Сімейний відпочинок в Израиле: Біблейський зоопарк [draft]



Екскурсія в Єрусалимський зоопарк стане пізнавальною і незабутньою для дітей і дорослих. Біблейський зоопарк славиться колекцією диких тварин, згаданих у Біблії. Тут мешкають самі різні тварини, навіть ті, яких вже неможливо побачити в природних умовах Ізраїлю. Живий захват у відвідувачів Зоологічних садів викликають горді леви, нільські крокодили, рожеві фламінго, білі ведмеді, аравійські орикси.

У південно-західній частині Єрусалиму розташовується Єрусалимський біблейський зоопарк, з 1990-х років що має офіційну назву Зоологічні сади сім’ї Тиш. У експозиції налічується більше двохсот видів тварин, перерахованих у Священному Писанні (що і відбивається в історичній назві зоопарку).

Єрусалимський біблейський зоосад заснований в 1940 році першопроходцем польової зоології в Израиле, професором Єврейського університету Аароном Шуловим. У центрі міста виник “живий куточок”, де містили пустинного варана і пару мавп. Першого експоната – великого варана подарували англійські військові льотчики, які упіймали його в Газе, на льотному полі. Після варана і мавпочок з’явилися птахи: горлиця, орел і лелека.

Аарон Шулов – народився в Російській імперії, в місті Елизаветополе (нині український Кіровоград) в 1907 році. Молодого студента, як члена молодіжної єврейської організації в 1926 році вислали з країни. Після чого він оселився в Палестині. Отримавши освіту в Італії, він в 1936 році повернувся в Єрусалим. Там у нього виникла ідея про створення зоопарку, в якому б мешкали тварини, згадані у Біблії.

Шулов прагнув своїм студентам надати можливість досліджувати ссавців, птахів і рептилій, названих в Писанні. Окрім цього, йому хотілося наблизити університетських інтелектуалів до простого народу. Проте багатьом не подобалося сусідство з “живим куточком” із-за шуму, запахів і страху : раптом яка-небудь небезпечна тварина втече звідти.

Зі збільшенням колекції з’являлася необхідність знаходити нове місце для зоопарку. За допомогою міської влади професор зоології Шулов підібрав таке місце в районі, відомому в 1948-1967 роках як “ворота Мандельбаума”. Коли в 1947 році в Палестині почалася громадянська війна, годування і відхід за тваринами доводилося робити ночами, тому що вдень робочі зоологічного парку могли представляти зручну мішень для снайперів.

Тварин довелося перебазувати на гору Скопус, в Єврейський університет. До цього моменту практично уся колекція зоосаду була втрачена. Безпечні тварини, які могли самі прогодуватися, за рішенням директора були відпущені на волю.

Коли війна закінчилася, зоопарк відновив свою роботу. До цього часу в колекції збереглося всього вісімнадцять тварин. Зоосад розташувався в Західному Єрусалимі, в районі Ромема і прийняв перших відвідувачів в жовтні 1950 року. За подальші двадцять років колекція зоопарку склала сімсот екземплярів. Вона представляла біологічні види, названі у Біблії, серед яких тварини, зниклі в дикій природі на території Палестини за останній період.

Під час Шестиденної війни (1967 рік) зоопарк знову зазнав втрат – загинули сто десять тварин. Пізніше зоосад переїхав в район Єрусалиму – Тель-Арза.

Сімейство Тиш з Нью-Йорка на початку 1980-х років перерахувало у вигляді пожертвувань Єрусалимському зоопарку значну грошову суму. Знову відвідувачів він почав приймати в 1993 році після дворічного ремонту. З того ж часу він отримав своє сучасне найменування – Зоологічні сади сім’ї Тиш. Проте серед місцевих жителів широко поширеним залишилася колишня назва Біблейський (також Новий біблейський) зоопарк.

Професор Аарон Шулов більший за півстоліття, до самої своєї смерті в 1997 г управляв зоопарком.

Єрусалимський зоопарк з 1993 року після відновлення роботи знаходиться в долині південно-західної частини міста Малха і займає площу в 25 гектар. Тому, щоб все встигнути і скрізь побувати, можна дворівневий простір об’їхати на спеціальному екскурсійному потягу, який зупиниться в найцікавіших місцях. Или обійти пішки, оглядаючи і фауну, і флору – тут ростуть дерева і кущі, які згадані у Біблії. Відвідувачі побачать смоковниці, оливу, гранати, ріжкові дерева, фісташки, фінікові пальми, сосни, дуби.

На території зоопарку є великий ставок з водоплавними птахами, на острівці живуть мавпи. Окремо відгороджена на острові територія для білячих мавп саймири, для яких натягнуті численні сходи і канати. Для суматранских тигрів побудована величезна вольєра.

Для дітей створений “дитячий зоопарк”, у який вони можуть не лише зайти, але і подружитися, погладити, погодувати малюків-звіряток: кроликів, ягнят, брикаються. Поруч є майданчик для дитячих ігор – пісочниця у вигляді велетенського павука, гірки у вигляді скульптур тварин.

М’ясо, фрукти і овочі для живлення тварин поставляють безкоштовно ізраїльські компанії. На території зоопарку діє ветеринарний центр з обладнаними лабораторіями, операційними і карантинним блоком.

Вже затверджений проект розширення території зоопарку до 400 гектар. Цілі сучасного керівництва Єрусалимського зоопарку залишаються такими ж, як і у його засновника: максимально широко представляти в колекції тварин, перерахованих у Біблії.

Адміністрація зоосаду робить усі зусилля, щоб досягти найбільшої відповідності відтворених видів тварин біблейському тексту. У експозиції зоопарку демонструється підвид бурого ведмедя, який зник в Палестині більше століття тому. Поширеного африканського лева в колекції замінили на азіатського, оскільки імовірно саме такі леви водилися в Палестині вісімсот років назад. У восьмидесяті роки 20-го століття практично все з 130 тварин, що згадуються у Біблії, були продемонстровані в експозиції зоопарку. Але усіх біблейських тварин, на жаль, вже зібрати неможливо, наприклад, левиафана (морського змія) і однорога.

Деякі види тварин, які зникли з природного середовища регіону, успішно виведені в Єрусалимському зоопарку, а їх нащадки тепер мешкають в заповідниках по усьому Ізраїлю. Це африканська антилопа аддакс, сирійський бурий ведмідь. У зоопарку допомагають самим різним біологічним видам: від грифів до сліпих креветок. У 1979 році, коли в Ірані спалахнула ісламська революція, ізраїльтяни, що залишали країну, змогли вивезти п’ять контейнерів з персидськими ланями. Зараз в Израиле поширена найбільша популяція цих оленів.

У 21-м столітті в колекції тваринних Зоологічних садів сім’ї Тиш міститься до 271 біологічного виду. На 2009 рік в зоопарку мешкали такі види: 68 ссавців, 28 плазунів, 11 земноводних, 60 риб, близько ста птахів – всього більше 2200 екземплярів. У зоопарку активно проводять роботи по реинтродукции (заселенню) у природні умови диких тварин, що знаходяться під загрозою або зниклих з природного місця існування, в їх числі білоголовий сип і іранські лані. Серед істотних досягнень парення – вдале штучне запліднення яйцеклітини слона; слоненя, що з’явилося на світ в результаті запліднення, живе в зоопарку Туреччини.

У двадцять першому столітті Біблейський зоопарк перетворився на одну з основних відвідуваних туристичних пам’яток Ізраїлю. У 2009 році зоопарк відвідали більше 740 тисяч чоловік. Що тривало п’ять годин народження слоненяти Габи в живому ефірі по Інтернету змогли побачити 350 тисяч чоловік в ста країнах світу.

Значних зусиль дирекція докладає, щоб зоопарк мав наднаціональне, міжкультурне значення. Майже половина працівників зоопарку – палестинці. До відвідування зоосаду цілеспрямовано адміністрацією притягуються діти арабів і ультраортодоксальних євреїв, надаючи таким верствам населення вигідні знижки.

Великі зусилля робляться для того, щоб нікого не скривдити і не образити релігійні переконання кожного. Так, коли в експозиції зоопарку з’явилося американське парнокопитне пекарі, що нагадує зовні свиню (з точки зору ісламу і іудаїзму нечиста тварина) у вольєри був виставлений щит, підписаний на чотирьох мовах : “Це – не свиня”!. У австралійського відділу експозиції також переробили щит, що описує відділення континенту від Азії декілька мільйонів років назад, що не співпадало з біблейською історією світу. Тут строго дотримуються кашрут, на Песах тваринам замість хліба дають вироби з маци, а птахам – мал.

Коли говорять про біблейських тварин, то відразу згадують Ноїв Ковчег. Інформаційний центр зоопарку побудований у виді Ноїва Ковчегу. У нім проводять виставки, лекції, також показують фільми, з кафе на “палубі” відкриваються мальовничі види на Єрусалимські пагорби. Ноїв Ковчег символізує тут охорону природи, яка для зоопарку є значимим питанням.


Київ, Львів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Одеса, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Черкаси, Дніпро, Біла Церква, Миколаїв, Золочів, Хмельницький, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Надвірна, Чернігів, Калуш, Дрогобич, Новоград-Волинський, Полтава, Кременчук, Херсон, Стрий, Самбір - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *