Природні пам’ятки Грузії (частина 1) [draft]



Дивовижна країна Грузія окрім своєї гостинності і смачної кухні пропонує гостям насолодитися величними горами, зеленими лісами, чистими озерами і мінеральними джерелами. Національні парки країни є її гордістю і надбанням, і в кожному з них туристи знаходять унікальні природні краси і неповторні пейзажі.

Національний парк Боржоми-Харагаули

У самому центрі Грузії знаходиться національний парк Боржоми-Харагаули. Це найбільша заповідна зона в країні, тому що її територія дорівнює більше 7 % від площі Грузії. Унікальність природоохоронної зони полягає в різноманітності флори, фауни, ландшафтів і древніх пам’ятників архітектури.

Вже в середні віки на цій землі почали створювати національний парк, ще коли нею володіли феодали, які використали ці території для полювання. Після того, як Грузія стала частиною Російської Імперії, в заповідній зоні резиденцію звів брат Олександра II великий князь Михайло Миколайович. Заборонивши на цих землях полювання і захистивши їх, князь, таким чином, зробив передумови для створення заповідника. У 1995 році ці місця були проголошені офіційно національним парком Борджоми-Харагаули, а в 2001 році відкриті для відвідування. У 2007 році парк став членом організації “PAN Park”, що забезпечило йому розвиток, а також безпеку і захист.

Фауна національного заповідника представлена такими тваринами як олені, вовки, куниці, бурі ведмеді, кабани, зайці, білки, лисиці. По близькості Боржоми-Харагаули можна побачити старовинні пам’ятники архітектури, такі як Недзвскую церква 9 віків, купольний храм 13 віків, монастир Читахеви, фортеці Гогия і Петра. Боржоми-Харагаули за усіма показниками можна вважати “європейським”, тому що в нім продумані місця для пікніка і кемпінгу, прокладені стежки для туристів, споруджені будиночки для нічлігу. Для безпеки відвідувачів до додаткових переваг відноситься те, що в парку чергують на конях рейнджери, щоб ніхто не загубився.

Існує декілька входів в парк: основною знаходиться з околиці Боржомі – Ликани, а інші – з населених пунктів Занави, Ацкури, Марелиси і Абастумани. Потрапити в парк можна безкоштовно, але необхідно реєструватися в адміністрації, при цьому обов’язково вказати період перебування. Якщо час знаходження в парку вийшов, а відвідувач до зазначеного терміну не повернувся, то служба порятунку негайно вирушає на пошуки.

Щоб вчинити захоплюючу прогулянку по національному парку, спочатку необхідно відвідати його інформаційний центр у Боржомі. Тут можна підібрати маршрут, погоджувати нічліг в гостьових будиночках, забронювати коней, здійснити плату за додаткові послуги з отриманням квитанції, в якій вказано, що сплачена ночівля в горах. Іноді в гостьові будиночки несподівано з перевіркою приходять рейнджери, тому цю квитанцію краще зберігати при собі. Там же в інфоцентрі можна вибрати спорядження напрокат: рюкзаки, намети, спальні мішки, мотобайки і велосипеди.

Національний парк Кинтриши

У Аджарії на північно-західних і західних схилах Месхетского хребта розкинувся національний парк Кинтриши. Цю територію відрізняє значний перепад висот від 500 м до 2000 м на рівнем моря. Заповідник був організований в 1959 році і насправді є “музеєм просто неба”. На його території є багато гірських річок, головна з яких – Кинтриши, від якої розходяться численні струмки, озера і водоспади. Бурхлива річка Кинтриши впадає в Чорне море поблизу курорту Кобулети, в її чистих водах водяться сазан, шемая, форель. На притоках цієї гірської ріки знаходяться водоспади до 70 м заввишки, а на відмітці 2200 м в горах – два озера.

Завдяки тому, що клімат в заповіднику вологий, на цій території росте багата флора. Приблизно 90 % природоохоронної зони зайняті лісами, в яких можна побачити реліктові дерева кайнозойської ери. У парку ростуть бук, каштан, самшити, граб, сосни і ялини, а також понад тисяча різновидів рослин, деякі з яких знаходяться в Червоній книзі. Фауна заповідника представлена косулями, бурими ведмедями, сарнами, зайцями, ласками, білками, куницями і кабанами. З птахів тут є яструб, гірський орел, канюк, улар (гірська індичка), сокіл, кавказькі куріпки і сови.

Прикрасою Кинтриши служать численні фортеці, церкви, старовинні монастирі і національні будинки, яким не одно століття. Також в парку можна побачити з часів середньовіччя розвалини арочних мостів. Для туристів організовуються пішохідні тури або групові прогулянки на конях у супроводі гіда. Адміністрація парку знаходиться в Кобулети, яку необхідно попередити про своє відвідування Кинтриши, якщо подорож самостійна без гіда. В цьому випадку співробітники парку знатимуть про візит гостей, і якщо раптом хтось загубиться, обов’язково знайдуть.

Національний парк Тбілісі

Всього у 20 км від грузинської межі знаходиться національний парк Тбілісі, а саме в передгір’ях Великого Кавказу поблизу Тбіліського водосховища. Територія парку, що охороняється, має межі з такими історичними провінціями як Шида-Картли, Кахетія і Эрцо-Тианети. Площа парку складає більше 22 тис. га, а перепад висот полягає в межах від 600 м до 1400 м, тому що парк знаходиться на хребті Сагурамо-Иално.

У 1973 році ця територія була оголошена тій, що охороняється, з метою збільшити зелену зону в околицях грузинської столиці. Тривалий час після розпаду СРСР парк був в покинутому стані, але в 2008 році почалося поступове відновлення заповідної зони. А в 2010 році парк був відкритий для відвідування туристами. Зараз територію парку планується збільшити за рахунок Сагурамского заповідника і розташованих поблизу лісових господарств.

Флора представлена кленом, дубом, буком, грабом, ясеном, а деякі рослини відносять до третинного періоду, такі як колхидский плющ, кавказький рододендрон, колхидский гостролист і плющ Пастухова. Щоб зберегти і відновити окремі види рослин функціонує лісгосп і виділена спеціальна територія в режимі резервату, потрапити в яку можна тільки організованими групами.

Різноманітний тваринний світ парку представлений великими ссавцями, але основна мета співробітників-біологів – це збереження кавказького благородного оленя. Окрім мальовничої природи, де є ущелини, гори, річки, ліси і озера, прикрасою заповідної зони виступають історичні пам’ятники. Території національного парку розташовані біля древньої грузинської столиці Мцхети, недалеко від його західних рубежів можна побачити храм Джвари – пам’ятник християнської культури, який знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Для туристів на території парку створені багато облаштованих зон відпочинку, де є кемпінги і можна ставити палаткові табори. Поблизу цього місця знаходиться Тбіліське море (водосховище), яке в період літньої жари виступає рекреаційним об’єктом і улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів і гостей столиці.

Національний парк Тушетия

Історичною гірською областю Грузії в Кахетії є Тушетия. У ній живуть справжні горці, у яких свої традиції, а територія Тушетии відособлена від іншої Грузії. Раніше з цим регіоном було тільки вертолітне повідомлення, а в 1975 році проклали “тушинскую трасу” Пшавели-Омало протяжністю 70 км. При цьому траса діє тільки з липня по вересень, а в інший період Тушетия дійсно відокремлена від іншої землі. До того ж, цей регіон є кандидатом на включення в перелік Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Грузія знаходиться між Європою і Азією, в ній дивовижним чином поєднана велика різноманітність і унікальність. Якщо туристи цікавляться новими місцями для подорожей, то національні парки Грузії якраз те місце, яке треба відкрити для себе. Прекрасні пейзажі і різноманітність природи зробить подорож по-справжньому незабутніми і повними нових пригод.

е умови для мешкання птахів, таких як бородані, кавказькі тетеруки, кавказькі гірські індички і фазани.

Цей національний парк багато в чому відрізняється від інших. На території парку розташовуються селища, в яких постійно живуть люди, до того ж ці поселення і архітектурні пам’ятники охороняються. Мандрівники можуть відвідати села Квавло, Дикло, Шенако і познайомитися в них з кавказькими горцями і довгожителями. В основному усі послуги в парку безкоштовні – вхід, стоянка або установка намету. У парку розміщені інформаційні стенди, покажчики з кілометражем і прокладені маршрути. У зв’язку з тим, що в Тушетии труднопрохідні місця, то сюди зручно і безпечно добиратися на джипах. А пішки дійдуть лише спеціально підготовлені люди. Наприклад, можна доїхати до Омало на джипі, а потім переміщатися по парку на конях. Знаходячись в національному парку Тушетия треба запам’ятати деякі прості правила. У парку заборонено розпалювати вогнища, псувати природу, охоться, пр
иводить собак, смітити, їздити на мотоциклах або автомобілях.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *