Туристичні об’єкти Тбілісі [draft]



Подорож в Тбілісі розкриє усі таємниці столиці Грузії з її величними монастирями, старовинними кварталами і сучасними вулицями, театрами, виставками просто неба і базарами. У Тбілісі все самобутньо, унікально, екзотично. Це місто високої культури, яка складалася століттями і перетворилася на національне багатство країни. Екскурсії по Тбілісі включають огляд головних пам’яток : храм Святої Трійці, Сіонський собор, фортецю Нарикала, міст Світу, проспект Руставели, площу Свободи, кам’яну церкву Анчисхати, парк імені Гейдара Алієва, сірчані лазні, етнографічний музей поблизу Черепашачого озера, Тбіліський ботанічний сад та ін.

Уперше назва Тбілісі (“тепле джерело”) зустрічається в четвертому столітті. Його виникнення зв’язують з існуванням в місті теплих сірчаних джерел. Здавна в російській мові використали назву Тифліс, в 1936 році як офіційну набули форми Тбілісі, більше співзвучної з національним звучанням.

Тбілісі розташовується в Тбіліській улоговині, розтягнувшись тридцяти кілометровою неширокою смугою в долині річки Кури по схилах гір. Поблизу міста виділені місця з 6-8-бальною сейсмічністю. Переважає напівсухий субтропічний клімат; літо печеня тривала; зима суха; коротка весна м’яка і тепла.

Рослинний і тваринний світ регіону різноманітний і багатий. Для збереження біорізноманітності і захисту природних комплексів утворений Тбіліський національний парк. В околицях столиці мешкає багато птахів і плазунів, з тварин зустрічаються вовки, лисиці, шакали.

Датою заснування Тбілісі вважається п’яте століття нашої ери, в період правління Вахтанга I Горгасали, царя Іберії. У шостому столітті місто перетворилося на столицю. У історичному центрі Тбілісі під час розкопок виявлені термальні лазні I – II віків з системою керамічних труб, з басейнами викладеними мозаїкою і роздягальнями. У міських районах при розкопках знайдені поселення VI – III віків до нашої ери.

Сучасний Тбілісі – важливий соціальний, промисловий, культурний центр Грузії. Він служить транзитним центром для транснаціональних торгових і енергетичних проектів. Тбілісі неодноразово ставало “яблуком розбрату” для різних сил на Кавказі із-за стратегічно вигідного розташування між Азією і Європою.

Уся історія міста відображається в його архітектурі: від широкого проспекту Руставели до вузьких вулиць району Нарикала, що збереглися з раннього Середньовіччя.

По легендах колись давно територію Тбілісі покривали ліси. У п’ятому столітті під час царського полювання Вахтанга Горгасали підстрілений фазан зварився в гарячому джерелі. Стратегічне розташування і медичні властивості термальних джерел дали підстави Вахтангу веліти створити місто і назвати його “тепле джерело”. Нині на передбачуваному місці основи розташовується квартал Абанотубани (“квартал лазень”).

З 1966 року в Тбілісі функціонує метрополітен, що активно розвивається за радянських часів, застій, що випробував, після розпаду СРСР, з 2008 року проводиться модернізація. У будівельних роботах метрополітену брало участь 2500 цивільних і військових будівельників.

У 2000 році відкрилася на лінії остання станція. У тбіліському метрополітені задіяна лінійна система руху електропоїздів з однією пересадковою станцією. За величиною столичний метрополітен є другою підземною дорогою в Закавказзі.

До 2010 року проїзд можна було сплатити за допомогою жетонів, зараз система оплати проїзду здійснюється по пластикових картах. Назви станцій вказані на грузинській і англійській мовах.

У радянський період в столиці існували канатні дороги. У 1990 році на повітряному мосту, що веде до пантеону Мтацминда, сталася важка катастрофа із загиблими і пораненими. У 1990-і роки багато канатних доріг припинили свою роботу. І тільки в 2012 році міською владою була відкрита нова канатна дорога, що сполучає парк Рике і фортецю Нарикала. Навесні 2013 року після тривалої реконструкції був відкритий для відвідувачів знаменитий тбіліський фунікулер.

Столиця Грузії є великою і важливою залізничною розв’язкою Грузинської залізниці. Недалеко від міста зі східного боку розташований міжнародний аеропорт Тбілісі імені Шота Руставели.

У 2007 році завершилася реконструкція аеропорту : вдосконалені злітно-посадочні смуги, рульові доріжки, перон, побудовані міжнародний термінал, паркінг, встановлено нове навантажувально-розвантажувальне устаткування. До центру міста проведена залізнична гілка.

Аеропорт модернізували як сучасний функціональний об’єкт із застосуванням високих технологій. Спроектований для забезпечення оптимального обслуговування пасажиропотоку і багажів з паркінгу на літаки. У аеропорту працюють представництва організацій по прокату автомобілів, точки громадського харчування, магазини дьюти-фри.

Спрадавна Тбілісі є культурним центром Грузії. На південному сході столиці по обидві сторони Кури розташований її історичний район – Старе місто, де на вузьких вулицях збереглися риси середньовічної забудови. Це древні руїни цитаделі Нарикала, добудованої в 16-17 вв турками; церква Метехи, кам’яна церква Анчисхати, кафедральні собори Сиони і Самеба.

Сучасний Тбілісі має європейський вигляд, фасади грандіозних багатоповерхових будинків виходять на широкі проспекти і бульвари з розкидистими деревами.

У Тбілісі склалися багаті театральні традиції. Щорічно 14 січня в столиці відмічають день грузинського театру. Дата вибрана з нагоди першого показу в 1850 році п’єси творця грузинського театру Георгія Эристави. На той момент це був єдиний професійний театр в Грузії. Нині в Тбілісі більше десятка театрів різних напрямів.

Провідний драматичний театр в Грузії – Тбіліський академічний театр імені К. Марджанишвили.

На проспекті Руставели знаходиться Тбіліський академічний драмтеатр імені Ш. Руставели. На основі Державного театру драми, що існував з 1920 року, в Тифлісі був створений в 1921 році театр, названий в честь Шота Руставели. У 1926 році керівником театру був призначений А. В. Ахметели. У 1966 році присвоєно почесне звання академічного.

Прадавній театр у світі (більше 160 років) – Тбіліський державний вірменський драматичний театр імені П. Адамяна. Це державний театр, який працює за рубежами Вірменії.

На основі пересувного музично-драматичного театру “Кооптеатр” (1926) Михайло Чиаурели і Д. Дзнеладзе в 1934 році заснували Тбіліський театр музкомедії імені В. Абашидзе. На сцені цього театру в 1938 році була поставлена перша грузинська оперета “Хаджарат” Куртиди. На театральній сцені йшли спектаклі: “Улюблена племінниця” Милорави, “Бабка” Габичвадзе, “Пісня про Тбілісі” Милорави, “Пізно, та щасливо” Айвазяна, “Маріца”, “Сільва”, “Баядерка” Кальмана, “Трембіта” Милютина, “Пісня весни” Плиева.

У театральну трупу входили заслужені артисти Грузинської РСР Бериашвили, Кобахидзе, Саларидзе, Гурашзили та ін. В 2005 році театр дістав назву Тбіліський театр музики і драми ім. Васо Абашидзе. Доиашвили Давид Теймуразович є художнім керівником театру.

У 1909 році в столиці заснований Тбіліський азербайджанський драматичний театр імені Гейдара Алієва. У 1922 році присвоєний статус Державного театру.

Грузинський театр опери і балету ім. Палиашвили – великий музичний театр заснований в 1851 році, знаходиться на проспекті Руставели.

Пожежа 1874 роки знищила будівлю театру. Згоріли декорації, костюми, музична бібліотека і інструмент. Після цього театр деякий час не діяв. Відновив роботу в 1896 році в новій будівлі постановкою опери Глинки “Іван Сусанин”. При радянській владі театр перетворився на центр національної музичної культури.

У 1927 році Микола Маршак заснував Тбіліський театр юного глядача, що став одним з перших на Кавказі театрів для дітей. З 1932 року на проспекті Руставели діє Тоннабилисский російський драматичний театр імені А. С. Грибоедова.

У квітні 1997 року в Тбілісі уперше в історії проводилися молодіжні Міжнародні Дельфийские ігри – перша Всесвітня молодіжна Дельфиада. В цей же час в столиці проходив другий Всесвітній Дельфийский конгрес. На Всесвітню молодіжну Дельфиаду зібралися учасники 11-25 років з 16 країн: Австрії, Грузії, Росії, США, Іспанії, України, Білорусі та ін.

Зали і сцени філармонії, театрів, консерваторії, культурних центрів, палаців надавалися для виступів і презентацій. Під час урочистого відкриття Дельфиади був виконаний гімн “Казковий день” Иосеба Кечахмадзе на вірші Гиви Чичинадзе. У музеї “Карвасла”, у фойє Тбіліської філармонії, Дитячій картинній галереї працювали великі виставки.

Найвідомішими і відвідуваними туристичними об’єктами столиці Грузії є площа Свободи, кафедральний собор Святої Трійці, проспект Руставели, кафедральний собор Сиони, кріпосний комплекс Нарикала, Тбіліська опера, будівля парламенту Грузії, історичний район Метехи, церква Різдва Діви Марії – Анчисхати, гора Мтацминда (Свята Гора), православна церква Кашвети.

Відвідавши Тбілісі, можна побачити одне з древніх і красивих міст Європи, свій неповторний стиль, що має, власне звучання і аромат. На вигляді грузинської столиці за півтори тисячі років існування залишився відбиток кожного століття. По вузьких вулицях Тбілісі приємно гуляти у будь-яку пору року, знаходячи нові цікаві місця. Тут кожна будівля дихає історією: древні церкви, внутрішні дворики, навісні балкончики.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *