Молдавія – маленька сонячна країна [draft]



Молдавія має унікальну і цікаву культуру, безліч мальовничих історичних і природних пам’яток. Передусім туристичний інтерес в Республіці Молдова викликають археологічні пам’ятники, а також найбільші в Європі винні підвали і виноробницькі підприємства. Насичена екскурсійна програма дозволяє сповна насолодитися неповторними і самобутніми традиціями Молдавії.

Резюме країни

  • Республіка Молдова – офіційна назва країни.
  • Держава в Південно-східній Європі граничить з Україною і Румунією. Молдавія не має виходу до моря.
  • Кишинів є столицею.
  • Площа країни складає 33846 кв. км.
  • Населення Молдови досягає більше 3,5 млн. чоловік.
  • Форма правління – парламентська республіка.
  • Офіційна мова – молдавська, румунська.
  • Найбільшими містами є Кишинів, Бельци, Тирасполь, Бендери, Рибник.
  • Основна релігія – православ’я.
  • Офіційна валюта – молдавський лей.
  • Часовий пояс UTC+2.

Історія

Назва країни Молдова пішла від назви річки Молда (чи Молдова). Згідно з середньовічними джерелами, саме у басейні цієї річки спочатку знаходився центр Молдавського князівства.

Територія сучасної Молдавії до 14-го століття в різні періоди була частиною володінь всіляких племінних союзів і державних утворень. У другій половині 14-го століття увійшла до складу Молдавського князівства, в 16-18 повіках знаходилася під владою імперії Османа.

У 1711 році в Яссах молдавський господарь Дмитро Кантемир прийняв присягу на вірність Росії. Пізніше він переселився в Росію, де був одним з наближених Петра I.

У 1858-1861 роках внаслідок об’єднання Молдавського князівства і Валахии утворилася держава, назва Румунія, що отримала пізніше.

Молдавська Демократична Республіка була проголошена в 1917 році. Молдавська АССР утворилася на території України в 1924 році. У 1940 році була створена Молдавська РСР. У 1941-1944 роках, під час Великої Вітчизняної війни, Молдавію окуповували германські і румунські війська. У 1944 році, в ході Ясско-кишинівської операції, радянські війська звільнили територію Бесарабії.

Незабаром згідно з постановою Ради Міністрів СРСР в республіці були репресовані, “розкуркулені”, депортовані в Сибір і Казахстан 35 тисяч жителів Молдавії (повернутися їм було дозволено після 1957 року). За участю інших республік СРСР почалися роботи по відновленню і будівництву економіки Молдавської РСР.

Незалежність Республіки Молдова проголошена в серпні 1991 року, в 1994 році прийнята Конституція.

Що почався ще в 1989 році конфлікт між придністровською і молдавською владою, в 1992 році привів до озброєних зіткнень і численних жертв. Завдяки втручанню Росії і присутності російських збройних сил в Придністров’я, бойові дії вдалося припинити. Нині в зоні конфлікту безпеку забезпечують Спільні миротворчі сили Росії, Молдавії, Придністровської Молдавської Республіки і військові спостерігачі від України. Досі угоду з приводу статусу Придністров’я не досягнуто.

Навесні 2009 року в столиці сталися антиурядові безлади.

Географія

Молдова займає територію на південно-західній околиці Східно-європейської рівнини, охоплюючи бо́льшую частину межиріччя Дністра-лозини і вузьку смужку лівобережжя Дністра в середньому і нижній течії. Молдавія має вихід до Дунаю (довжина берегової лінії складає близько 950 м).

У Молдавії 60 міст (Кишинів, Бельци, Бендери, Тирасполь, Комрат та ін.) і 917 сів. Найбільше місто Кишинів знаходиться в центрі країни, другої за величиною місто Тирасполь, – на лівому березі Дністра.

У справжній період велика частина лівобережжя Дністра і муниципій Бендери контролюються невизнаною державою Придністровська Молдавська Республіка.

Невелика територія Молдови відрізняється різноманітністю природних умов, які значною мірою сформувалися під впливом довколишніх регіонів південно-західної частини Карпатських гір і Східно-європейської рівнини.

Рельєф – пересічений, визначається чергуванням рівнинних степових просторів з лісовими або лісостеповими височинами. Горбиста рівнина розділена річковими долинами і балками. Основні форми рельєфу Молдови – яри, балки, долини, гиртопи (пониження).

На півночі Республіки Молдова знаходиться Молдавське плато із згладженим рельєфом і плоскими междуречьями. Між долинами Дністра і Реута тягнеться Придністровська піднесеність. У середній частині розташована Центральномолдавская піднесеність Кодри, на заході якої знаходиться найвища точка країни – гора Баланешти. Південніше Кодр тягнеться Південно-молдавська рівнина – з широкими долинами, ярами і балками.

Клімат Молдови помірно-континентальний. М’яка зима коротка, жарке літо тривале. Циркуляція повітряних мас характеризується переважанням теплих західних і вологих атлантичних вітрів. Періодично на територію країни вологе і тепле середземноморське повітря приносить щедрі дощі, східний і південно-східний сухий помірно-континентальний вітер викликає посушливу погоду, від холодного арктичного повітря залежить різка зміна погоди і похолодання.

Територію Молдавії відносять до зони недостатнього зволоження. Спостерігається нерівномірне випадання опадів як по сезонах, так і по роках, більше половини доводиться на період з квітня по жовтень.

До позитивних характеристик клімату Молдавії відносять тривалість сонячного сяйва, високий температурний режим, тривалість вегетаційного періоду. Негативно позначається дефіцит вологи, що призводить до посух, і зливові дощі в теплі місяці, сприяючі розвитку ерозії.

Республіка Молдова небагата поверхневими водами. Річкову мережу представляють численні постійні і тимчасові річки. На півночі – густіша, і на півдні – рідкісніша. Усі річки відносяться до басейну Чорного моря. Найбільш великі річки -Днестр і Пруть; крім того притоки Дністра – Бик, Реут, Ботна, Икель. Основними джерелами живлення річок служать снігові і дощові води.

Судноплавство по річках Лозина і Дністер здійснюється на окремих ділянках. У Молдавії є вихід до Дунаю.

На території країни 57 озер, переважають малі озера; побудовані більше 1600 штучних водойм.

Запаси підземних вод, придатні для використання, також невеликі. Налічується декілька тисяч джерел і колодязів. У багатьох районах Молдавії зустрічаються мінерально-питні, а також на окремих ділянках лікувально-мінеральні підземні води з різним хімічним складом. На території налічується декілька тисяч колодязів і джерел.

З грунтів переважають чорноземи. Нині із-за високої освоенности площ природна рослинність займає невеликі ділянки. З цієї ж причини сучасна фауна значно бідніша за минулу.

Рослинний світ

Молдавія розташована в двох рослинних зонах – степовій і лісостеповій, які у минулому покривала трав’яниста степова, лугова і лісова рослинність. Нині велика частина площ Молдавії розорана і видозмінена в результаті довготривалої людської діяльності. Вирубана значна частина лісів, скоротилися луги, осушені болота, розорані степи. У Молдові росте більше 1800 видів рослин, з них 13% рідкісних видів.

У країні переважають широколистяні ліси середньоєвропейського типу, в яких налічується близько ста видів дерев і кущів. Найчастіше зустрічаються дубові ліси з домішкою клена, ясена, тополі, граба, липи, в’яза. Зазвичай багатий підлісок складається з таких кущів: дерен, бересклет, ліщина, глід, свидина, барбарис звичайний. З трав переважають копитник, лісова фіалка, їжака збірна. Великі масиви дібров поширені на півночі, в Кодрах і Придністровській піднесеності.

Кодри відрізняються багатою рослинністю, де зустрічаються усі види лісових порід, відомі на території Молдови. Тут збереглися навіть букові гаї. У долинах Лозини і Дністра є невеликі заплавні ліси з в’яза, тополі, клена, верби, дуба з підліском з калини, ожини, свидини, малини, дикого винограду.

У долинах річок невелику площу займає лугова рослинність. У заплавах переважають заливні луги, які під час повені покриваються водою. Трав’яний покрив складають злаки і різнотрав’я (перстач, тонконіг, польовиця). У вологих і перезволожених місцях ростуть осоки, очерет, рогоза.

У Молдові росте валеріана, ромашка, конвалія, звіробій, адоніс, тюльпан лісовий, пролісок, фіалка, пастуша сумка та ін.

Степова рослинність залишилася на невеликих ділянках. На сьогодні збереглися ділянки степової рослинності (ковила, бородань, типчак) в місцях, незручних для освоєння.

Тваринний світ

Розвитку багатої фауни сприяли різноманітні природні умови і велика кількість їжі у минулому. Проте сучасний тваринний світ республіки значно збіднів. Давно зникли види великих ссавців, такі як ведмідь, рись, дикий кінь, зубр і птахів: огарь, журавель, тетерук та ін. Проте, фауна Молдавії зараз налічує близько 400 видів хребетних.

У лісах мешкають кабан, косуля, лисиця, куниця, білка, борсук, ласка; близько 70 видів птахів : сойка, іволга, зозуля, дятел, дрозди. У степах зустрічається багато гризунів: хом’як, ховрах, миша, борсук, тхір, також лисиця і заєць, степові птахи : перепел, польовий коник, жайворонок. На заболочених просторах, у водних басейнах мешкають водяний щур, норка, видра, з птахів: сірий гусак, сіра качка, очеретяний лунь, випь, чапля.

Поширені види риб : лящ, короп, судак, карась, окунь, сом, товстолобик.

На території країни зустрічаються п’ять видів ящірок, болотяна черепаха, змії, жаби, зелена жаба.

Фауна лісів Молдавії найбільш багата різноманітністю і кількістю особин, оскільки ліс дає великі можливості для укриття і живлення тварин.

Крім того, місцеві жителі розводять коней, велику рогату худобу, свиней, кіз, овець, кроликів, курей. Досі в сільських районах використовується гужовий транспорт.

У Молдавії створені природні заповідники: “Кодри”, Ягорлик, “Плаюл Фагулуй”, “Прутул де Жос”, “Педуреа Домнеяске” і національний парк “Орхей”.

Туризм

Незважаючи на існування на території Молдавії безлічі історичних і сучасних пам’яток, туристична галузь в цій країні є відносно слаборозвиненою.

Столиця країни – Кишинів – саме відвідуване туристами місто в Молдавії. Інтерес гостей викликають і інші великі міста: Тирасполь, Бендери, Бельци, Орхей, також історико-археологічний комплекс Старий Оргеев (60 км від Кишинева), курорт Вадул-луй-воде, розташований на березі Дністра.

До основних туристичних пам’яток Молдови відносяться середньовічні монастирі, найбільші в Європі винні підвали Малі Милешти і Криково.

Санаторії в містах Калараш, Кам’янка, Кахул розташовують бальнеолечебницами.

Місто Бендери і лівобережжя Дністра знаходяться поза контролем влади Молдавії. Щоб відвідати ці місця, необхідно перетнути дністровську зону безпеки, контрольовану об’єднаним молдавско-российско-приднестровским миротворчим контингентом і отримати дозвіл на перебування в ПМР від місцевих прикордонників.

Пам’ятки

Арка Перемоги – пам’ятник історії і архітектури, що є тріумфальною аркою, знаходиться в центрі Кишинева, на площі Великих національних зборів поблизу сквера Кафедрального собору. Зведена в 1840 році архітектором И. Заушкевичем для розміщення дзвону, відлитого з трофейних турецьких гармат, вагою 6,4 т. Арка була споруджена на честь перемоги в Російсько-турецькій війні (1828-1829 рр.). Реставраційні роботи проведені в 1973 році.

Громадський парк Штефана чел Маре (також називають Парк Пушкіна) старий в Молдавії, самий доглянутий і красивий в Кишиневі. Парк є пам’ятником садово-паркового мистецтва. Ініціатором споруди (1818 г) виступила дружина губернатора А. Бехметьева. З цим місцем дуже сильно пов’язано ім’я поета Пушкіна, який часто любив проводити час в парку. Неодноразово проводилися реконструкції. Нині охороняється державою.

Собор Різдва Христова – кафедральний храм Кишинівської митрополії Російської Православної Церкви; пам’ятник архітектури 19-го століття. Побудований як головний храм Кишинева в 1830-1836 роках за ініціативою митрополита Бесарабії Бенулеску-Бодони. Кафедральний собор і дзвіницю розмістили в центральному сквері в західному кварталі головної вулиці столиці Молдови. Освячення собору і каплиці відбулося в 1836 році. Собор споруджений в стилі російського класицизму.

“Національний музей історії Молдови” заснований у будівлі колишнього Регіонального Ліцею в 1987 році. Перед будівлею поставлений пам’ятник Латинській вовчисі з Ромулом і Ремом.

Музей розділений на декілька частин: Археологія і Антична Історія, Середньовічна Історія, Історія Бесарабії, Сучасна Історія, Клади. Національний музей має в розпорядженні колекцію, що включає приблизно 300 тисяч предметів, які представляють історичну важливість : археологічні знахідки, фотографії, документи, нумізматика, художнє і декоративне мистецтво, предмети повсякденного ужитку.

Бенде́рская фортеця є архітектурним пам’ятником 16-го століття. Знаходиться в місті Бендери (Придністров’я) на правому березі річки Дністра.

Будівельні роботи почалися в 1538 році після того, як Бендери увійшли до складу імперії Османа, автор проекту турецький архітектор Синан.

З 2008 року під керівництвом Міністерства внутрішніх справ ПМР проводиться реконструкція цитаделі фортеці. У 2013 році закінчилися реставраційні роботи кріпосної православної церкви Святого Благовірного князя Олександра Невского.

Поїздка в Молдавію надає можливість гостям країни побачити древні монастирі і скельні городища, прогулятися по старовинному Кишиневу, познайомитися з культурою виноробства, скуштувати блюда молдавської кухні. Туристів чекає гостинність місцевих жителів, відмінний відпочинок, безпека, максимальний комфорт і приємні спогади на довгі роки.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *