

У Galleria Lapidaria розміщується найбільше у світі римських і грецьких написів язичницького і християнського змісту (всього біля трьох тисяч фрагментів). Колекція заснована папою Бенедиктом IV, неодноразово вона розширювалася за сприяння папи Пия VII.

Braccio Nuovo означає відгалуження, новий рукав. Ще в 1806 році в планах папи Пия VII було створення відгалуження від основного музею Кьярамонти. Можливість втілити в життя цю ідею під керівництвом архітектора Рафаеля Стерна з’явилася лише в 1817-1822 році.

У нішах залу розміщена колекція класичних витворів римського і грецького мистецтва, тематично розділена на дві частини : римська історія і грецька міфологія.

Найбільш значними є політик Демосфен (копія з оригіналу Полиевкта, бронза, третє століття до н.е.); виявлена в 1863 році Август з Прима Порту (перше століття); “Поранена Амазонка” (копія); “Сильний і Діоніс” (копія); уособлення річкового божества – статуя Нілу з шістнадцятьма “дітьми”: сфінксами, припливами, крокодилами (копія скульптури), можливо виявлена в 1513 р. в Римі на місці храму Исиди; пастух Ганимед з орлом, посланим Зевсом, щоб його викрасти (копія друге століття до н.е.); Афіна з совою (копія).

Статуя Дорифора (“Списоносець”) послужила прикладом для скульпторів декількох поколінь як зразок істинного грецького мистецтва. Також тут знаходиться прекрасна колекція римської портретної скульптури (найцінніший експонат – портрет Цицерона). Античні колони і підлогова чорно-біла мозаїка (друге століття до н.е.) прикрашають зал в стилі класицизму.

Історичний музей заснований папою Павлом VI в 1973 році. Тут зберігається колекція об’єктів, пов’язаних з історією Ватикану : автомобілі, карети, паланкіни пап, прапори, сідла, солдатська уніформа, предмети, використовувані в повсякденному і святковому житті пап, також фотографії, графіка, документи про минулі церемонії і посади. Колекція містить модель першого (1929 рік) локомотиву Ватикану, парадну карету Льва XII, якою користувалися майже сто років (до римського папи Пия XI).

З 1991 року окремо розташовується секція історичного музею – Padiglione delle Carrozze в палаці Латеран в палатах папи.

Колекція сучасного релігійного мистецтва – галерея релігійного мистецтва відкрита у Ватикані в 1973 році за вказівкою папи Павла VI. Тридцять картин зборів (1956-1957 рр.) спочатку знаходилися у Ватиканській пинакотеке. Згодом частина колекції була розміщена в Salette Borgia і апартаментах Борджиа. П’ятдесят п’ять залів представляють витвори сучасного мистецтва : скульптура, живопис, графіка, вітражі, прикладне мистецтво, подаровані Ватикану колекціонерами і художниками. У ранніх зборах зберігалися твори Симоні Мартіні, Эль Греко, Манчини, Тоси та ін.

У фондах колекції зберігається близько 800 робіт художників всього світу : Анри Матисс (“Мадонна з дитиною”), Моріс Дени, Огюст Роден, Вінсент Ван Гог (“Пьета”), Сальвадор Далі, Макс Бекман, Пауль Клее, Марк Шагал (“Христос і художник”), Ернст Барлах, Отто Дикс, Хосе Давид Сикейрос, Оскар Кокошка, Моріс Утрилло, Пабло Пікассо, Одилон Редон, Жорж брак, Ренато Гуттузо, Амедео Модильяни, Василь Кандинський, Джакомо балла, Жорж Руо (“Осінь в Назареті”), Джорджо Моранди, Бернар Бюффе, Джорджо де Кирико, Альфред Манесье, Френсис Бекон, Эдуардо Чильида, Джакомо Манцу та ін.

Музеї Ватикану здобули широку популярність у світі завдяки дивовижним залам з полотнами великих художників, раніше усього Рафаеля. Щоб не упустити цікаве і розібратися в залах краще скористатися аудіогідом або придбати при вході план-гід. В період напливу туристів зважаючи на довгі черги туроператори радять заздалегідь бронювати візит в музеї. У Ватикан не дозволяється проносити рюкзаки, валізи, довгі парасольки, ножі, алкогольні напої, не допускаються відвідувачі у відкритих майках, коротких спідницях і шортах.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: xudojnyk krivelli 15 stolittia, Цікаві факти про Ватиканські музеї

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *