Мешхед – священна столиця Ірану


Мешхед – священна столиця Ірану, адміністративний центр провінції Хорасан, є другим за чисельністю населення містом після Тегерана. Він розташований на північному сході країни біля південного схилу гірського хребта Хезар Масчед, що означає “тисяча мечетей”.

Мешхед – це одне з найзнаменитіших міст серед мусульман-шиїтів. Щорічно сюди стікається до 20 мільйонів паломників, що бажають вклонитися головній святині міста – мавзолею імаму Рези. Така кількість вірян пояснюється тим, що за мусульманськими законами кожен шиїт повинен відвідати це священне місце хоч би кілька разів в житті. Багато хто ж здійснює сюди хадж практично щороку. У 16 столітті цей звичай ввів шах Аббас I, який, як звичайнісінький паломник, пройшов шлях від Ісфахана до Мешхеда, жодного разу не поскаржившись на труднощі. За нинішніми мірками ця відстань складає декілька сотень кілометрів, але для істинно віруючої у свого бога людини не існує ні перешкод, ні непереборних труднощів. Саме тому близько 10 мільйонів чоловік, що населяють провінцію Хорасан, відвідують Мешхед так часто, як це можливо. Більше того, окрім самих іранців тут можна зустріти численних мусульман-шиїтів, що прибули з Пакистану, Індії, Афганістану, Іраку, Лівану, а також з країн незалежної співдружності – Азербайджану і Туркменістану.

Сьогодні Мешхед – це також один з основних центрів мусульманського богослов’я. У місті функціонують близько 20 медресе, деякі з яких існують з 15-17 віків, і богословський факультет Мешхедского університету. Всього в місті навчається до 50 тисяч студентів. Жодне іранське місто, більше того, жоден мегаполіс Сходу від Анкари до Лахора не може порівнятися в цьому відношенні з Мешхедом.


Теги: столиця ірану

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *