Загублений світ Венесуели : Національний парк Канайма [draft]



Венесуела створює в уяві картинку загубленої цивілізації, охопленої історичною дивиною і дивовижними пейзажами, з якими не терпиться злитися назавжди. Національний парк Канайма служить тією унікальною освітою, де кожен її компонент говорить про те, що людина опинилася в іншій реальності. Незаймана природа, чиста блакитна вода, пишні зелені ліси – це ті краси, які примушують забути про все. Саме у Канайме, знаходиться найвищий водоспад у світі – це водоспад Анхель і унікальні гірські ландшафти – тепуї.

Загальні відомості

Національний парк розташований на південному сході Венесуели, поряд з Гайаною і Бразилією. Він займає територію в 30 тис. кв. км. Канайма – це старий заповідник, який заснований 1962 року. Завдяки незвичайним плосковершинним горам, які називаються тепуї, парк включений в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Призначення Канайми полягає в охороні гірської місцевості поряд з найбільшими водоспадами.

Віддаленість парку від цивілізації зводиться до того, що до нього досить важко добратися традиційними маршрутами. Доріг, які зв’язують його з населеними пунктами мало, тому найбільш затребуваними є засоби малої авіації. Також дуже популярні подорожі по річках за допомогою каное і піші переходи.

Пам’ятки

Тепуї є візитною карткою парку. Вони є дивовижними природними утвореннями. Їх по-іншому називають столові гори. І справді, якщо подивитися на ці контури, то, неначе, якась велетенська сила поставила на поверхню землі оригінальні столи.

Але якщо удатися до історії, то можна витягнути цілком певні дані про походження гір. Тепуї утворилися у той момент, коли Південна Америка і Африка були такими, що становлять одного суперконтиненту. Гори мають цікавий рельєф: обривисті і різкі схили, а вершини нагадують усічені піраміди. У світі більше ніде таких немає. Всього їх приблизно сотня, і кожна не раз виступала об’єктом завоювання сміливими альпіністами і дарувала їм неймовірний вид з висоти пташиного польоту.

Пемони (місцеві жителі індійці) шанують ці утворення. Тому невипадковим буде, що в перекладі тепуї означає “будинок богів”. Столові гори мають піщану природу. Серед них найвищі – це Ауянтепуи і Рорайма. Експедиція дослідника Роберта Шомбургка в район тепуї надихнула Артура Конан Дойля на створення легендарного “Загубленого світу”.

Близькість Рорайми ясно відчувається за багато кілометрів: над її величезною “стільницею” видніється велетенська хмара, тому що із-за свій висоти гора перетворюється на центр концентрації вологих мас повітря. Це також служить причиною постійних сильних гроз.

Водна система парку

Ще однією прикрасою заповідника виступає водоспад Анхель. Усі його знають ще з уроків географії, як найвищий водоспад у світі. Загальна висота водоспаду складає 979 м. Навіть важко представити, якою мірою це багато. Перш, ніж досягти землі, краплі в найсильнішому потоці розпилюються на найдрібніші частинки і утворюють туман.

Цікаво, що своє ім’я водоспад отримав на честь американського льотчика Джеймса Эйнджела. Згідно з історичними відомостями його літак в 1937 році під час приземлення на Ауянтепуи отримав ушкодження. В результаті усім припало свої ходом спускатися з гори. Дорога до цивілізації зайняла 11 днів. Новина про сміливість мандрівника швидко поширилася всюди і було вирішено дати водоспаду його ім’я.

Повноводні річки Каррао, Чурун, Юруани і Карони притягають туристів своїми прохолодними лагунами неймовірної краси. Вони так і ваблять втомленого мандрівника у свої обійми. У них сконцентрований величезний прісноводий запас води планети. Біля річки Карони є цікава особливість – це темний колір води, який пов’язаний зі збільшенням концентрації гумінових кислот, що потрапляють в річку з перегноєм з берегової лінії. Цю річку ще іменують “черноводной”, як і бразильську Риу-Негру.

Природа

Для національного парку Канайма властива південноамериканська природа перехідної зони від рівнинної місцевості до гористої. Підстави гір стали батьківщиною саван, а на схилах можна побачити вічнозелені ліси. Для рослинності характерна особлива різноманітність. Парк служить справжній коморі ендемічних рослин. У нім виявлено понад трьохсот їх видів. Але найбільшою мірою поширені орхідеї, тому що в цьому місці для них самою природою утворені прекрасні умови: високий рівень вологості і температури. Також є порість лишайника і моху. Попадаються і рідкісні росянки рораймские, які відносяться до комахоїдних рослин.

Тваринний світ парку також налічує велику кількість різновидів. Традиційними представниками фауни для передгір’я є хамелеони, агути, тапіри, пекарі, ягуари, пуми і каймани, що доганяють страх. Хоча, за тривалий період свого проживання каймани майже відмовилися від своїх мисливських звичок і в основному в дикій природі не полюють, а мешкають в ставках, на яких місцеві жителі поять худобу. Дані тварини і стають його здобиччю. Любителі птахів можуть побачити в парку таких своїх улюбленців, як папуги, сови, колібрі.

Пемони

Територія парку служить історичною батьківщиною індійців Пемон, для яких місцеві пам’ятки є культовими, тобто наділеними особливою енергетикою і силою. Аборигени виступають у вигляді невід’ємного символу місцевості, компонентом національного колориту. Тому вони задіяні у сфері туризму як провідники по красотам парку, оскільки вони відмінно орієнтуються в цій місцевості. Для відвідувачів парку вже стало традицією сфотографуватися з представниками племені і послухати їх оповідання.

Написи, які виявлені на території говорять, що ця народність влаштувалася в заповіднику понад 10 тис. років назад. Пемони віддають перевагу жити на рівнинній місцевості Канайми. Вони традиційно займаються полюванням, збирачем, мають городи, де вирощують овочі і фрукти для харчування. Плем’я живе як би окремо від цивілізації: електроенергія відсутня, діти не відвідують школу. Аборигени не використовують медичні послуги, а лікують себе самі народними методами. Деякі жителі за рахунок спорудження хатин в народному стилі мають додатковий доход, тому що приїжджі готові за це платити гроші.

Інфраструктура

На увесь парк функціонує тільки одна автомобільна дорога – це з міста Сьюдад-боливар. Вона єдина має щебеневе покриття. Інших доріг немає. У більшості випадків туристи добираються своїм ходом, хоча це забирає досить хороший відрізок часу і може бути важким і небезпечним маршрутом для непідготовлених мандрівників.

Через це основна маса гостей приїжджає в Канайму з Каракаса на легкомоторному літаку або на каное з дельти Оріноко. Така дорога не забере багато часу, буде такою, що запам’ятовується і захоплюючою. Навколо заповідника немає великих міст, що, загалом, то сприятливо для цієї місцевості, тому що відсутні забруднення і природа зберігає свій незайманою вид.

На території парку відпочивальників готові прийняти декілька готелів. Найшикарніші з них – це Arekuna Camp Lodge і Parakaupa Camp Lodge. Вони нагадують маленькі пальмові будиночки, які напрочуд вписуються в навколишній ландшафт. У них мандрівники можуть не лише відпочити, але відвідати ресторани, кафе, бари, де вони будуть уражені смачною їжею, доброзичливою обстановкою і привітним персоналом.

Національний парк Канайма розкриває перед туристами усі скарби, усе багатство своєї різноманітної флори і фауни. Усе це із-за важкодоступності збереглося майже в первозданному виді. Працівники заповідника уважно стежать, щоб відвідувачі виконували правила поведінки і оберігали природу. Лише тоді все краси збережуться і ними можна буде насолоджуватися ще довгі роки.

Цю місцевість обов’язково необхідно відвідати, навіть незважаючи на важку дорогу. Тому що, тільки проїхавши тисячі кілометрів по савані на джипі, пропливши по річці на каное, пройшовши через густі дикі джунглі і у результаті, піднявшись на тепуї, можна дати оцінку і зрозуміти потужну силу цього місця, красу його незвичності, і доторкнутися до таємниць загубленого світу. Відвідування парку запам’ятається кожному мандрівникові веселковими моментами і знову притягуватиме своєю дивиною. Національний парк Канайма є кращим місцем для екологічного туризму, тому що тільки в цій місцевості можна побачити найдревніші пейзажі планети.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *