Чом би не провести уикенд в Угорщині? [draft]



Туристів зі всього світу притягає розмірена і спокійна Угорщина. Ця європейська країна цікава своєю історією і багата на пам’ятці. Її парки, палаци, музеї, архітектурні пам’ятники унікальні і неповторювані. Столиця Угорщини красива у будь-який період року. Гості країни також можуть познайомитися з культурою і скуштувати блюда угорської кухні.

Резюме країни

  • Угорщина – офіційна назва країни.
  • Граничить з Румунією, Україною, Сербією, Словаччиною, Хорватією, Австрією і Словенією. Виходу до моря не має.
  • Будапешт є столицею.
  • Площа країни складає 93030 кв. км.
  • Населення Угорщини майже досягає 9,9 млн. чоловік.
  • Форма правління – парламентська республіка.
  • Офіційна мова – угорська.
  • Найбільшими містами є Будапешт, Мишкольц, Дебрецен, Печ, Сегед, Кечкемет.
  • Основна релігія – католицизм.
  • Офіційна валюта – угорський форинт.
  • Часовий пояс UTC +1.

Географія

На заході до Угорщини підступають Альпи, зі сходу і півночі облямовують масиви Карпат, таким чином, гірські хребти закривають країну від вітрів. Це обумовлює в країні континентальний тип клімату з жарким літом і м’якою зимою.

Упродовж 410 км з півночі на південь річка Дунай перетинає країну і ділить її на дві частини: Велику Среднедунайскую рівнину і горбисту рівнину Дунантуль. Південний Алфельд, розташований на Среднедунайской рівнині, є унікальною природною областю з колоритними народними традиціями і багатою історією.

Прісноводе озеро Балатон, найбільше в Центральній Європі, таке, що часто називається “угорським морем” – важливий міжнародний туристичний центр. Угорщина багата на термальні води, запаси якої зустрічаються на усій території, тому багатьом відома як лікувальний курорт.

Історичні факти

Угорщина славиться багатою історією. Древні римляни на Будайской стороні дві тисячі років назад заснували місто Аквинкум. Поселення займало на вершині пагорба зручне стратегічне положення, наявність мінеральних джерел вирішувала проблему з водопостачанням, широкий Дунай служив природною межею. Нині в цих місцях розкинулося місто Будапешт – столиця Угорщини.

До 430/450 гг римлян витіснили гуни і остготи. Пізніше багато інших племен боролося за землі, де зараз розташована держава Угорщина. У степах Південного Уралу мешкали угорці – предки нинішніх угорців. Вони в числі племен і хазарських пологів відкочовували через Україну на землі сучасної Угорщини (у степу середнього Дунаю). Угорці, майстерні наїзники часто здійснювали набіги на Центральну Європу і на Римську імперію, ставши бичем для християнства на заході. Зазнавши серйозних військових поразок, вони осіли на території, яка нині є Центральною Угорщиною.

Мадярські племена об’єднувалися в єдину націю. У 1001 році було проголошено Королівство Угорщина. Події 1241 року надовго призупинили подальший розвиток держави – нашестя монгольських орд, спустошуючі і грабуючі угорські міста.

Угорщиною правили династія Арпадов, пізніше на престол піднімалися королі династії Анжу, Ягеллонов і інші нединастичні монархи. У 1541 році міста Буда і Пешт окуповували турки і майже півтора століття утримували під своєю владою. У 1687 році велика частина території Угорщини перейшла у володіння Габсбургів. Угорці в рідній країні грали роль шляхти, почували себе обдуреними і безправними.

Розжарена обстановка в Європі і настрої в суспільстві привели в 1848/1849 гг до національної революції і війни за незалежність. У 1867 році Австрійська імперія перетворилася на двоєдину державу – Австро-Угорщину.

Період до початку Першої світової війни називають “золотим століттям” Австро-угорської імперії. Об’єднання Буди, Обуди, Пешти у 1873 році в одне місто – Будапешт стало знаменною подією. Місто швидко розвивалося, будувалася лінія метро, створювався парк Варошлигет. Для багатих європейських мандрівників Будапешт в середині століття став улюбленим місцем, культурне життя городян досягло вищого розквіту.

Після закінчення Першої світової війни після демократичних повстань Австрійська монархія припинила існування. У 1918 році в Угорщині було проголошено першу демократичну державу – Угорська Народна Республіка.

Зайнявши сторону нацистської Німеччини, країна виявилася втягнутою в Другу світову війну. Війська, що воювали на стороні фашистів, після боїв під Сталінградом капітулювали. Навесні 1944 року в Угорщині було убито 565 000 євреїв, до 70 000 циганів. У Будапешті є пам’ятник євреям, розстріляним на березі Дунаю, – одна з набережних уставлена жіночими туфлями і черевиками.

У 1948 році була утворена Угорська соціалістична робоча партія, яка довгі роки залишалася в країні єдиною правлячою силою. У 1989 році сталася зміна керівництва, перероблена конституція і скасована однопартійна система, Угорщину знову оголосили Угорською Республікою. Державою узятий курс на приєднання до європейських структур. З 2007 року Угорщина у складі країн Шенгенської угоди.

Угорська кухня

Національні блюда угорець відрізняються різноманітністю, ситністю і вживанням різних приправ. Відоме блюдо – гуляш. Але справжній угорський гуляш – це гострий густий суп з досить великими шматками ніжного м’яса і картоплі. Традиція готувати це блюдо відбувається із старовини, готувати гуляш придумали кочові племена угорців. Пастухи-кочівники, переганяючи стада через степи Середнього Дунаю, запасалися засушеною бараниною і яловичиною. При необхідності перекусити вони м’ясо кидали в котел з окропом, додаючи в суп тархоню, локшину за формою кружечків.

Цікава особливість угорської кухні – блюда, в яких поєднуються і перше, і друге. Це передусім лечо – страва із слабокопченой свинячої ковбаси, помідорів, лука, паприки. Подорожуючи уздовж Дунаю або Тиси, можна покуштувати місцевої юшки. В середині липня в Південному Алфельде на народному святі халасле готують дуже смачну юшку з локшиною, приправлену червоним перцем.

При приготуванні других блюд провідна роль належить паприці, це перкельт, паприкаш, токань. Перкельт готують зі свинини, телятини, яловичини, баранини, качатини, курятини, зайчатини, оленини. Дрібно нарізане м’ясо смажиться з луком, потім посипають паприкою і гасять. Справжній паприкаш готують з теляти, ягняти, курки або риби, але ніколи – з дичини, баранини, яловичини, гусятини, качатини.

З рибних блюд популярні філе судака, коропа або щуки. Судак вважають кращою рибою, яка ловиться в угорських річках. На гарнір до рибних блюд подають локшину з беконом і сиром.

Солодкий перець, баклажани, кабачки, капуста, томати широко вживаються в угорській кухні для приготування овочевих блюд. Традиційний фезелек готується з нарізаних на невеликі шматки кабачків, шпинату, картоплі, капусти, сочевиці, квасолі і кольрабі.

Паштет з гусячої печінки вважається делікатесом. Популярні закуски – це ковбаса-салямі, шинка з хріном, шампіньйони в яйці, м’ясні салати.

Справжнє угорське застілля прикрашає знамените вино токаю, назване королем Франції “королем вин, вином королів”. Дуже улюблений і знаменитий сорт – асові, славляться усі різновиди “Самородни”. До кращих сортів відносяться “Медіна”, “Бичача кров”, “Опорто”, “Виллани бургунди”.

Більшість десертів угорської кухні покривають ніжними вершками, що викликає непереборне бажання у ласунів. Відомий десерт – рулет ретеш з тонкого тіста з маковою, вишневою, яблучною, сирною начинками. Смачні млинчики “Гундель”, шомлойские галушки з бісквітно-шоколадного тіста обов’язково під збитими вершками, протерті каштани зі збитими вершками. Пробують смакоту з відмінно приготованою кавою.

Традиції і звички

Угорці відрізняються заразливою життєлюбністю, неповторним романтизмом і позитивними поглядами на світ. У країні приділяється велике значення духовним і моральним цінностям. Корінні жителі Угорщини гордяться своїми традиціями і культурою, але не терплять критики, ображаються на будь-які зневажливі жести.

Жодне свято, урочистість, ярмарок не обходяться без колоритних музичних представлень, національні танці, музика є оригінальними і самобутніми. Яскраві костюми, циганські мотиви, артистизм виконавців запалюють усіх присутніх.

Нині угорські національні танці стають популярнішими, їх викладають в танцювальних школах європейських країн. Протягом року в містах Угорщини проводиться маса цікавих музичних, театральних, танцювальних карнавалів, що притягають все більше за іноземних туристів.

Місцевою національною особливістю є культура прийняття лазень. У країні створена безліч відмінних бальнеологічних комплексів. Для приїжджих відпочивальників бальнеотерапія теж залишається улюбленим, приємним видом відпочинку. Іноземні туристи успішно поєднують участь в різноманітних культурних заходах з відвідуванням банних комплексів і місцевих купалень.

Туризм

Найбільше туристів приїжджає з європейських країн: Німеччині, Австрії, Словаччині. Туристичний сезон триває більше напівроку: з квітня по жовтень. Пік туристичної активності спостерігається в липні і серпні. Великою популярністю у туристів користується Будапешт.

Столиця Угорщини стала відомою серед туристів в дев’яності роки. Гостям країни буде цікаво відвідати замок Буда, який включає декілька пам’ятників архітектури і музеїв : Угорська національна галерея, Рибальський бастіон, Музей історії Будапешта, Палац Шандора, Церква Святого Матьяша. Організовані екскурсії в парк Варошлигет і Будівлю угорського парламенту.

Угорщина славиться лікувальними курортами. Більше 1300 геотермальних джерел знаходиться на території країни. Їх цілющі властивості відомі з періоду Римської Імперії. Ще в першому столітті н.е. на берегах Дунаю римляни будували лазні. У Будапешті з 118 термальних джерел протікає мінеральна вода від 20 З до 76 С. Лазні Будапешта, побудовані в різні тимчасові епохи для релаксації і лікування, пропонують туристам всілякі процедури, у тому числі масажі, спа та ін.

Поблизу столиці розташовані 200 печер, декілька з них відкриті для туристів. Розвідана на початку 20-го століття сталактитова печера Палволги – найбільша система печер пагорбів Буда, що є великим захоплюючим лабіринтом. Відвідувачів притягають чисте повітря і покриті мінеральними солями красиві стіни печери Землохеги. Для туристів-екстремалів цікава на околиці міста печера Матіас, що складається із складних проходів.

Другим за чисельністю населення є місто Дебрецен. Жителі міста завжди відрізнялися вільністю устоїв, не визнаючи владу імператорів і королів, багато хто змінив католицьку віру на кальвінізм. Незалежність Угорщини була проголошена в знаменитому до сьогоднішнього дня соборі Кальвінізму. У оформленні архітектури міста немає різноманітних декоративних прикрас, але грандіозність будівель вражає. Площа кальвінізму представлена чудовими будинками, поруч встановлені ліхтарі, прикрашені квітковими кошиками.

Музей Дери з багатим зібранням картин і археологічних, етнографічних експонатів; велика в країні реформаторська церква і коледж, що функціонує при ній, бібліотека Кальвінізму, що містить більше триста тисяч книг є головними пам’ятками міста.

У північній частині Дебрецена розташовується заповідний парк “Алфельд” (“Великий Ліс”), в якому є термальне джерело, лікувально-оздоровчий комплекс з цілющими басейнами і термобанями.

Популярний в Угорщині напрям туризму – озеро Балатон. Мандрівників притягає спостереження за птахами, риболовля, полювання, верхова їзда. У Угорщині створені 2500 км трас для велосипедного спорту і відпочинку, є більше 400 майданчиків для кемпінгу.

Причин для відвідування Угорщини багато. Ті, хто вже побував в країні, знають, що відпочинок – це не лише знайомство з історією, але і з мальовничою природою. Туристи після візиту в Угорщину залишаються задоволені і повні новими враженнями.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *