Природа Вірменії : чарівна і дивовижна [draft]



Вірменія має багату природу. На цьому невеликому шматочку землі можна зустріти понад 3200 видів рослин, з яких 120 росте тільки в цій країні. Багато рослин навіть названі вірменськими іменами. Також різноманітний і тваринний світ Вірменії, де налічується до 12000 видів. Багато хто з представників фауни є ендеміками. Відвідуючи Вірменію, ніхто не може не звернути увагу, не насолодитися чарівною і дивовижною природою країни.

Природа Вірменії зробила величезну роль в історії вірменського народу. На кшталт того, як в період всесвітнього потоку вона виступила вогнищем утворення нового людства, так і пізніше природа Вірменії виручала свій народ за часів боротьби проти ворожих нападів.

Завдяки глибоким ущелинам і високим горам, фортеці вірмен були неприступними. Річки розливалися, коли ворог проходив по них, а озера своїм блиском засліплювали нападаючих супротивників.

Багато відомих художників зображували природу Вірменії в усій її красі, а поети у своїх творах прославляли її. Їй присвячені багато пісень і віршів, де описується, наскільки вона сумісна з багатовіковим минулим і культурою вірмен.

Рослинний світ

У Вірменії можна зустріти багато різних видів рослин. У цій країні росте понад 3200 видів вищого класу, виходить на кожну тисячу квадратних кілометрів, в середньому 107 видів. Це виходить у багато разів більше ніж в тропічному поясі. Понад 120 видів рослин можна побачити тільки у Вірменії. Багато хто з них називається вірменськими іменами: вірменський полин, вірменська берізка і інші.

Різноманіття вірменської флори є наслідком естествоведческого розвитку, специфічного географічного положення і гірської природи місцевості. У минулому геологічному минулому, на цій землі росла тропічна і субтропічна рослинності. В період древнього оледеніння від впливу тих, що змінюють один одного холодного, сирого і жаркого, сухого кліматів з’явилися нові види рослин.

Низькі ділянки покриті рослинами тропічного і субтропічних поясів. Часто можна зустріти деревій. Він адаптувався до сухих умов і завдяки міцним кореням з глибини землі дістає воду.

У напівпустелях араратской улоговини, які розташовуються на висоті 1000-1500 м, переважають каперс, верблюжа колючка і нев’януча квітка. Також є шипшина, астрагал і інші квіти.

Степовий пояс є найпоширенішим у Вірменії. Він займає висоти від 1400 до 2600 м. Цьому поясу властива ковилова, пирійна, а в піднесених частинах пояса характерна злакова рослинність. Вірменія не багата лісовими масивами. Вони займають тільки 10 % територій. На північному сході, лісистість дорівнює 30 %, де основний вид дерева східний бук, частково сосна і дуби.

У південно-східному лісовому масиві є дуб, клен, ясен і ліщина. На узбережжі річки Цав можна зустріти платановий бор, який єдиний в країні. У цій місцевості у минулому жерці читали свої молитви.

Відомі ліси арцахской села Ннги, в яких повно їстівних плодів. Тут, в диких лісах росте фундук, волоський горіх, ожина, суниця, мушмула, яблуко, груша, слива, каштан, знаменита спаржа, а також усі види зелені, які входять до складу національного “Жнгялов хаца” (хліби із зеленню). Величезне значення мають також і північні ліси Арцаха. Там можна побачити рослини, які рідко зустрічаються у Вірменії.

Рослинність альпійського і субальпійського пояса знаходиться більше 2200 м. У цій місцевості лугу, прикрашені різними кольорами, що здалека нагадує різноколірні килими, які іменують “альпійськими килимами”. Альпійський пояс, своїми шикарними пасовищами і сінокосами, робить особливу роль для скотарства Вірменії. Таким чином, рослинність Вірменії значно збагачує тутешню природу.

Тваринний світ

Фауна Вірменії досить різноманітна. Налічується до 12000 видів, з них: 75 – ссавці, 43 – плазуни, 302 – птахи, і понад 11000 – комахи і безхребетні.

Багато представників тварин зустрічаються тільки у Вірменському нагір’ї. Такі як, козел безоара, вірменський дикий баран, вірменська рогата змія, кавказький фазан. Ендемічним видом виступає гадюка Дариевского. А також існує багато видів тих, що проникли з інших країн.

Поширеними тваринами є ведмідь, вовк, кабан, заєць, лисиця, шакал і інші. З птахів – сокіл, орел, перепелиця, сова, куріпка. Також зустрічаються кажани і гризуни.

В основному, розподіл тваринного світу відповідає розташуванню рослинних зон. Але із-за рухливості тварин, багатьох їх їх можна побачити майже скрізь. Це бурий ведмідь, заєць, вовк, лисиця і інші.

У пустинних і напівпустинних поясах є польова миша і тушканчик, також можна зустріти степового кота і їжака. У предгірних районах мешкають отруйні змії, наприклад гюрза. Супротивники отруйних змій – сокіл, лелека, а також що регулярно зустрічаються – хом’як і ласка. Є багато комах, з яких отруйними вважаються тарантули і скорпіони.

Для гірської сухої рослинності характерні дикий баран, козел безоара і гепард, що потрапив з Араксской долини. Усі ці три види на рубежі знищення і включені в Червону книгу.

У гірському степу живуть ховрах, тушканчик, кріт і польова миша. Багато хто з птахів робить величезну користь сільському господарству, знищуючи комах, які завдають шкоди плодам. Тому дуже цікавим є чернолобий сорокопуд, який стежить за округою, сідаючи на електричні дроти. Сорокопуд схоплює яку-небудь комаху, як тільки воно з’являється. Величезну користь також приносять шпаки.

Лісовій зоні властиві ссавці. На півночі зустрічаються рись, сарна, кабан і бурий ведмідь, в Зангезуре – шакал, дикобраз, сирійський ведмідь, в Арцахе – ще і борсук. У Хосровском заповіднику мешкають велетенські грифи, які важать до 12 кг, а розмах крил досягає 3 м. Субальпійський і альпійський пояс відомий безліччю птахів, комах і різних метеликів.

Багато тварин живуть у водах Вірменії. З ссавців поширені кабан, очеретяний кіт, а з птахів – гусак, качка, лелека, лебідь. У річці Аракс зустрічаються 13 видів риб. У озері Севан плавають кохак, форель, сиг. Озеро Арпи знаменито своїм карасем. Верхні течії гірських річок повні фореллю.

Певний інтерес викликають періодичні переміщення тварин з метою живлення і розмноження. Так, 20-25 років тому, єгипетські горлиці в цій країні були птахами перелітними, а зараз вони зимують в Єревані і в його околицях.

В цілому, Вірменія має абсолютно дику, але відносно безпечну фауну. Тварини немов роблять гостиннішою і цікавішою тутешню природу.

Світ флори і фауни Вірменії багатий, різноманітний і унікальний. Для любителів природи рослинність і тварини Вірменії представляють великий інтерес.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *