Дивовижна подорож в Азербайджан [draft]



Поїздка в заворожливий Азербайджан – ця незабутня дивовижна неповторна подорож в “Країну Вогнів”! Тут для туристів організовуються екскурсійні тури, під час яких можна побачити історичні пам’ятки Шемахи, Баку, Исмаиллов, Губи (Куби), Гаха, Шеки, відвідати пляжні тури в Набрань, Баку, Хачмаз, Худат, Астару, Ленкорань; відпочити і підлікуватися на термальних водах в Нафталані, Массалах. Особливо популярний відпочинок в Гяндже. Для популяризації гірського туризму утворена інфраструктура з мережею готелів класу “люкс” в Габалинском районі, введений в експлуатацію сучасний лижний курорт в Кусарском районі біля підніжжя гори Шахдаг. У країні є більше 130 музеїв.

Резюме країни

  • Азербайджанська Республіка – офіційна назва країни.
  • Граничить з Росією, Вірменією, Грузією і Іраном. Омивається водами Каспійського моря. Має ексклав – Нахічеваньська Автономна Республіка, який граничить з Вірменією, Іраном і Туреччиною.
  • Баку є столицею.
  • Площа країни складає 86600 кв. км.
  • Населення Азербайджану досягає більше 9,5 млн. чоловік.
  • Форма правління – президентська республіка.
  • Офіційна мова – азербайджанська.
  • Найбільшими містами є Баку, Сумгаит, Гянджа, Хирдалан, Мингечаур, Нахічевань, Ленкорань, Ширван, Ханкенди.
  • Основна релігія – іслам.
  • Офіційна валюта – азербайджанський манат.
  • Часовий пояс UTC+4.

Історія

Ще з прадавніх часів сприятливі природно-географічні умови зробили можливим оселитися людині на території сучасного Азербайджану. Стоянки древніх людей були виявлені в Карабаху, Нахічевані, Казаху. Цінні знахідки (знаряддя праці і ін.) знайдені в печерах Таглар, Азих, Зар в Нагірному Карабаху; у печерах Дамджили і Дашсалахли, на стоянках Кекилли, Шишгузей Казахського району. У Талишской зоні також виявлені матеріальні залишки людей кам’яного століття.

Кавказька Албанія в середині сьомого століття піддавалася вторгненню армії Арабського халіфату. Здолавши опір народних мас, на початку восьмого століття Арабський халіфат підпорядкував, як і усе Закавказзя, територію Албанії.

У дев’ято-десятому повіках в Закавказзі вплив Арабського халіфату ослабів і в політиці почався новий підйом: на землях сьогоднішнього Азербайджану утворилися держави Ширваншахов (до 1538 г), потім Шеддадидов (Гянджинский емірат), Вірменське царство Багратидов, емірати іранських династій Саларидов і Раввадидов. Після падіння Вірменського царства зберегли самостійність вірменські Хаченское князівство (у Нагірному Карабаху) і Ташир-Дзорагетское царство.

Відносну самостійність в п’ятнадцятому столітті зберігала історична область і держава Ширван (місцерозташування міста Баку). У 1461 році над регіоном володарював Ак-Коюнлу. В середині століття почалася війна між імперією Османа і Ак-Коюнлу.

У 15-16 повіках почався новий період історії Закавказзя, зокрема Азербайджану: пройшли війни під прапором боротьби суннизма і шиїзму, так звані турецько-персидські (чи османо-сефевидские) війни.

Османи і кизилбаши загалом воювали близько чотирьохсот років. На початку 17-го століття Шах Аббас розбив турок і відновив колишню імперію Сефевидов. Проте держава прийняла персидський вигляд.

Імперія Сефевидов на початку 18-го ст. ослабіла, скориставшись цим турки знову завоювали увесь Азербайджан і Іран. Окупація Османа тривала шість років.

В ході російсько-персидської війни в 1806 році російськими військами було узято місто Баку.

Згідно Гюлистанскому і Туркманчайскому договорам, які завершили російсько-персидські війни, території нинішнього Азербайджану перейшли до Росії. У Закавказзі в 1918 році були оголошені три незалежні держави: Азербайджанська Демократична Республіка, Республіка Вірменія, Грузинська Демократична Республіка. У 1922 році ці держави утворили Закавказьку Соціалістичну Федеративну Радянську Республіку, яка була включена до складу СРСР. ЗСФСР скасували в 1936 році, Азербайджанська РСР як самостійна республіка увійшла до СРСР.

В результаті розпаду СРСР утворився сучасний Азербайджан. Верховною Радою Азербайджану в 1991 році була прийнята декларація “Про відновлення державної незалежності Азербайджанської Республіки, а конституційним актом закладені основи державного, економічного і політичного устрою незалежного Азербайджану.

Між Азербайджаном і Нагірним Карабахом в 1991/1992 році почався озброєний конфлікт за контроль над Нагорно-карабахською Республікою і прилеглими районами. У 1994 році Вірменія, Азербайджан і Нагірний Карабах підписали угоду про припинення вогню. На даний момент спроби врегулювання конфлікту успіхів не принесли.

У Баку в 1994 році було ув’язнено величезній значущості угода про пайовий розподіл продукції глибоководних родовищ Чираг, Азери, Гюнешли, назва “Контракт століття”, що отримала. У економіці Азербайджану з моменту реалізації угоди стався перелом, почали виконуватися великі роботи.

Географія

По більшості авторитетних джерел території Азербайджану належать Передній Азії. Деякі джерела вважають, що по Великому Кавказькому хребту пролягла межа між Європою і Азією, і деякі азербайджанські райони відносяться до Східної Європи.

Майже половина території республіки зайнята горами. На південному сході Азербайджану розташовані Ленкоранская низовина і Талишские гори, в середній частині знаходиться Кура-Аракская низовина, на півночі – хребет Кавказу. Азербайджан – найбільша по площі республіка Закавказзя.

Кура – головна річка. Значний запас енергетичних ресурсів, яким володіють численні річки, сприяє будівництву гідростанцій, водосховищ, систем штучного зрошування. Утворені Мингечаурское водосховище, зрошувальні канали Верхнеширванский, Верхнекарабахский та ін.

Особливе місце серед природних багатств займають прекрасні кліматичні і водолікувальні курорти Азербайджану.

Кліматичні зони країни відрізняються різноманітністю: від вологих і теплих субтропіків Талиша і Ленкоранской низовині до снігового високогір’я Кавказу.

У країні спостерігають дев’ять з одинадцяти типів клімату (по класифікації кліматів Кеппена). Середні літні температури + 5 З (високогірні райони) до + 27 З, іноді + 40 З (низинні райони). Середні температури зими – 10 З (високогір’я), + 4 З (низовини).

Рослинний і тваринний світ

Територія республіки покрита рідкісною і багатою флорою. На відносно невеликій території можна зустріти майже усі типи рослин, що зустрічаються у світі. По видовій загальній кількості рослинний світ Азербайджану, порівняно з іншими кавказькими республіками, найбільш багатий. Види рослин, поширені на території країни, складають 67 % від загального числа рослин, що ростуть на Кавказі. Разом з широко поширеними видами, азербайджанська флора має в достатній кількості що ростуть і характерні тутешнім районам до 240 ендемічних виду.

Сухі низовини покриває напівпустинна і пустинна, а також ефемеровая субтропічна рослинність. Іноді зустрічаються солончаки. Рівнинні передгір’я займають полинові степи. Південні райони Великого Кавказу, окрема частина Малого Кавказу, Талишские гори покривають великі ліси з граба, каштана, дуба, буку, ясена, акації. Вологі низини займають вільшняки, тугайні і ольховолапиновие ліси. У високогір’ї поширені субальпійські ліси.

Тваринний світ Азербайджану складають представники, що населяють різні місцеві екосистеми : гірську, лісову, альпійську і субальпійську (Талишские гори, Великий і Малий Кавказ), прибережну і морську, прохідних і стоячих вод, водно-болотяну, пустелі і низовини.

Азербайджан розташовується на рубежі декількох зоогеографічних областей. Із-за різноманітності природних умов, на території республіки тварини представлені різними видами, що включають ссавців, птахів, що плазують, земноводних, риб, комах, павукоподібних, ракоподібних, равликів. Тут, адаптувавшись до місцевих умов, збагатили фауну види тварин з розташованих по сусідству територій Середньої Азії, Ірану, країн Середземного моря.

Для Азербайджану ендемични більше ста видів рослин і тварин. На рівнинах мешкають ссавці: джейран, вовк, лисиця, заєць; з плазунів – середземноморська, каспійська і болотяна черепахи; водний і звичайний вже; гадюка; смугаста ящірка.

У долинах Аракса і Кури водяться косуля, шакал, борсук, дикий кабан. У горах поширені дагестанський тур, благородний олень, сарна, ведмідь, косуля, козел безоара, лісовий кіт, рись, можна зустріти муфлона, дикобраза і леопарда. Інтродуковані сайгак, скунс, американський єнот, єнотовидний собака, плямистий олень, нутрія. Різноманітний світ птахів представляють тетеруки, куріпки, фазани; багато водоплавних: гуси, качки, лебеді, пелікани, чаплі, баклани, фламінго прилітають на зимівлю.

У “Червоній книзі” Азербайджану записані сто вісім видів тварин.

Екологічний стан

Найбагатша флора і фауна Азербайджану схильна до сильної негативної антропогенної дії. Апшеронський півострів і прибережні райони із-за сильного забруднення води, повітря, грунти стають екологічно несприятливими. Забруднення грунту і води обумовлене застосуванням отруйних дефоліантів і ДДТ від шкідників при вирощуванні бавовни. Видобуток нафти і її переробка служать серйозними джерелами забруднення моря. Сільськогосподарські угіддя розширюються за рахунок вирубування лісу.

В цілях збереження рідкісних видів тварин, ділянок природного лісу, реліктових рослин в Азербайджані створені чотирнадцять заповідників і двадцять заповідників. Під особливою охороною знаходяться плямистий і благородний олень, джейран, сарна, сайгак, муфлон, козел безоара, косуля.

Результатом швидкого розвитку діяльності людини у багатьох областях економіки стала надмірна експлуатація природних багатств. Тому в країні виникли проблеми постачання населених пунктів питною водою, нестача каналізаційних ліній, скорочення фауни (рибних ресурсів), лісів, зменшення біорізноманітності.

Популярні місця відпочинку і пам’ятки

У Азербайджані з 2008 року проходить Республіканський фотоконкурс “Азербайджан – світ туризму”, мета якого – розвиток туризму, пропаганда історії, самобутності народу, національних традицій, культурної спадщини, краси і різноманіття флори і фауни. Особливе місце у фотоконкурсі виділене освітленню сучасних досягнень в туристичній галузі, популяризація екстремальних видів туризму : скелелазіння, водний туризм, зимовий туризм та ін.

Прекрасний місто-порт Ленкорань розташований на березі Каспійського моря, майже на кордоні з Іраном. Це місто – старовинна південна перлина і красивий куточок республіки, який відрізняється своєрідною архітектурою, багатою культурною спадщиною. Ленкорань знаходиться в субтропіках, це робить його кращим бальнеологічним курортом країни.

Каспійське море – це краще чим природа обдарувала місто. Морська вода і повітря, багатий чорний пісок мають лікувальні властивості. У Гафтонинской зоні розташовані історичні пам’ятники, об’єкти відпочинку (санаторій “Ленкорань”); у лісах – лікувальні джерела “Исти-су”.

З пам’яток в Ленкоране особливий інтерес викликають Ленкоранская фортеця, мечеть Кичик-базар.

Місто Гянджа – центр історичної області Арран. Упродовж багатьох століть місто займало важливу роль в житті Азербайджану. Це завжди було розвинене місто, в якому жили кращі майстри-ремісники. Вони робили керамічний посуд, вироби з глини, ювелірні прикраси, килими. Зараз це усе можна побачити в державних музеях Азербайджану.

Подивитися на пам’ятки древнього міста (Ворота древньої Гянджи, Стара фортеця, древнє городище Гянджа, Мавзолей Имам-заде, ансамбль Шейха Бахауддина, Усипальня Джавадхана, Мавзолей Низами Гянджеви) приїжджають туристи зі всього світу. Місто популярне участю в проекті по відновленню Великого Шовкового шляху.

Древнє місто Габала має вік більше двох тисяч років. Впродовж шестисот років служив столицею Кавказької Албанії. У міських околицях – достаток історичних і архітектурних пам’ятників. Місто притягає наявністю безлічі мечетей, мавзолеїв, веж, храмів. Чималий інтерес викликає напрочуд красива природа. Габалу оточують мальовничі гори, усі умови для відпочинку створені на березі озера Нохур. У зоні відпочинку розташований водоспад “Сім красунь”.

Азербайджанська кухня

У національній кухні Азербайджану є більше трьохсот видів блюд. Часто вживані компоненти кухні визначають природні умови країни : субтропічний клімат і гірський рельєф обумовлюють широке застосування баранини, овочів і фруктів. Широко поширені зелень, приправи і спеції : петрушка, гіркий перець, кріп, духмяний перець, гвоздика, кмин, кориця, сумахах, кинза, шафран, м’ята. Найвідомішим і улюбленішим блюдом в азербайджанській кухні є плов. Приготування цього блюда має відмінності від інших національних кухонь. Тут готуються окремо усі складові частини: основа плову – м’ясо, рис, фрукти, а з’єднуються в одному блюді вже при поданні на стіл.

Туризм

У Азербайджані за останні роки нестримно розвивається туристична галузь. Досить невелика по площі “Країна вогнів” знаходиться на кордоні Європи і Азії, що робить республіку дуже привабливою для розвитку туристичного бізнесу.

Щорічно в Азербайджан приїжджає близько півтора мільйона туристів. Багатьом цікаве те, що з одинадцяти кліматичних зон планети, на території цієї країни представлено дев’ять: від субтропіків до високогірних альпійських лугів. Особливо інтенсивний розвиток отримав лікувальний туризм.

Проте попри те, що в Росії велика азербайджанська діаспора, туризм з регіонів Росії в Азербайджан розвинений слабо, виключенням є поїздки на історичну Батьківщину російських азербайджанців. Основний туристичний потік складають туристи з Азії, Європи, Північної Америки.

Зараз в країні функціонують більше двохсот туристичних компаній, близько чотирьохсот готелів. Для громадян СНД для в’їзду до Азербайджану візи не вимагається. Громадянам Вірменії і особам, що мають вірменське походження, у в’їзді до країни буде відмовлено. Громадяни інших країн можуть отримати візу на підставі запрошення.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: самостійна подорож до азербайджану

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *