Монголія – країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]


Поїздка в Монголію – це незабутній відпочинок для кожного росіянина. Безперечне це те місце у світі, де можна помилуватися особливістю і мальовничістю природи повною мірою. Подорож по Монголії стане прекрасною можливістю упізнати самобутню культуру Східної Азії, побачити безкрайні степи і смарагдові рівнини, порибалити в чистих озерах і річках, вчинити сходження на вершини Алтаю, познайомитися з пам’ятниками древньої історії людства.

У країні добре розвинена туристична інфраструктура: по території прокладена безліч екскурсійних маршрутів, дуже комфортне розміщення (по мірі комфорту інші юрти можуть перевершувати готелі), кухня відрізняється різноманітністю і щедрістю. Крім того, щодня з Москви до Улан-Батора вирушають прямі рейси.

Резюме країни

  • Монголія – офіційна назва країни.
  • Держава в Східній Азії граничить з Росією і Китаєм. Монголія не має виходу до моря.
  • Улан-Батор є столицею.
  • Площа країни складає 1564116 кв. км.
  • Населення Монголії досягає більше 3,1 млн. чоловік.
  • Форма правління – парламентська республіка.
  • Офіційна мова – монгольська.
  • Найбільшими містами є Улан-Батор, Эрденет, Дархан.
  • Основна релігія – тібетський буддизм.
  • Офіційна валюта – монгольський тугрик.
  • Часовий пояс UTC+7 і UTC+8.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Історія

У доісторичний період територія Монголії була покрита лісами і болотами, на плоскогорьях простилали луги і степи. Вік перших гоминид, останки яких виявили на території країни, складає близько 850 тисяч років.

У 4-м столітті до н. е. у степу, що примикав до Гобі (жарка пустеля в Центральній Азії), складається новий кочовий народ – хунну. У 202 році до н. е. утворилася імперія Хунів – перша імперія кочових племен. Про її існування збереглася безліч свідчень з китайських джерел різних епох. До 93 р. н. е. у монгольському степу правили хуни, а після них з’явилися декілька монгольських, уйгурских, тюркських і киргизьких ханств.

Розрізнені монгольські племена на початку 12-го століття знову зробили спробу об’єднатися в державу, що більше нагадує союз племен, яке увійшло до історії як Хамаг Монгол.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

У 1206 році з’явилася Монгольська імперія як результат об’єднання монгольських племен між Алтайськими горами і Маньчжурією. З 1206 року по 1227 рік Монголією правил Чингисхан. Монгольська держава значно розширювалася, оскільки Чингисхан вів ряд військових кампаній, що відрізнялися своєю жорстокістю і охопили велику територію Азії, Китаю, Середньої Азії, Ірану і частини Київської Русі. Монгольська імперія була найбільшою і включала найвеличезнішу суміжну територію у світовій історії. Вона тягнулася із заходу від сучасних Польщі до Кореї на сході, з півночі від Сибіру до В’єтнаму і затоки Омана на півдні.

Внаслідок істотних відмінностей культур на завойованих землях, держава виявилася неоднорідною. З 1294 року розпочався поступовий процес розпаду.

У Монголії в 1911 році сталася національна революція. По Кяхтинскому договору її визнали автономією у складі Китайської республіки. У 1921 році війська РРФСР і Далекосхідної республіки нанесли ряд поразок дивізії генерала Р. Ф. фон Унгерна. У столиці країни – Урге було створене Народний уряд. У 1924 році за підтримки СРСР Монголія була проголошена народною республікою.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Радянський Союз аж до завершення Другої світової війни був єдиною державою, яка визнавала незалежність Монголії. Як союзник СРСР, в роки Великої Вітчизняної війни республіка надавала економічну допомогу Радянському Союзу, а також брала участь в 1945 році в розгромі японської Квантунской армії.

У 1992 році в країні була прийнята нова Конституція і нова програма МНРП. У 1996 році на парламентських виборах переміг опозиційний Демократичний союз. У 1997 році президентом Монголії став кандидат від МНРП (народно-революційній партії) Н. Багабанди, а в 2000-му році партія виграла на виборах у Великий Народний Хурал. На чергових виборах у Великий Державний Хурал в 2016 році більшість голосів були віддані Монгольській Народній партії. У 2017 році президентом був вибраний представник Демократичної партії Х. Баттулга.

Географія

Монголія є плато підведене від 900 м до 1500 м над рівнем моря. Над плато височіють гірські масиви і хребти : Монгольський Алтай, Алтай Гобі. На північному заході Монголії, на кордоні з Сибіром, розташовані хребти, що не утворюють єдиного масиву : Східний Саян, Улан Тайга, Хан Хухей, в центрі – масив Хангай, на північному сході – масив Хентей.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

У бік Китаю висота Монгольського плато зменшується, воно поступово переходить в рівнини. Південний захід, південь, південний схід займає пустеля Гобі. Тут дуже рідкісні наземні джерела води, але рівень підземних вод високий.

У горах народжуються річки Монголії. Найбільші річки: Селенга (сама повноводна), Керулен, Тесийн-гол, Онон, Халхін-Гол, Кобдо та ін. На заході і південному заході річки, стікаючи з гір і потрапляючи в міжгірські улоговини, не мають виходу в океан і закінчуються в одному з озер.

На території Монголії налічують більше тисячі постійних і тимчасових озер. Найбільші розташовані в улоговині Великих озер : Убсу-нур, Хиргис-нур, Хара-Ус-нур. Озеро Хубсугул по складу води, реліктовій фауні і флорі схоже з Байкалом.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Високі хребти, що опоясують Монголію, ізолюють її від вологих течій повітря з Атлантичного і Тихого океанів, що створює на території країни різко континентальний клімат, для якого характерні сувора зима і сухе жарке літо. Улан-Батор є однією з найбільш холодних зимових столиць у світі.

У гірських районах часто буває холодно. На більшій території країни жарко влітку і дуже холодно взимку (січень до − 30 С).

Рослинний світ

Розташування Монголії на рубежі пустель Центральної Азії і тайгових районів Сибіру привело до формування природних специфічних екосистем. Представляючи перехідну область, Монголія демонструє усі ознаки переходу в тварину і рослинний світ. На півдні країни переважають центрально азіатські елементи, на півночі – даурські, а на сході відзначається вплив маньчжурських видів.

Природа Монголії відрізняється красою і різноманітністю. Рослинність на території країни є сумішшю степовій, пустинній і гірській з включеннями на півночі сибірської тайги. Природна рослинність відповідає кліматичним умовам.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

У північно-західній частині гори покривають ліси з модрини, кедра, сосни і різних листопадних порід. У міжгірських улоговинах розташовані прекрасні пасовища. На південному сході, зі зменшенням висоти, рослинний покрив зменшується і досягає рівня пустинної зони Гобі, де тільки навесні і в перший місяць літа з’являються окремі види трав і кущів. На півночі і північному сході рослинність незрівнянно багатіше, оскільки на ці райони доводиться найбільше атмосферних опадів.

З півночі на південь послідовно приходять на зміну шість природних поясів і зон. Монгольську флору умовно ділять на три екосистеми: ліси, трава і кущі, рослинність пустелі. Культурні посіви займають менш одного відсотка території Монголії.

Тваринний світ

Величезна територія країни, різноманітність ландшафту, грунтів, кліматичних поясів і рослинного світу створюють сприятливе середовище для мешкання найрізноманітніших тварин. Фауна Монголії відрізняється багатством і різноманітністю. Тваринний світ представляє суміш різновидів північної тайги Сибіру, пустель і степів Середньої Азії.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Фауна країни включає близько 140 видів ссавців, більше 400 видів птахів, 22 види рептилій, 8 видів амфібій, 13 тисяч видів комах і 75 видів риб. У Монголії існує велика кількість і різноманітність промислових тварин, серед яких багато цінних хутрових та ін. звірів. У лісах водяться олень, соболь, рись, марал, кабарга, косуля, лось; у степах – антилопа дзерен, тарбаган, вовк і лисиця; у пустелях – дикий верблюд, кулан, дика кішка, сайгак, джейран. У горах Гобі мешкають великий хижий барс, гірські барани – аргалі, козли. Сніговий барс, або ірбіс зовсім нещодавно був широко поширений у високогір’ях Монголії, нині він переважно мешкає в Алтаї Гобі, а чисельність його скоротилася до тисячі особин.

Монголію називають країною птахів. Тут журавель-красавка – звичайний птах. Часто численні зграї журавлів збираються прямо на асфальтованих дорогах. Поблизу доріг можна спостерігати орлів, турпанов, грифів. Качки, гуси, баклани, кулики, різні чаплі і величезні за чисельністю колонії різних видів чайок – чорноголовий реготун (у Росії занесений в Червону книгу), декілька видів крячків, срібляста, озерна – така біорізноманітність вражає і захоплює навіть досвідчених орнітологів-дослідників.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Монгольська кухня

Традиційна їжа монголів, корінного народу Монголії впритул пов’язана із скотарством.

Поширені види м’яса : яловичина, баранина, козлятина використовуються для приготування м’ясних блюд. Рідше зустрічаються м’ясо сарликов і конина, іноді вживається м’ясо тарбагана або іншій дичині.

З молочних продуктів монголи віддають перевагу коров’ячому, ячье, кобилье, а в зоні пустель і напівпустель верблюже молоко. У їжу в сирому вигляді молоко не вживають, а піддають зброджуванню або квашенню. Виключенням є випадки приготування традиційного напою – сутей цая (монгольського чаю)коли сире молоко додають в киплячу воду і доводять до кипіння.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Широко вживається рисова крупа і пшеничне борошно. Овочі: капуста, морква, картопля, ріпа, лук, часник у свіжому вигляді, як правило, не використовують, їх заздалегідь варять або готують на пару.

Хліб в традиційному раціоні практично не зустрічається, проте помітну частину складають хлібні вироби з пшеничного борошна: приготовані на пару перепічки мантуу; приготовані на сковороді борцоки, би́ни – перепічки з квасного або листкового тіста. Популярна домашня локшина, що входить до складу цілого ряду блюд. У меню сучасних сільських і міських жителів часто зустрічається печиво, а в центрах сомонов і аймаків випікають білий хліб, зокрема в Улан-Баторі випікають хліб “Дарницький”.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Як правило, усі блюда монгольської кухні не містять спецій.

Численні підприємства громадського харчування Монголії – кафе, чайні, їдальні і ресторани пропонують блюда традиційної кухні – цуйван, хушури, бузи, до яких подають соєвий соус, кетчуп, в термосах сутей цай.

Туризм

Туристичний сезон в Монголії починається в останніх числах травня і закінчується у вересні. Національний центр туризму при Міністерстві розвитку інфраструктури координує усю діяльність турагентств. Готелі знаходяться тільки в столиці і в окремих великих містах. На іншій території юрта служить єдиним варіантом проживання туристів.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

Головною монгольською пам’яткою є природні ландшафти. Тут існує безліч різноманітних мальовничих біотопів і пейзажів : в центрі країни – степу з озерами і річками, на півночі – гори і тайга, на півдні – пагорби і велетенська пустеля Гобі з великим кладовищем останків доісторичних тварин. У Монголії є маса рідкісних тварин і рослин.

У країні організовано 22 національних парку, більшість з яких мають добре розвинену туристичну інфраструктуру: цікаві екскурсійні програми, комфортабельні кемпінги, прокладені дороги, кафе, сувенірні магазини. У парках відвідувачам пропонується спостереження за дикими тваринами і птахами, унікальні програми і маршрути.

Для туристів в Монголії існує безліч стандартних і екзотичних варіантів для активного відпочинку. Серед популярних видів спортивного туризму можна відмітити:

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

  • Пішохідні тури. Неймовірна велика кількість сонячних днів в році і чудова природа Монголії розташовують до багатоденних походів або до неспішних багатогодинних прогулянок. У туристів є можливість вибрати гірські або степові маршрути.
  • Верхова їзда. Родзинкою туристичної Монголії є кінні тури будь-хто на вибір тривалості. Розведенням коней тут займалися з незапам’ятних часів, кінне поголів’я досить велике, майже кожен житель цієї країни упевнено може триматися в сідлі. Перед придбанням туру слід з’ясувати яка надається кінна амуніція: звична європейцям або традиційна монгольська.
  • Автомобільні, мотоциклетні, велосипедні тури. Можна вибрати і маршрути, що індивідуально розробляються, і випробувані траси для груп який завгодно чисельності і з різними побажаннями (зокрема, виключно по бездоріжжю).
  • Риболовля. На екологічно чистих озерах і річках для туристів доступна чудова надводна і підводна риболовля на багато видів риби : осетрові, сиговие, лососеві.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

  • Сплави по річках. У Монгольському Алтаї і в північній частині країни на гірських річках широко організовується спортивний рафтинг. Сплав по річці Ховд є найпопулярнішим водним маршрутом.
  • Гірськолижний спорт. Можливість відпочити взимку з сноубордами і лижами недалеко від столиці пропонує доки єдиний монгольський сучасний обладнаний гірськолижний курорт Sky Resort.
  • Полювання. Численні іноземні мисливці спеціально приїжджають сюди на спеціалізовані тури по здобичі куланов, вовків, диких кіз, гірських баранів.

Окрім цього, в Монголію охоче приїжджають в спеціальні екзотичні і пригодницькі тури тривалістю від однієї до декількох тижнів. Як правило, вони включають декілька видів пересування – піші переходи, верхова їзда, мототури, сплави по річках – відвідування важкодоступних пам’яток, по заповідних місцях, а також проживання в кемпінгах і юртах далеко від цивілізації. Є спеціалізовані розробки для прибічників полювання з беркутами або йога-туров.

Монголія – ця древня держава, тут є усі передумови для успішного і активного розвитку культурно-історичного туризму.

Головними екскурсійними об’єктами служать пам’ятники архітектури монгольської імперії середніх віків (зокрема, древнє місто Каракорум); рунічні стели в степах, наскальні малюнки; буддійські монастирі з храмами Гандан, Амарбаясгалант, Эрдени-Дзу; найвища гора Богд-Ул; долина Делюн-Болдок – місце, де народився і провів дитинство Чингисхан.

Монголія - країна вічно блакитного неба і яскравих вражень [draft]

До сучасних пам’яток відносяться великі міста Монголії, особливо столиця Улан-Батор, де музеї, монастирі, азіатські ринки є сусідами з галереями, театрами, парками атракціонів.

Особливе місце заслуговують місцеві грандіозні національні барвисті фестивалі і свята, які збирають масу туристів :

  • Цаган Сар. На початку весни відзначається за місячним календарем монгольський Новий рік.
  • Фестиваль Надом є триденним багатолюдним липневим святом “трьох чоловічих ігор” : стрільби з лука, боротьби і скачок. Проходить по всій країні.

Окрім цього в Монголії існує безліч незначних і локальних свят : дитячих, музичних, кулінарних, мисливських. Серед них є і досить екзотичні, наприклад Фестиваль яків або Свято льоду.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: найбільші географічні об\єкти в Монголіï, страви монголії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *