Терміни і абревіатури для мандрівників



Розшифровка позначень, скорочень і абревіатур, використовуваних при описі умов розміщення в готелях.

Класифікація готелів

1* – Стандартний двомісний номер має бути приблизно 8-10 кв.м. У номері шафа або вішалка, стільці, умивальник, дзеркало, по два рушники на кожного постояльця. Щоденне прибирання, зміна білизни повинна відбуватися кожні 7-8 днів, рушників – кожні 3-4 дні. Не менше двох ванн на поверх і один туалет не більше ніж на п’ять кімнат.

2* – Все те ж саме, що в готелях 1*, тільки зміна білизни робиться кожні 6 днів. Туалет і ванна кімната зазвичай знаходяться в номері. У готелі також повинні знаходитися ресторан або кафе, а також пропонуватися варіанти харчування.

3* – Починаючи з категорії 3* і вище в кожному номері обов’язково мають бути присутніми туалет і ванна кімната, туалетний столик, підставка для багажу, радіо і так далі. Номери більшої частини тризіркових готелів, за винятком найдешевших, мають телевізор, кондиціонер. Підлога в них, як правило викладена плиткою. Зміна постільної білизни відбувається 2 рази в тиждень. Рушники міняють щодня. З парфумерного приладдя Вам запропонують тільки мило. У деяких готелях можна узяти напрокат праску. На території готелю може розташовуватися: автостоянка, що охороняється, басейн (у курортних готелях), ресторан, перукарня, бізнес-центр, обмін валют. Персонал готелю одягнений у форму, що має розділення по службах. Кімнати від 10- 12 кв.м.

4* – Все, що в готелях 3*, плюс: як правило, міні-бар, індивідуальний кондиціонер, телефон, сейф, фен, шампунь, гель для ванни в кожному номері (видаються зазвичай в день заїзду). Щоденна зміна постільної білизни і рушників. Надаються такі послуги як прання, пасування, і чищення одягу (при цьому мінімальний час замовлення – доба). Прайс-лист можна отримати на reception. У номер подається меню сніданку. На території готелю знаходяться: салон краси, спортивно-оздоровчий центр, оренда автомобілів, ТБ – салон, музичний салон, ігровий і конференц-зали, ресторан, сауна, плавальний басейн, і тому подібне. Площа кімнат, як правило, не менше 13 кв.м.

5* – Те ж, що і в готелях 4*, але на якіснішому рівні. А також іноді другий санвузол в номері і телефонний апарат у ванній кімнаті. Номери не менше 16 кв.м.

У готелях 4* – 5* передбачається наявність с’ютів (апартаментів), декількох ліфтів, всіляких додаткових послуг типу пральні, хімчистки, подання сніданку і пізньої вечері в номер, обміну валюти, виклику таксі, продажу газет, сувенірів і так далі.

Типи харчування в готелях

ОВ – only bad – без харчування;

Харчування по меню – обмежене число страв з меню;

a – la carte – меню, в якому кожне блюдо вказане з ціною;
BB – bed & breakfast – у вартість проживання включений тільки сніданок (шведський стіл). Додаткове харчування – за окрему плату в ресторанах і барах готелю;
HB – half board – напівпансіон – у вартість проживання включений сніданок і вечеря (шведський стіл), безкоштовний чай, кава, вода на сніданок;
HB+ – half board +, extended half board – розширений напівпансіон – сніданок і вечеря (шведський стіл), а також алкогольні і безалкогольні напої місцевого виробництва весь день;
FB – full board – повний пансіон – сніданок, обід і вечеря (шведський стіл);
FB+, EXTFB – full board +, extended half board – розширений повний пансіон – сніданок, обід і вечеря (шведський стіл), а також напої (у ряді готелів пиво і вино) під час їжі;
Mini all inclusive – повний пансіон з напоями місцевого виробництва не лише під час їжі, але в обмеженій кількості;
ALL, Al – all inclusive – сніданок, обід і вечеря (шведський стіл). Впродовж дня пропонуються напої (місцевого виробництва (алкогольні і безалкогольні) в необмеженій кількості плюс додаткове харчування (другий сніданок, підвечірок, пізня вечеря, легкі закуски, барбекю у барах готелю і тому подібне)

Класифікація розміщення

SGL – single – одномісне розміщення.

DBL – double – двомісне розміщення (такий номер може бути або одним двоспальним ліжком, або з двома окремими ліжками (double twin).

TRPL – triple – тримісне розміщення (звичайно два ліжка + додаткове ліжко, що розкладається, або диван).

QDPL – quadriple – чотиримісний номер.

ExB – extra bed – додаткове ліжко.

Chld – child – вартість розміщення дитини до 12-ти років; іноді CH – велика дитина, до 12-15 років; ch – маленька дитина – до 6 років,

inf – infant – дитина 0-2 років. Зазвичай вартість вказується для дитини в номері з двома дорослими DC (DBL+Chld), але також може бути SC (SGL+Chld), DBL+2Chld – два дорослих і дві дитини і SGL+2Chld – один дорослий і дві дитини.

У – bed only – розміщення без харчування.

ROH – run of the house – розміщення на розсуд готелю.

Класифікація готельних номерів

STD – standart – стандартна кімната;

BDR, BDRM – bedroom – номер із спальнею;

Superior – кімната більшого розміру, ніж стандартна;

corner room – кутова кімната;

studio – студія, однокімнатний номер більше стандартного зі вбудованою кухнею;

family room – сімейна кімната, розміром більше за стандартну;

family studio – номер для сім’ї з двома суміжними кімнатами;

extra bed (чи king size) – номер з одним великим ліжком для сімейної пари;

suite – номер (більше ніж стандартний) з вітальнею і спальнею, з меблями і устаткуванням високої якості;

suite mini – номер поліпшеної категорії;

junior suite – двомісний однокімнатний номер великого розміру і поліпшеного планування;

de luxe – такий же номер, але з дорожчою обстановкою;

executive suite, suite senior – номер підвищеної комфортності, що складається з двох і більше кімнат;

business – великий номер з оргтехнікою (комп’ютером, факсом), придатний для роботи;

honeymoon room – номер для молодят;

connected rooms – поєднані номери, що мають двері-прохід з одного в іншій;

duplex – двоповерховий номер;

apartment – номери, наближені до виду сучасних квартир, місця, що мають, для приготування їжі; двох і більше кімнатна квартира;

president – найрозкішніші номери готелю, декілька спалень, кабінет, два-три туалети;

balcony – номер з балконом.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: харчування по меню абревіатура, абревіатури в туризмі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *