Природні пам’ятки Грузії (частина 2) [draft]



Незважаючи на невелику територію, Грузія напрочуд різноманітна. Країна розташована в зоні рухливого альпійського пояса, що обумовлює великий контраст ландшафту. З одного боку це пов’язано з певними труднощами, але з іншого боку, це неймовірна краса. Високі мальовничі гори змінюються прірвами, зеленими долинами і прозорими озерами. У Грузії окрім численних пам’ятників, є багато природних пам’яток, які варто побачити.

Національний парк Вашловани

На південному сході Грузії, в Кахетії, поблизу азербайджанської межі знаходиться національний парк Вашловани. Він вважається однією з найкрасивіших природоохоронних територій Грузії. Заповідна зона являє собою казаноподібну міжгірську западину, яка покрита лісами. Внаслідок важкодоступності цих місць Вашловани зберіг первозданну природу. Багато туристів уявляють, що Грузія – це альпійські луги, високі гори і снігові вершини Кавказького хребта. Національний парк Вашловани частково вписується в ці представлення. Його ландшафт ніби зійшов з сюрреалістичних картин і нагадує злиття савани і прерії.

Заповідник був заснований в 1935 році для охорони лісостепової зони, в 1951 році його наполовину ліквідовували, а в 1957 році відновили. Національний парк, доступний для відвідування туристами, був заснований в 2003 році. Його територія дорівнює більше 250 кв. км, при цьому заповідними зонами, куди заборонений вхід туристам, вважається близько 85 кв. км парку.

У Вашловани росте до 660 видів рослин, при цьому 40 з них зустрічаються тільки на Кавказі. У національному парку можна побачити дерево фісташки, ялівець, вишню, клен, гранат, грушу, інжир. З тварин в заповіднику мешкають зайці, лисиці, бурі ведмеді, дикі коти, борсуки, вовки, кабани, газелі, шакали, гієни, тхори, куниці. У 2004 році на далекій території парку бачили навіть леопарда. З птахів є сойки, голуби, дятли, лазоревки, жайворонки, синиці, куріпки, чорні дрозди, перепели, ластівки. Трав’яний покрив і складний рельєф створюють умови для проживання різних плазунів. Тут водяться полоз, гюрза, котяча і ящеричная змії, грецька черепаха, ящірки.

Ландшафт території парку досить різноманітний: круті схили чергуються ущелинами і скелями, є і рівні ділянки, які переходять в плато. Лісові масиви займають дві третини території, а інша частина зайнята скелями, ярами і степами. На північному сході від парку знаходиться степ, який відділяється від нього прямовисною стіною. Клімат досить посушливий, переважає жарке літо до + 40 З і холодна зима до – 25 С. Внаслідок того, що в цих краях випадає мінімум опадів, в парку джерел, річок і озер майже немає, тільки солоні джерела, що пересихають в жарку пору року. З особливих пам’яток можна підкреслити такі, як останки динозаврів, природний пам’ятник Тахти-тефа, в зоні якого розташовані унікальні грязьові вулкани.

У Вашловани організовано житло для туристів, функціонують кемпінги з будиночками, які розташовані не більше десяти кілометрів від входу в парк. Проживання в облаштованих будиночках платне. Також працює Центр прийому візитерів і рейнджерская служба, де можна узяти в оренду коней і вчинити самостійну верхову прогулянку по парку. Ті, що бажають можуть вибрати тур на джипах по Вашловани. У парку є місця для пікніків, але при цьому відпочиваючих не так вже і багато. Щодня їх в заповіднику можна побачити хіба що влітку. Не варто приїжджати у Вашловани в дощову погоду, тому що парк стає майже непрохідним.

Національний парк Алгети

У районі Тетрицкаро, що близько 60 км від Тбілісі розташовується національний парк Алгети. Він розкинувся на хребті Триалети, висота якого понад 1100 м над рівнем моря. А найвища точка парку – гора Kldekari знаходиться на висоті 2000 м.

Датою заснування заповідної території вважається 1965 рік, у той час тут працював резерв для охорони ялини і кавказької ялиці. У 2007 році цьому місцю було привласнення звання національного парку. Його ландшафт різноманітний, з ущелинами, перепадами висот, ярами і безліччю маленьких річок. Площа парку складає 6800 га, основна частина якої – це ліси. У них ростуть ясен, ялина, бук, дуб, граб, береза, сосна, а також безліч різних кущів і рослин – всього біля 1600 видів. Тваринний світ представлений зайцями, бурими ведмедями, вовками, куницями, лисицями, білками, косулями. Водяться деякі види змій, такі як мідянка і вже. З птахів можна зустріти щигля, перепелятника, тетеревятника, пугача, синицю, ластівку, дятла, одуда.

Національний парк Алгети відвідують не лише туристи, його також використовують для досліджень учені. Він має водно-охоронне значення. В околицях парку туристи можуть відвідати археологічні пам’ятники різних тимчасових періодів, такі як залишки церкви Святої Марії, церкви Святого Георгія, молитовного будинку Квирацховели, а також циклопічні фортеці 9 віків. Для туристів організовуються не лише пішохідні маршрути, але і можливі кінні прогулянки. Також національний парк пропонує вчинити на вибір екологічні, археологічні і ботанічні тури. Поблизу парку Алгети можна подивитися цікаву грузинську пам’ятку – каньйони Биртвиси.

Національний парк Лагодехи

У регіоні Кахетія знаходиться національний парк Лагодехи. Він граничить з Росією і Азербайджаном. З 2003 року Лагодехи працював як заповідник, куди відвідування туристам було обмежено, а в 2005 році ці території стали називати національним парком, і відкрили для відвідувачів.

Особливістю парку є поєднання субтропічної рослинності, альпійських зон, озер і водоспадів. У цій місцевості сприятливий клімат і природа : багато рослинності, напівтемрява і прохолода від крон дерев. У Лагодехи відсутні глибокі каньйони або сюрреалістичні пейзажі, як у Вашловани, але привабливість від мальовничих видів річок і гір анітрохи не менше. Фауна парку досить різноманітна, можна побачити бурих ведмедів, косулею, вовків, оленів, кабанів, рисей і в горах турів. На території національного парку знаходиться невелика древня фортеця.

У національний парк можна потрапити з трьох місць. Головний вхід розташований на півночі міста Лагодехи, до нього можна добратися по Вашлованской вулиці. Увійшовши через основні ворота, можна побачити інфоцентр і багато прокладених доріг. Інший вхід розташований на півночі села Нинигори, а третій – на півночі Мицими.

У Лагодехи для відпочивальників існує декілька маршрутів. Короткий шлях, довжина якого 3 км починається у головного входу і проходить вгору по річці Шромисцкали, доводить до невеликого водоспаду, в якому влітку можна викупатися. Також по дорозі туристам попадеться міст і декілька підйомів. Для досвідчених мандрівників існує триденний шлях по альпійських зонах Лагодехи, який бере старт у села Нинигори, після веде на хребет, проходить біля озера, на території якого розташовується державний кордон, і спускається в Мицими поряд з фортецею. Вхід в парк безкоштовний, але за установку намету оплата береться. Також додатково можна узяти в оренду коней. У національному парку смітити і розводити вогнища строго заборонено.

Національний парк Колхети

На рівнині Колхети, між гирлами річок Тикури і Супса знаходиться національний парк Колхети. Він був заснований в 1999 році при участь Глобального екологічного фонду і Всесвітнього банку. До складу парку також входить заповідник Колхети, який існує з 1947 року і займає площу близько 500 га. Територія цього парку відрізняється від багатьох інших національних парків Грузії, тому що в Колхети ростуть ліси з тропічними і субтропічними зонами.

У цьому регіоні лісу і заболочені території мають цінну біогеографічну і палеогеографічну інформацію, служать природним скарбом Грузії. Багато лісів тут було утворено ще в третинному періоді, тобто мільйони років назад. Це був період, коли динозаври вже зникли, і Земля являла собою тропічний ліс. З часом температура на планеті знижувалася, і 1,8 млн. років назад почався Льодовиковий період. Тоді по усій Європі зникли тропічні ліси, причорноморські степи перетворилися на тундру, але в Колхидской низовини тропічні ліси змогли залишитися. Коли на ці землі прийшли люди, вони стали для господарських потреб вирубувати дерева, і зараз Колхидская низовина являє собою розорану рівнину, а залишки третинних лісів можна зустріти тільки біля озера Палеостоми.

Нині площа національного парку складає близько 30 тис. га, до того ж половину з них займають болота, які знаходяться під охороною. Тут можна зустріти рідкісні болотяні рослини, такі як біле латаття, дуб Гартвиса, вільха бородата, имеретинский дуб. Також прибережна зона Колхети входить в міграційну дорогу африканських і євразійських водоплавних птахів.

Озеро Палеостоми виступає важливій складовій національного парку. На його дні учені знайшли залишки поселення, яке датується другим століттям. Фахівці допускають, що на цьому місці знаходилося місто Фасис – економічний і культурний центр Колхіди. Древні міфи говорять про те, що в нім зупинялося судно аргонавтів. Також передбачається, що саме на цій землі була виготовлена перша грузинська монета.

Озеро відвідують багато туристів, іхтіологів і орнітологів, тому що в нім мешкає до 100 видів риб, а через ці краї мігрує близько 200 видів птахів. Озеро Палеостоми і заболочені території Колхети виступають рідкістю для чорноморської зони і дозволяють тут розвивати не лише піший туризм, але і прогулянки на конях, дайвінг і човнові прогулянки. Для туристів пропонується безліч маршрутів, різні і засоби пересування по воді – від човнів і катерів до каяків. У національному парку Колхети відмінно розвинена туристична інфраструктура, виділені спеціальні місця для пікніків, є міні-готелі, побудовані ресторани, в яких пропонуються блюда національної кухні.

Відвідавши Грузію хоч один раз, ніхто ніколи її не забуває. Побувавши в національних парках Грузії, кожен знайде зайняття до душі. Природні пам’ятки дозволять насолодитися прекрасними ландшафтами, дивовижними лугами, лісами, що чудово збереглися, а так само вершинами місцевих гір, від яких захоплює дух. Піші або кінні прогулянки надають можливість відпочивальником подивитися місцевість і одночасно намилуватися шикарними видами парків.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *