Відвідування космодрому Байконур – екскурсія в колиску космонавтики [draft]



Стати космічним туристом і вчинити політ в космос сьогодні досить дороге зайняття. Але потрапити на космодром Байконур, звідки почалося дослідження космосу, звідки був зроблений запуск першого супутника Землі і перший політ людини в космос, цілком можна зробити. Захоплююча екскурсія на космодром Байконур надає можливість постежити за передстартовими заходами, запуском космічних кораблів, відвідати інженерні комплекси і стартові майданчики космодрому, музеї космонавтики і багато що інше, про що інші тільки мріють або дивляться по телевізору.

Байконур – це місце, з якого розпочалося спілкування людини з незвіданим і загадковим космосом. Саме з цієї території відправився підкорювати космічний простір Юрій Гагарін.

Місто Байконур знаходиться в Казахстані на правому березі річки Сирдарьї, виступає житловим і адміністративним центром космодрому Байконур. До 2050 року місто і космодром узяті в оренду у Казахстану Російською Федерацією. На час оренди Байконур має статус міста федерального значення Росії, але він не виступає його суб’єктом. Під юрисдикцією Казахстану перебували митниця “Байконир”, яка обслуговує аеропорти і управління внутрішніх справ Казахстану, яке виконує реєстраційні функції.

Космодром

Космодром Байконур є першим і найвеличезнішим космодромом у світі. Його площа дорівнює 6717 кв. км. В перекладі з казахського Байконур (Байконир) означає родюча земля.

Космодром Байконур виявився першим у світі полігоном, з якого був здійснений перший запуск супутника Землі і політ в космос людини. Також з цього місця були запущені пілотовані космічні апарати серій “Схід”, “Схід”, “Союз”, орбітальні станції серій “Світ”, “Салют”, система багаторазового застосування “Енергія” – “Буран”, штучні супутники Землі і міжпланетні космічні апарати. Всього ж із стартових майданчиків космодрому було зроблено понад 1200 стартів ракет космічного призначення і близько 2000 стартів міжконтинентальних балістичних ракет. На різні орбіти виведені близько 1500 космічних апаратів наукового, військового і народно-господарського призначення, а також супутників.

Байконур нарівні з космодромами Цзюцюань (Китай) і Мис Канаверал (США) призначений для запуску космічних апаратів з людьми на борту. Найпершою ракетою, яку випробували на Байконурі була міжконтинентальна балістична ракета Р- 7, створена С. П. Корольовим. Перший штучний супутник Землі був виведений на орбіту 4 жовтня 1957 року ракетою Р- 7. А 12 квітня 1961 року з Байконура був зроблений старт космічного корабля “Схід” з Юрієм Гагаріним на борту. Зухвале хвилювання слова “Уперше у світі”. – не одного разу були чутні звідси на усю планету, коли космодром вдало здійснював свої експерименти і унікальні запуски.

Зараз завантаження космодрому Байконур має саму напружену у світі. На нього лягає головне завдання здійснення пусків ракет космічного призначення важкого класу типу “Протон-м” і “Протон-К”, і ракет космічного призначення середнього класу “Союз”, які в першу чергу пілотуються програмою.

Місто

Населення Байконура досягає понад 70 тисяч чоловік, частина з яких задіяні на підприємствах космодрому. У місті мало опадів і багато сонця, періодично дмуть вітри.

Історія Байконура бере свій початок в 1955 році, коли було вирішено про створення Науково-дослідного випробувального полігону для ракетної техніки. Офіційною датою заснування полігону вважається 2 червня 1955 року. Він і селище, що примикає до нього, отримали неофіційне ім’я Зоря. Поступово селище росло, і незабаром йому було дано офіційну назву – Ленінський, а після з’явилося питання про привласнення йому статусу міста. Замислювалося назвати місто Звездоградом, що в повному ступені характеризувало б діяльність, на якій грунтувалося життя міста, але зупинилися на назві Ленинск.

Після розвалу СРСР кількість космічних пусків різко зменшилася, місто стало повільно пустіти і приходити в занепад. Незрозумілим став і статус космодрому – він виявився на території Казахстану, тоді як використала Байконур завжди Росія. Тільки у 1994 рік був поміщений Договір між Казахстаном і Росією згідно з яким Росія використовуватиме космодром в обмін на щорічно виплачувану орендну плату Казахстану. У 1995 році місто Ленинск було перейменоване у Байконур.

Нині місто Байконур має розвинену інфраструктуру: аеропорт, залізна і автомобільна дороги, філії університетів, школи, лікарні, спортивний комплекс, ресторани і кафе.

Пам’ятки Байконура

У місті є багато пам’ятників, які встановлені на честь відомих учених і дослідників космічного простору : пам’ятник академікові С. П. Корольову, розташований на однойменній площі, пам’ятник відомому конструктору М. К. Янгелю, В. П. Бармину, академікам В. И. Кузнєцову, В. П. Глушко, М. С. Рязанському, Н. А. Пилюгину, головний маршал артилерія М. И. Неделину, генерал-лейтенант Г. М. Шубникову, генерал-полковник А. А. Максимов і звичайно пам’ятник Ю. А. Гагарін. Також його ім’ям названа вулиця, по якій космонавти в’їжджають з аеропорту в місто.

У Байконурі є багато парків і зелених скверів, також названих на честь відомих людей. Так в парку Г. М. Шубникова встановлена архітектурна композиція “Наука-космос”: в одній руці жінка тримає земну кулю, а в іншій – ракету, яка дивиться в небо.

Гордістю кожного жителя Байконура служить макет ракети-носія “Союз”. Він змонтований і закріплений на залізобетонному постаменті, який нахилений до горизонту. У місті також знаходиться музей академіка Корольова – це будинок, в якому він жив, буваючи на космодромі.

Православний храм Байконура – храм святого великомученика Георгія Побідоносця був відкритий в 1992 році. З того часу починається історія становлення православної церкви в місті.

Гості Байконура можуть купити різні сувеніри або літературу, яка розповідає про космодром і місто.

Сьогодні у туристів є можливість вчинити унікальний тур на пілотовані і непілотовані пуски космічних апаратів з космодрому Байконур. Захоплююча програма екскурсії подарує гостям незабутні емоції і враження.

У туристів буде можливість не лише відвідати космодром, монтажно-випробувальні корпуси, стартові майданчики, історичні пам’ятники міста, музеї, але і спостерігати усі моменти підготовки до старту – вивезення і установку ракети, прес-конференцію екіпажів, відчути передстартове хвилювання, і, звичайно ж, побачити немислиме видовище – запуск космічного корабля. Таку подорож кожен запам’ятає назавжди. Після туру на Байконур космос стане набагато ближчий.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *