П’ять дивовижних і загадкових замків Ірландії [draft]



До теперішнього часу майже в усіх графствах Ірландії уціліли старовинні замки – свідки історичних подій. Деякі переобладнувані під першокласні готелі, в інших проводяться екскурсії для туристів, багато хто представляє з себе розвалини. Історія замків починалася в 9-10 повіках, коли кельти почали будувати дозорні круглі вежі. З приходом норманнів будівництво продовжилося зведенням великих замків квадратної форми, захищених ровами.

Що чудесно зберігся замок Килкенни є головним символом однойменного міста. Килкенни невеликий за чисельністю населення ірландське містечко на березі ріки Нір. Замок в 12 столітті побудував перший граф Пембрук Уільям Маршал. В кінці 14 століття споруду придбав Джеймс Батлер, і воно в течії майже 600 років служило головною резиденцією цієї сім’ї. У 1967 році нащадок знатного роду, шостий маркіз Ормонд Артур Батлер передав Килкенни муніципальній владі.

Після реставрації монархії в 17 столітті Батлер, повернувшись з Європи, під враженням від побаченої європейської архітектури перебудовує замок в стилі сучасних особняків. Упродовж усього існування Килкенни багаторазово реконструювався, і тому його сучасний вигляд поєднує різні архітектурні стилі.

Останню реставрацію проводили в 1969 році. Біля входу в замок встановлені дві статуї: Гермеса (копія статуї з Ватикану) і Діани – богині полювання. Біля західних стін розбитий прекрасний сад з терасами і старим фонтаном 17 в, що забезпечує водопостачання замку. Зали мають розкішне оформлення. У 17 столітті великий зал в парадній вежі служив для проведення засідань Парламенту. Впродовж багатьох віків в замку Килкенни проходили важливі державні і історичні заходи.

У селі Бларни графства Корк знаходиться замок Бларни. Це по рахунку третя фортеця, споруджена на цьому місці. Перша, датована 10 повікою, була дерев’яна. Потім на початку 13 століття збудували кам’яну фортецю. З часом вона зруйнувалася, правитель Манстера – Дермот Маккарти спорудив третій замок, що зберігся до нині.

Королева Єлизавета I в 16 столітті хотіла оволодіти замком. Вона відправила до Бларни свою довірену людину – графа Лестера. Він робив спроби обговорити здачу фортеці. І кожного разу на честь королівського посланця Маккарти влаштовував бенкет або вигадував інші заходи, щоб потягнути час. Замість звіту королеві Лестер послав повне витіюватих виразів довгий лист. Так королева і не дістала замок.

У 17 столітті воєначальник Кромвеля, лорд Брогилл узяв замок в облогу. Стіни фортеці під час нападу випробували сильні ушкодження. Коли супротивник увійшов до замку, то побачив, що мешканці, узявши з собою усе найцінніше (золотий посуд у тому числі), втекли через побудовану під спорудою систему підземних ходів – Барсучьи печери.

Один з ходів вів до озера. Нові хазяї Бларни спробували осушити озеро, подумавши, що утікачі кинули туди золото. Але, на жаль, на дні нічого не було.

Кормак Маккарти, предок Дермота в 1314 році з Манстера відправив 4000 підданих в підкріплення у битві при Баннокберне, де Роберт Брюс бився з англійським королем. Перемогу отримав Брюс. На знак вдячності він передав Кормаку Маккарти половину Скунского каменю, який за старих часів служив для коронації королів Шотландії.

За легендою, хто поцілує вмонтований в стіну камінь, той набуде дар красномовства. Але виконати ритуал не так просто. Слідує особливим чином, в цьому допоможе асистент, звіситися з парапету і в незручній позі поцілувати камінь. Незважаючи, що існує реальний ризик для здоров’я і ризику, багато людей здійснюють ритуал.

Історичний замок Липнув, побудований в 15 столітті сім’єю О’Баннон, знаходиться в графстві Оффали. Клан О’Керролов був юридичним власником замку.

Король Килдара, Джеральд Фицджеральд в 1513 році вчинив безуспішну спробу захопити фортецю. Через три роки він знову повторив напад, в ході якого він частково його зруйнував. О’Керроли відновили замок в1557 року.

Замок має страшну історію тортур і вбивств. Фортеця більше чотирьохсот років тому служила потужним оплотом порочної сім’ї. Вони обіцяли гроші солдатам, щоб ті вбивали по їх наказу. А коли найманці приходили за оплатою, з ними поступали також.

У клані після кончини Малруни О’Керрола в 1532 році вибухнула міжусобиця. У присутності усієї сім’ї, під час сімейної меси на вівтарі каплиці один брат убив іншого брата – священика. Після цього каплицю прозвали “Кривавою”.

Замок Лип вважається найжахливішим і проклятим замком Ірландії. Хазяї маєтку часто запрошували на обід своїх ворогів, щоб помиритися, а потім прямо за столом їх вбивали. Темниця (“ублиет”) розташовувалася під підлогою обіднього залу. Гості, не передбачливі нічого поганого, провалювалися через таємні двері в підпіллі. Жертви падали на дно темниці, усіяне гострими кілками. Якщо хтось падав мимо, О’Керроли його залишали помирати.

Про це стало відомо набагато пізніше, під час реставрації. Фортеця в 20-х роках після пожежі відновлювали. У темниці робітники знайшли велику кількість кісток : знадобилися чотири вози, щоб очистити “ублиет”.

Місцеві жителі розповідають, що із-за жахів, що відбувалися в замку, тепер в нім мешкає безліч привидів. Elemental (“стихійне явище”) – так називають найжахливішого духу не має людського обличчя. Люди, що бачили його, говорять, що це зігнутий, підготовлюваний до стрибка звір величиною з вівцю. Перед появою духу, в повітрі з’являється неприємний запах сірки і організмів, що розкладаються. Ходять чутки, що в “кривавій каплиці” щоночі горить таємниче світло.

Нині замок Липнув – це приватна власність. Власники ведуть реставраційні роботи і іноді для туристів проводяться екскурсії.

У графстві Уотерфорд провінції Мунстер знаходиться замок Лисмор (переводиться як “великий круглий форт”). Фортеця в Лисморе початку своє існування з 1185 року – того часу, коли принцом Іоанном на цьому місці був зведений “кастеллум”. Іоанн будучи королем Англії передав замок церкви. У фортеці до 1589 року розташовувалася резиденція архієпископа. Потім сер Уолтер Рели після оренди викупив замок повністю.

Рели в 1602 році за звинуваченням у держзраді зробили висновок в лондонський Тауер. Йому довелося продати Лисмор разом з прилеглими землями Річарду Бойлю. У 1627 році тут народився молодший син першого графа Кірка, відомий богослов і філософ, основоположник сучасної хімії – Роберт Бойль.

Місто і замок в період Кромвельских воєн було розграбоване силами католицької конфедерації. До середини 18 століть власниками ніяких великих відновних робіт не проводилися. У 1753 році Уільям Кавендиш, одружившись на єдиній дочці графа Кірка, отримав у володіння замок і землю. Він організував в замку грунтовну дорогу реставрацію. Кавендиш був покровителем і другом Чарльза Диккенса і Уільяма Теккерея. У оточення герцога входив знаменитий садовий архітектор Джозеф Пакстон. Він і виконав важливу роль в 1840-1858 роках при відновленні сучасного вигляду замку Лисмор.

У 1932-1944 роки в замку мешкала сестра американського хореографа Фреда Астера, будучи дружиною лорда Чарльза Кавендиша. Повернувшись в Америку після смерті чоловіка, вона кожне літо відвідувала Лисмор.

“Ворота вершників” є головним входом в замок. Раніше два кінних вартових охороняли це місце, про це свідчать ніші, що збереглися понині, для коней. Справа височіє Вежа короля Іоанна Безземельного, ліворуч – Вежа Карлайла, висота якої 245 футів. У замку розташовується Вежа сера Уолтера Рали. Вежа прапора знаходиться в північно-східному кутку. У вітальні вежі є “вікно короля Якова”. Колись король Яків обідав в замку. Підійшовши до вікна і побачивши глибокий яскравий пейзаж, він тут же відскочив назад.

Сад замку Лисмор розбитий на дві значно різні частини. Верхній Сад є типовим прикладом закритого саду 17 віків. Тераси і зовнішні стіни залишилися в первозданному виді, рослини мінялися залежно від смаків мешканців. У 19 столітті закладений Нижній Сад. Його перетинає велична тисова алея, ймовірно посаджена в 17 столітті.

У галереї мистецтва, розташованій в західному крилі, періодично проводяться цікаві виставки, різні заходи. Замок щороку в теплий період відвідує більше 15 000 туристів.

У графстві Мит, в долині річки Бойн, поблизу однойменного міста розташовується Слейн Касл чи замок Слейн. Побудований в 18 столітті замок є фамільним маєтком сім’ї маркіза Конингема.

Слейн Касл славиться музичними концертами, що проходять на його території. Ірландська преса в 2004 році писала, що “Слейн є міжнародно-визнаним форумом”. Пологі схили біля замку створюють природний амфітеатр, на якому може розміститися 80000 чоловік.

Засновником рок-концертів, що проходять з 1981 року на схилах, є власник замку, ерл села Танг – восьмий (удостоєний титулу у березні 2009 року) маркіз Генрі Конингем. З того часу Конингем займається залученням в ці місця світових знаменитостей. У замку вже побували зірки британського шоу-бизнеса і представники різних течій з інших країн.

У Слейн Касла 28 травня 2011 року відбулося святкове шоу на честь тридцятирічного ювілею концертів, на якому хедлайнером була група Kings Of Leon. Окрім них виступили п’ять груп, які були такими, що ведуть першого шоу в 1981 році.

Найгучніші і відоміші з концертів були видані і поширені на DVD. Переглядаючи їх, можна насолодитися популярною і якісною музикою, також ознайомитися з місцевими красотами і дивовижними видами мальовничого замку.

У подорожі по Ірландії відкриваються найкрасивіші і цікавіші куточки. Безліч замків, прекрасна природа притягає в північну країну все більше непосидючих туристів.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *